Patvēruma mājā krīzē nonākušās māmiņas apgūs prasmes patstāvīgai dzīvei

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Beverīnas novada Kauguru pagastā darbu sākusi Patvēruma māja - vieta, kur rast pajumti topošajām vai jaunajām māmiņām, kuras nonākušas krīzes situācijā un palikušas bez tuvinieku atbalsta. Lielākā daļa no šīm  jaunajām sievietēm  ir no nelabvēlīgajām ģimenēm, tāpēc te ne vien uz pusgadu būs iespēja rast pajumti, bet viņām palīdzēs arī mācīties rūpēties par mazuli un apgūt dažādas, patstāvīgai dzīvei nepieciešamās prasmes. Patvēruma māju kopā ar sabiedrības un vietējo uzņēmēju atbalstu izveidojusi biedrība „Ģimenes šūpulis”. 

Grupas „Prāta vētra” puiši ir vieni no mūziķiem, kuri atsaukušies dalībai dārza svētkos Patvēruma mājas atklāšanas reizē.

Biedrības „Ģimenes šūpulis” vadītājai, vecmātei Rudītei Brūverei jau ir pieredze misijas Pakāpieni mājā, palīdzot krīzes situācijās nonākušajām jaunajām māmiņām, tādēļ arī nolemts šo darbu turpināt. „Viņas bieži vien ir nepilngadīgas.

Ja arī pasē pilngadība ir atzīmēta, viņas ir iekšēji neizaugušas, jo viņām nav bijis tas ģimenes siltums.

Sievietes, kuras ir palikušas vienas bez bērna tēva, kuras nezina, kā tad tālāk dzīvot. Es viņas netiesāju, bet gribu piedāvāt palīdzību. Un es neesmu viena, mēs te esam daudzi, kuri saredz iespēju, kā saglabāt to dzīvībiņu, kura nevienam nav vajadzīga,” stāsta Brūvere.

Atklāšanas reizē te sastopama arī pieredzējusī Vidzemes slimnīcas vecmāte Antra Kupriša, kurai ne reizi vien nācies sastapties ar situāciju, kad jaunajai mātei pēc dzemdībām nav ne pajumtes, ne atbalsta. Tad nu mediķiem nākas meklēt sociālo darbinieku palīdzību.

Šovasar arī bija pirmais gadījums, kad glābējsilītē pie Vidzemes slimnīcas tika atstāts mazulis. „Šāda patvēruma māja ir viens solis tālāk par glābējsilīti, jo glābējsilītē mēs dodam to iespēju atstāt bērniņu, bet nerisināt to situāciju. Bet šī māja ir tā, kas atstāj bērnu pie mammas, kas ļauj mammai tikt galā ar to brīdi, kas nav izdevies. Man liekas, ka tas ir daudz vērtīgāk,” saka pieredzējusī vecmāte.

Biedrības „Ģimenes šūpulis” vadītāja Rudīte Brūvere atzīst, ka ir gandarījums arī par to, ka šo darbu novērtē arī valsts: „Labklājības ministrija ar mums ir kopīgā procesā, lai reģistrētu mūs kā sociālā pakalpojuma sniedzējus. Tas nozīmē, ka mums ir arī juridisks pamats, ka ar mums var slēgt līgumus pašvaldības.”

Patvēruma mājas tapšanā daudz palīdzējuši brīvprātīgie, arī zemniece, četru bērnu māmiņa Ieva Rutkovska. Savukārt vietējie uzņēmēji snieguši gan finansiālu atbalstu, gan palīdzējuši talkās. Bet kā vērtē uzņēmēju kluba „Vidzeme” pārstāvis Gusts Balodis, atbalsts Patvēruma mājai būs vajadzīgs arī turpmāk, lai to uzturētu.

Krīzes situācijās nokļuvušajām jaunajām sievietēm pajumte Patvēruma mājā būs vismaz pusgadu. Rudīte Brūvere gan uzsver, ka arī pašām jaunajām māmiņām būs te jāmācās gan sevi aprūpēt, gan arī dzīvot tālāk: „Visus praktiskos darbus mēs sagaidām, ka veicam kopīgi, nevis mājas māte mazgā grīdas, bet meitene sēž un spaida telefonu. Tāds modelis nē, šis nav bērnu nams. Es te atnāku apgūt dzīvot labi un apgūt visu, kas ir vajadzīgs patstāvīgai dzīvei,” saka Brūvere.

Pirmās iemītnieces Patvēruma mājā jau ir. Publiski runāt par savām problēmām jaunās sievietes nevēlas, vien atzīst, ka ir jaunas dzīves sākumā. Viņas cer, ka tas izdosies.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti