4. studija

Iecienīta izklaides veida dēļ meži un kāpas tiek burtiski saplosīti.

4. studija

Mežaparkā plānots nojaukt 50. gadu koka arhitektūras pērli

Ik dienas narkosūtījumi pa pastu ieplūst Latvijā un... dodas uz skolām!

Policijas kinologi reidos skolās pārsvarā narkotikas neatrod

Narkotiku apkarotāji Eiropā norāda, ka sarunāšanās par atkarības vielām skolās ir neefektīva, gluži otrādi – tā rosina pamēģināt. Tāpēc Valsts policijas kinologi ik mēnesi apciemo vismaz desmit skolas kopā ar suņiem; lielākoties netiek atrasts nekas, bet policija sola turpināt reidus, vēstīja LTV raidījums “4. studija”.

Statistika ir satraucoša – ikkatrs piektais pusaudzis Latvijā ir pamēģinājis vai arī lieto psihotropās vai narkotiskās vielas. Valsts policija vairs neaizraujas ar lekciju lasīšanu vai bukletu dalīšanu skolās, viņi, mācību iestādi nebrīdinot, dodas “ciemos” kopā ar speciāli apmācītiem suņiem. Tas ir viens no veidiem, kā apturēt narkotisko vielu izplatību skolās.

Galvenās Kārtības policijas pārvaldes Prevencijas vadības nodaļas priekšnieks Andis Rinkevics  stāstīja, ka “lielākoties neatrod neko. Tie ir absolūti lielākā daļa gadījumu. Uz vienas rokas pirkstiem var saskaitīt tos gadījumus, kad kaut kas tiek atrasts.”

“Pārsvarā, ja suns arī kaut ko atrod, tā ir marihuāna, kas ir no  narkotiskajām vielām  tā, kuru jaunieši šobrīd visvairāk arī lieto grupā 14, 15, 16 gadi,” stāstīja Rinkevics.

Viņš atzina, ka policistiem gan ir bijušas aizdomas, ka kāds no bērniem mācību iestādē atrodas apreibinošo vielu ietekmē, tādēļ viņu nogādāja uz ekspertīzi.

Narkoloģiskās palīdzības dienesta ambulatorās nodaļas vadītāja Inga Landsmane savukārt stāstīja, ka šobrīd ir pieejamas sintētiskās, psihoaktīvās vielas, ko var iegādāties internetā zem dažāda veida nosaukumiem, “un tieši pusaudži un jaunieši domā, ka tie ir kaut kādi vitamīni, uztura bagātinātāji, un ļoti daudzas ir tādas vielas, kas tiek sintizētas no jauna un piedāvātas kā apziņas paplašināšanas līdzekļi”.

Internets jauniešiem palīdz atrast itin visu, ko vien vēlas, pat mazāko bodīti Ķīnā, kura piedāvā narkotikas atsūtīt pa pastu.

Kopš 2017. gada Latvijas Pasta nodaļās vērojams narkotisko vielu sūtījumu uzliesmojums, norāda Valsts ieņēmumu dienesta Nodokļu un muitas policijas pārvaldes direktors. Arī šeit narkosūtījumu atrašanā milzīgu darbu iegulda kinologi kopā ar suņiem.

Valsts ieņēmumu dienesta Nodokļu un muitas policijas pārvaldes direktors Kaspars Podiņš  stāstīja, ka 2018. gadā bija 829 kriminālprocesi, pagājušajā gadā tika uzsākti 717 kriminālprocesi tieši par narkotisko vielu sūtījumiem pastā.

“Mēs tiešām ļoti aktīvi darbojamies šajā jomā,” uzsvēra Podiņš.

“Pārsvarā tie ir gados jauni cilvēki. Jaunākais mums ir 14 gadus vecs. Tādi ir vairāki. Aptuveni līdz 30 gadiem izmanto šo narkotisko vielu kontrabandas metodi,” stāstīja Podiņš. 

Šajos gadījumos gan neesot runa par organizēto noziedzību. Jaunieši narkotiskās un psihotropās vielas pasūtot internetā savām, kā arī draugu vajadzībām. Tādējādi šīs vielas nonāk skolās.

“Tas mūs tiešām ļoti satrauc, jo, redzot tos vecākus, kas arī pie mums ierodas, viņi tiešām ir ļoti pārsteigti, un tiešām ir bijuši gadījumi, kad jaunietim  veselības stāvokli praktiski nav iespējams atgriezt tādā stāvoklī, kāds viņš ir bijis pirms narkotisko vielu lietošanas,” stāstīja Podiņš.

Teju 80% narkotisko vielu jaunieši pasūta Nīderlandē, arī Vācijā un Kanādā. Vismaz 100 cilvēki katru gadu tiek saukti pie kriminālatbildības. Pārvaldes direktors uzskata, ka šis skaitlis ir pārāk biedējošs tik mazai valstij kā Latvija.

“Pārsvarā tās ir ekstazī tabletes, amfetamīns, metamfetamīns, LSD markas, haluciogēnās sēnes, hašišs, protams, un marihuāna ir ļoti izplatīta,” stāstīja Podiņš.   

Daļa jauniešu, sākot no 16 gadu vecuma, pēc atkarības vielu lietošanas skolas laikā, tātad - tīņu gados -, nonāk Rīgas Psihiatrijas un narkoloģijas centrā. Tur ārstējas arī tie pieaugušie, kuriem atkarības vielu lietošana jaunības gados rezultējusies ar milzīgu atkarību, ar kuru cilvēki paši netiek galā.   

Narkologi novērojuši, ka samazinājusies interese par narkotisko vielu lietošanu bērniem agrīnā vecumā. Piemēram, 11 gadus veco bērnu grupā atkarīgo skaits ir pavisam neliels. Iespējams, vecāki vairāk seko līdzi savu bērnu ikdienas gaitām un uzvedībai, secina narkoloģe.

“Ja kaut kas nebūs riktīgi, mainīsies ierasto lietu kārtība. Pirmkārt, pirmie signāli - nesekmība parādās, sāk izvairīties no stundām, ir stundu kavējumi un sāk parādīties jauni draugi, kurus vecāki nepazīst, vai arī šis pusaudzis mēdz izvairīties no draudzības ar iepriekšējiem draugiem, jo, iespējams, ka kāds no tiem iepriekšējiem draugiem nav nemaz eksperimentētājs un pamēģinātājs. Šīs ir tās trīs lietas, kurām ir jāpievērš uzmanība,” iesaka Inga Landsmane.

Ārējā izskatā pamanāmas pazīmes nebūs iespējams ieraudzīt pirmo pusgadu, “jo neviens jau nenāk mājās pārsvarā piedzēries vai apreibinājies, visa šī lieta, kas tiek izdarīta, tas ir ārpusē kaut kur, un mājās nāk jau tad, kad šīs pazīmes vairs nav saskatāmas”.  

Tikmēr  Valsts policija arī šajā gadā turpinās pārsteigt mācību iestādes ar negaidītiem kinologu reidiem.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt