Panorāma

Zoodārza ekspozīcijā – jaunienācēji Latvijas dabā

Panorāma

Veselības ministre: nožēlojams lēmums

Piepelnīties biedrībās varētu liegt arī pašvaldību vadītājiem

Piepelnīties biedrībās varētu aizliegt arī pašvaldību vadītājiem

Aizliegums ieņemt algotus amatus biedrībās varētu attiekties ne tikai uz Saeimas deputātiem, bet arī pašvaldību vadītājiem. Šādu normu likumā rosina iekļaut Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB). Deputāti lemšanu par KNAB priekšlikumu trešdien, 19. jūnijā, atlika, lai saņemtu papildu informāciju.

Lai deputāti aizstāvētu visas sabiedrības, nevis tikai konkrētu grupu intereses, Saeimas Juridiskā komisija šobrīd vērtē ieceri aizliegt deputātiem saņemt atlīdzību par darbu biedrībās. Tikmēr Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs aicinājis jauno ierobežojumu attiecināt arī uz virkni citu amatpersonu, tostarp pašvaldību domju priekšsēdētājiem un to vietniekiem.

Ja deputāti to atbalstīs, ienākumu kritumu varētu piedzīvot, piemēram, no pienākumu pildīšanas atstādinātais Ventspils mērs Aivars Lembergs. Viņš pērn gandrīz 100 tūkstošus eiro saņēmis no biedrības “Ventspils attīstības aģentūra”, kurā, kā vēstījis raidījums ''De facto'', biedru naudas maksājuši Ventspils pašvaldībai piederoši uzņēmumi.

"Man šķiet, ka jautājums par to, cik lielā mērā biedrības var tikt izmantotas kā starpnieki tam, lai pēc būtības vai nu algotu amatpersonas, vai atklāti pirktu kādus konkrētus lēmumus, ir ārkārtīgi problemātisks. [..] Es domāju, ka, ja šādi ierobežojumi tiek noteikti uz Saeimas deputātiem, tad attiecībā uz pašvaldību priekšsēdētājiem, kas ir algotas, pilna laika amatpersonas, šādiem ierobežojumiem arī būtu pamats," teica “Providus” pētniece Iveta Kažoka.

Deputātiem gan radās domstarpības par to, vai KNAB piedāvājis grozījumus izdarīt pareizajā likuma pantā. Turklāt tas, ka ieņemt algotus amatus biedrībās birojs vienlaikus aicina aizliegt arī pašvaldību izpilddirektoriem un to vietniekiem, pagastu pārvalžu vadītājiem, kā arī valsts uzņēmumu valdes locekļiem un citām amatpersonām, licis pagaidām priekšlikuma skatīšanu atlikt.

"Par domes priekšsēdētājiem nav runas – viņiem tiešām jāveltī viss darbs un jāsaņem atalgojums tikai tur, kur viņi ir ievēlēti. Bet tur ir daudzas citas amatpersonu grupas, par kurām KNAB nebija gatavs dot skaidrojumu," norādīja Saeimas Juridiskās komisijas priekšsēdētāja Juta Strīķe (JKP).

Cik plašam amatpersonu lokam aizliegt piepelnīties biedrībās, deputāti spriedīs nākamajā komisijas sēdē jūlijā. Tā kā Saeima uz sēdēm vasarā sanāk tikai ārkārtas gadījumos, visticamāk, grozījumus deputāti varētu apstiprināt rudenī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti