Perevoščikovs: Katra diena bez vakcinācijas ir papildu iespēja vīrusam izplatīties

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Katra diena, kad nav iespējams iedzīvotājus vakcinēt pret Covid-19, ir papildu iespēja vīrusam izplatīties, kam var būt būtiskas sekas. Šādu viedokli Latvijas Televīzijas raidījumā “Šodienas jautājums” pauda Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) epidemiologs Jurijs Perevoščikovs.

Atsaucoties uz šajā nedēļā Veselības ministrijas atbildīgo dienestu pieņemto lēmumu apturēt “AstraZeneca” vakcīnas izmantošanu vakcinācijai pret Covid-19, Perevoščikovs sacīja, ka “neapšaubāmi katra zaudētā diena ir iespēja vīrusam izplatīties”. Epidemiologs atzīmēja, ka speciālisti cer, ka pauze vakcīnas izmantošanā būs pēc iespējas mazāka.

Tāpat viņš skaidroja, ka lēmums apturēt vakcīnas izmantošanu ir pareizs, lai noskaidrotu situācijas apstākļus. “Pēc jebkura preparāta un arī vakcīnas var tikt novērotas dažādas blakusparādības. Trombembolija tiek novērota arī bez vakcinācijas. (..) Protams, ja ir šaubas, tad labāk uzgaidīt un tikai tad turpināt vakcināciju,” skaidroja Perevoščikovs.

Lai gan Latvijā bija vērojams Covid-19 saslimstības samazinājums līdz šim, Perevoščikovs mudināja to vērtēt ar lielu piesardzību. Jau divas dienas pēc kārtas novērojams saslimstības pieaugums, un septiņu dienu kumulatīvais rādītājs uz 100 000 iedzīvotājiem pieaudzis no 180 uz 198,4 gadījumiem. 

Epidemiologs norādīja, ka saslimstības pieaugumam varētu būt vairāki skaidrojumi, piemēram, dabisks infekcijas svārstīgums, tomēr viņš akcentēja, ka jebkurš pieaugums rūpīgi jāizvērtē, jo teju 20 Eiropas Savienības valstīs pēdējā laikā novērots saslimstības pieaugums. 

“Mēs redzam, ka divu dienu laikā saslimstības pieaugums ir 10% un, ja tas tā turpināsies, tad tas varētu būt ļoti nopietns signāls. Mums ir jāskatās ne tikai uz slimības pieaugumu, bet arī uz hospitalizēto personu skaitu,” atzīmēja epidemiologs.

Viņš atzina, ka jauno vīrusa paveidu galvenais apkarošanas veids ir plaša testēšana, lai ierobežotu visus vīrusa perēkļus. Ar plašāku testēšanu iespējams atklāt inficētos, kuriem saslimšana norit ar vājiem simptomiem vai bez tiem.

Tāpat Perevoščikovs sacīja, ka šobrīd jau katrs ceturtais infekcijas gadījums jeb 25% ir saistīti ar jauno vīrusa celmu. Viņš prognozēja, ka pēc mēneša jaunais vīrusa paveids izplatībā jau varētu būt dominējošs. 

KONTEKSTS:

Covid-19 uzliesmojuma laikā 2020. gada pavasarī Latvijā bija izsludināta ārkārtējā situācija jaunā koronavīrusa ierobežošanai. Situācija vasarā bija stabila, bet septembra beigās saslimstība strauji pieauga. Valdība novembrī atkārtoti noteica ārkārtējo situāciju, bet, tā kā saslimstība ar Covid-19 nemazinās, ārkārtējā situācija ir pagarināta līdz 6. aprīlim, ieskaitot arī Lieldienu brīvdienas.

Saskaņā ar valdības atbalstīto luksofora principu par ierobežojumu mīkstināšanu varētu spriest, ja saslimstības rādītāji samazinātos līdz vidēji 200 gadījumiem uz 100 000 cilvēku 14 dienu laikā. 

Pēc lēmuma piesardzības nolūkā apturēt vakcinēšanu pret Covid-19 ar “AstraZeneca” vakcīnām atbildīgās amatpersonas aicina sagaidīt vispusīgu Eiropas Zāļu aģentūras izvērtējumu un nesteigties ar citu scenāriju izvērtēšanu. Pašreiz piegādātās vakcīnas turpinās uzglabāt, un amatpersonas cer, ka pēc visu gadījumu izvērtēšanas varēs atsākt vakcināciju ar tām.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

 

 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti