Latvijā uz laiku aptur vakcināciju pret Covid-19 ar «AstraZeneca» vakcīnu

Papildu piesardzības nolūkā Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC), Imunizācijas valsts padome (IVP), Zāļu valsts aģentūra (ZVA) un Veselības inspekcija (VI) pirmdien ir rekomendējušas Latvijā uz laiku apturēt vakcināciju ar “AstraZeneca” vakcīnu pret Covid-19.  

ZVA norādīja, ka lēmums pieņemts, balstoties uz ziņojumiem no atsevišķām Eiropas Savienības (ES) valstīm par trombembolijas un līdzīgiem gadījumiem, kas novēroti dažādos laika posmos pēc vakcīnas saņemšanas.  

Vienlaikus Veselības ministrijas atbildīgie dienesti uzsver, ka līdz šim nav datu par cēloņsaistību starp vakcināciju un nopietniem veselības traucējumiem.

Lieto “Telegram” Seko mums un saņem svarīgākās ziņas pirmais ✍️

 

👉 Parakstīties uz jaunumu saņemšanu vari šeit!

Lēmums uz laiku līdz divām nedēļām apturēt vakcināciju ar “AstraZeneca” vakcīnu pieņemts tikai papildu piesardzības nolūkā līdz brīdim, kad tiks saņemta informācija par cēloņsaistības izvērtēšanu par līdz šim ziņotajiem gadījumiem.

Imunizācijas valsts padomes priekšsēdētāja Dace Zavadska LTV “Rīta panorāma” prognozēja, ka

būs nepieciešama 1–2 nedēļas, lai izmeklētu līdz šim Eiropā konstatētus trombu veidošanās gadījumus pēc vakcinēšanas ar “AstraZeneca” un noskaidrotu, vai vakcīna ir droša.

Padome līdz šim sekoja līdzi visiem ziņojumiem Latvijā un notikumiem Eiropas valstīs, un tas ir tikai normāli situācijā, kad reģistrē jaunas zāles, gaidīt signālus saistībā ar tām, norādīja Zavadska.

Līdz šim nav pierādījumu par vakcīnu bīstamību, taču padome, ņemot vērā informāciju no citām valstīm, nosliecās par labu piesardzībai, skaidroja Zavadska.

Tāpēc nolemts nogaidīt, lai varētu izanalizēt trombu veidošanos gadījumus pēc vakcīnas saņemšanas un varētu pateikt, ka vakcīna ir droša un starp vakcīnu un šiem gadījumiem nav cēloņsakarības, pauda Zavadska.

Arī Daniels Pavļuts (“Attīstībai/Par!”) LTV “Rīta panorāmai” atzina, ka speciālistu lēmums bija negaidīts, tam negatavojās. Bet vakcinācijas kabineti saņēmuši šīs ziņas jau pirmdien vakarā un varēs apzināt pacientus, kuriem bija paredzēta vakcinēšana otrdien un tuvākajās dienās. Pavļuts gan šaubījās, ka šiem cilvēkiem varēs uzreiz pateikt citu vakcinēšanas datumu, bet “mēs to risināsim”.

Ministrs sacīja, ka ekspertu lēmumu uztver kā pauzi vakcinācijas procesā ar “AstraZeneca”, bet to varēs atsākt, kad speciālistiem nebūs šaubu par vakcīnu drošumu.

Pavļuts arī informēja, ka šis lēmums nenozīmēs pilnīgu vakcinācijas apturēšanu uz ilgāku laiku, jo brīvdienās gaidāma 16 800 “Moderna” vakcīnas devu piegāde.  

Eiropas Zāļu aģentūra (EZA) vēl tikai vērtē saņemto informāciju par “AstraZenecas” vakcīnas iespējamo cēloņsaistību ar tromboembolijas gadījumiem, kā arī uzskata, ka ieguvumi no vakcinācijas ar “AstraZeneca” vakcīnu pret Covid-19 ir lielāki nekā iespējamie veselības riski. 

Tomēr vairākas ES dalībvalstis – Vācija, Dānija, Nīderlande, Itālija, Norvēģija, Francija, Bulgārija, Īrija, Islande –  uz laiku, kamēr notiek ziņoto gadījumu izvērtēšana, ir apturējušas vakcināciju ar šo vakcīnu.

ZVA norādīja, ka veselības sarežģījumi, tostarp trombembolijas gadījumi, var tikt novēroti iedzīvotāju vidū dažādu iemeslu dēļ neatkarīgi no zāļu lietošanas vai vakcinācijas, jo to iemesli var būt dažādi.

Līdz šim Latvijā nav apstiprināts neviens ziņojums, kurā norādītie veselības traucējumi  līdzinātos citās Eiropas Savienības valstīs ziņotajiem saistībā trombembolijas signālu, kura izskatīšanu šobrīd veic EZA Drošuma komiteja. Informācija par Zāļu valsts aģentūrā saņemtiem Covid-19 vakcīnu blakusparādību ziņojumiem tiek regulāri publicēta Zāļu valsts aģentūras tīmekļvietnē.

Iepriekš veselības ministrs Daniels Pavļuts (“Attīstībai/Par!”) medijus informēja, ka ZVA un IVP seko līdzi starptautiskajai un Latvijas situācijai. Pavļuts sacīja, ka vakcinācijas pārtraukšanas ziņā paļausies uz speciālistu teikto.

Līdz ar rekomendāciju uz laiku apturēt vakcināciju pret Covid-19 ar "AstraZeneca" vakcīnu vakcinācijas kabineti tiek aicināti neizmantot jau atvērtos vakcīnu flakonus, kā arī neiesākt jaunus.

Veselības aprūpes iestādes norāda, ka iedzīvotājiem, kas līdz šim vakcinējušies ar “AstraZeneca” vakcīnu, nav pamata satraukumam. Ja slikta pašsajūta, kas atbilst ierastajām reakcijām pēc vakcinācijas, saglabājas ilgāk nekā 1–3 dienas pēc vakcīnu saņemšanas vai rodas citi veselības traucējumi, jāvēršas pie sava ģimenes ārsta. 

Latvijas atbildīgās institūcijas sniegs turpmāku informāciju par vakcīnas vērtēšanas rezultātu.

Tikmēr Pasaules Veselības organizācijas (PVO) pārstāvjiem pagaidām nav ticamu datu, ka “AstraZeneca” vakcīna pret Covid-19 varētu būt bīstama.

“Pagaidām nešķiet, ka gadījumu noteiktā laika periodā būtu vairāk, nekā varētu sagaidīt. Cilvēki visu laiku slimo vai mirst. Sākotnējie dati neliecina, ka, piemēram, Eiropā vai Apvienotajā Karalistē trombozes gadījumu skaits pieaug. Šajā reģionā līdz šim jau ievadīti vairāk nekā 17 miljoni “AstraZeneca” vakcīnu devu,” norādīja PVO pārstāve Mariangela Simao.

Organizācija norāda, ka riski, ko rada inficēšanās ar Covid-19, ir lielāki nekā iespējamās vakcinācijas blaknes.

Tomēr otrdien plānota īpaša PVO ekspertu grupas sanāksme, kurā tiks analizēti visi pieejamie dati.

Speciālisti arī cieši sadarbojas ar Eiropas Zāļu aģentūru, kas šo jautājumu plāno izskatīt trešdien.

KONTEKSTS:

“AstraZeneca” vakcīnas izmantošanu uz laiku pārtraukušas vēl vairākas Eiropas valstis: Dānija, Norvēģija, Islande, Bulgārija, Īrija un Nīderlande. Pirmdien tām pievienojās arī Francija un Vācija.

Iepriekš arī Eiropas Zāļu aģentūra izplatīja paziņojumu, uzsverot, ka aizsardzība pret Covid-19, ko nodrošina "AstraZeneca" ražotā vakcīna, ir lielāka par iespējamo blakusparādību risku.

Tikmēr uzņēmums pirmdien izplatītajā paziņojumā informēja, ka “pēc visu par vairāk nekā 17 miljoniem Eiropas Savienībā (ES) un Apvienotajā Karalistē ar “AstraZeneca” vakcīnu vakcinētajiem cilvēkiem pieejamo datu pārskatīšanas nav iegūti pierādījumi tam, ka kādā pēc vecuma, dzimuma vai vakcīnas sērijas definētajā grupā vai kādā konkrētā valstī būtu palielināts plaušu embolijas, dziļo vēnu trombozes (DzVT) vai trombocitopēnijas risks”.

Līdz 8. martam starp vakcīnu saņēmušajiem cilvēkiem ES un Apvienotajā Karalistē ir bijuši 15 DzVT un 22 plaušu embolijas gadījumi. Šis skaits ir daudz mazāks par to, kas būtu dabiski paredzams tik lielā populācijā, norāda uzņēmums.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt