Pavļuts piedāvā atteikties no Covid-19 sertifikātiem veikalos un no aprīļa atcelt visus ierobežojumus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 4 mēnešiem.

Veselības ministrs Daniels Pavļuts ("Attīstībai/Par!") rosina valdību veidojošām partijām vienoties par Covid-19 drošības pasākumu mazināšanas plānu, kas īstenojams pakāpeniski trīs soļos, noslēgumā – no 1. aprīļa – paredzot iespēju atcelt visus ierobežojumus, informēja Veselības ministrijā. Pavļuts piedāvājis arī atcelt prasību veikalos uzrādīt Covid-19 sertifikātu.

“Pandēmijas omikrona vilnis ir jāpārvar droši un atbildīgi, kā arī vienkārši un visiem saprotami. Tāpēc aicinu koalīcijas partnerus vienoties par drošības pasākumu mazināšanas plānu, kas īstenojams trīs būtiskos soļos, pakāpeniski atceļot liegumus un atvieglojot nozaru darbu," paziņojumā medijiem raksta Pavļuts.

Vienlaikus viņš aicina valdību ņemt vērā, ka situācija veselības aprūpē arvien vēl ir ļoti sarežģīta un saslimstības samazinājums sagaidāms tikai februāra otrajā pusē.

Ierobežojumu mīkstināšana bērniem jau sākta

Veselības ministrijā norādīja, ka pirmais solis jeb drošības pasākumu mazināšana jau sākta skolās, kurās epidemioloģiskā situācija stabilizējas. No nākamās nedēļas kā pirmajiem būtiski atvieglojumi paredzēti bērniem – no 14. februāra skolēniem un pedagogiem, kuri kļuvuši par Covid-19 slimnieka kontaktpersonām, netiek piemēroti karantīnas nosacījumi.

Tāpat plānots, ka no 16. februāra atvieglos karantīnas nosacījumus arī pirmsskolās; interešu izglītību un dažādus pasākumus bērni varēs apmeklēt, neuzrādot testu rezultātus, uz bērniem neattieksies drošības zonas, kā arī viņi varēs bez ierobežojumiem doties “zaļajā” vidē.

Vienlaikus skolēnu un skolotāju drošībai skolās saglabāsies visaptveroša testēšana.

Būtiski atvieglojumi no 1. marta; sertifikātu neprasīs veikalā

Otrajā solī no 1. marta Pavļuts iesaka īstenot līdz šim apjomīgāko drošības pasākumu mazināšanu:

  • atcelt liegumu darboties šobrīd slēgtajām nozarēm, piemēram, naktsklubiem un atrakcijām;
  • atcelt darba laika ierobežojumus un kvadrātmetru prasības pakalpojumos;
  • atcelt ventilācijas, distanču un attālinātā darba prasības, kas paliks rekomendējošas;
  • atcelt prasību pēc Covid-19 sertifikāta mazumtirdzniecībā (vienlaikus līdzīgi kā Lietuvā saglabāt prasību vienam apmeklētājam nodrošināt 15 kvadrātmetru platību);
  • būtiski palielināt maksimālā apmeklētāju skaita prasību organizētos pasākumos (no 500 līdz 3000 cilvēkiem), tajos nevajadzēs reģistrēt apmeklētājus;
  • būtiski palielināt maksimālo cilvēku skaitu privātos pasākumos (iekštelpās no 10 līdz 50, ārā no 20 līdz 100 cilvēkiem);
  • nebūs noteikti grupu lielumi amatieru aktivitātēs, sportā, izglītībā.

Tūrisma nozarē plānots ievērot Eiropas Savienības prasību minimumu – atļauju nebūtiskai ieceļošanai no visām valstīm ar Covid-19 sertifikātu vai negatīvu Covid-19 testu bez pašizolācijas prasības.

Vienlaikus veselības ministrs rosina saglabāt medicīnisko masku vai FFP2 respiratoru lietošanu iekštelpās, kā arī Covid-19 sertifikātu lietošanu vidēs, kurās ir palielināts risks, piemēram, pulcējas lielāks skaits cilvēku un nav iespējams kontrolēt distances, vai netiek lietotas medicīniskās maskas vai FFP2 respiratori, t.sk. pasākumos, naktsklubos, atrakcijās, sportā, amatieru aktivitātēs, ēdināšanā, reliģiskos pasākumos un pakalpojumos, kur netiek lietotas maskas, kā arī darbā ar klientiem.

Trešais solis – no 1. aprīļa varētu atcelt visus ierobežojumus

Ja situācija slimnīcās būs stabila un Latvijā būs ne vairāk kā 25 jaunu hospitalizēto Covid-19 pacientu dienā, (līdzīgi kā tas noteikts Igaunijā) no 1. aprīļa plānots atcelt arī pārējos drošības pasākumus.

KONTEKSTS:

Kopš 2020. gada pavasara Latvija līdzās citām Eiropas valstīm piedzīvoja vairākus Covid-19 uzliesmojumus.

Pērnā gada nogalē bažas sāka radīt Covid-19 vīrusa omikrona paveida izplatība, kas vairākās valstīs novērota straujos tempos. Tāpēc ārkārtējo situāciju Latvijā pagarināja līdz 28. februārim.

Kopš janvāra būtisks saslimstības vilnis novērots arī Latvijā, vienlaikus situācijai slimnīcās saglabājoties stabilai.

Valdība 8. februārī jau lēma atvieglot ierobežojumus skolās, kur nodarbinātie un audzēkņi pēc saskarsmes ar Covid-19 inficēto drīkst nedoties karantīnā, bet par plašākiem atvieglojumiem sabiedrībai politiķi plāno lemt tuvākajās valdības sēdēs. 

Savukārt 15. februārī vairākiem desmitiem tūkstošu cilvēku beidzas Covid-19 sertifikāta derīguma termiņš, tāpēc prezidents aicinājis derīguma termiņu pārcelt līdz 1. martam. Par to pagaidām vienošanās nav panākta.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti