Pensiju pieaugumu varētu pielīdzināt vidējās darba algas izmaiņām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Pensiju pieaugumu varētu noteikt arī vidējās darba algas izmaiņas, kas ļautu līdzās inflācijas rādītājiem nedaudz palielināt pensionāru ikmēneša ienākumus. Par to vēl vienojas Labklājības ministrija un pensionāru padome. Pēdējie gan norāda, ka tas varētu uzlabot pensionāru materiālo stāvokli, tomēr pēc būtības neatrisina problēmu, jo mazāko pensiju saņēmēji saņems mazāku pielikumu pie pensijas nekā pārējie.

Labklājības ministrija piedāvā indeksēt pensijas, izmantojot gan inflācijas rādītājus, gan arī vidējās darba algas pieaugumu. Tas nozīmētu, ka visi pensionāri varētu saņemt lielāku naudu pie saviem ikmēneša ienākumiem. Vēl nav zināms, kāds būtu pieaugums, tomēr Pensionāru federācijas vadītājs Andris Siliņš skaidro, ka tas neatrisina problēmu: arī mainot indeksāciju, joprojām zemāks pieaugums būs tiem, kam ir mazākās pensijas. „Pensijas, kuras ir zem 200 latiem, ir 84 % pensionāru. Tātad nav ko indeksēt pilnu summu, un indeksācijas rezultātā viņi saņem nedaudz vai diezgan daudz mazāku pielikumu pie pensijas," saka Siliņš.

Pensionāru federācija skaidro, ka būtu labāk, ja visas pensijas tiktu palielinātas par vienādu summu. Tomēr Labklājības ministrija nav gatava apspriest šādu variantu, norādot, ka Pensionāru federācijas piedāvājums nemotivē veikt pensiju iemaksas. Jau piedāvātais modelis, kad arī darba algas izmaiņas ietekmē pensiju palielinājumu, būtu taisnīgāks

.„Federācija uzskata, ka jāpalielina mazo pensiju pieaugums, bet šis modelis nav pensiju palielināšanas modelis. Tas ir pensiju pirktspējas palielināšanas vai samazināšanas [modelis]. Šis ir labāks risinājums, nekā līdzšinējais, jo darba algas pieaug ātrāk. Tas būs labāks risinājums senioriem, kā indeksēt pensijas," norāda Labklājības ministrijas parlamentārais sekretārs Arvils Ašeradens.

Pensionāru padomē, kuru Labklājības ministrija par saviem nodomiem informējusi, darbojas arī Senioru apvienība „Rasa". Tās valdes locekle Silvija Beikerte stāsta, ka daudzi jautājumi, kas pirms tam jau izrunāti, atkal un atkal tiek atkārtoti.

Viņa uzsver, ka nevar būt vienotas pensiju piemaksas visiem vienādas, jo tam ir nepieciešama nauda, kas tiek atņemta citiem. Tāpat viņa aicina domāt par to, ka pašvaldības mazo pensiju saņēmējiem varētu piedāvāt kādu papildu atbalstu.

Beikerte neizslēdz, ka pensiju indeksāciju, iespējams, vajadzēja sākt likumā noteiktajā laikā, jo, sākot to ātrāk, nauda jādala uz ilgāku laiku.

Pensionāri cer vēl vienoties un norāda, ka nav noskaņoti protesta akcijām, kas ir pretrunā latviešu mentalitātei. Par to, kāda ir federācijas kopēja nostāja, vēl jālemj pēc nedēļas. Tomēr federācija cer atrast kopēju risinājumu ar valdību un ministriju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti