Pašvaldību domes ir gatavas attālinātām sēdēm, bet ne visur tās būs atklātas pēc būtības

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Pēc pašvaldību lietu ministrijas ierosinājuma valdība šonedēļ apstiprināja nosacījumus, pēc kādiem pašvaldību domju un komiteju sēdes ir organizējamas attālināti. Galvenais noteikums – katram mēram ir jāizdod rīkojums, ka domes vai komitejas sēde nenotiek klātienē domes namā. Taču arvien spēkā ir likumā noteiktais, ka domes un komiteju sēdes ir atklātas, līdz ar to vērojamas jebkuram interesentam.

Pašvaldību domes ir gatavas attālinātām sēdēm, bet ne visur tās būs atklātas pēc būtības
00:00 / 05:34
Lejuplādēt

Kuldīgas novada domes deputāti sēdē jau vairāk nekā pirms nedēļas izlēma, ka grozīs savus normatīvus, lai turpmāk domes sēdes varētu notikt videorežīmā. Todien sēde notika laukumā vecpilsētā, un domnieki bija sastājušies aplī, lēmuma pieņemšanā savstarpēji sasaucoties. Nākamā Kuldīgas novada domes sēde jau notika attālināti, atklātību nodrošinot videorežīmā tiešsaistē.

Ne tik viegli ar attālinātu sēžu organizēšanu gāja Ķekavas novada domei,

kur ir arī izteikta un varas darbam cītīgi sekojoša opozīcija. Ar trešo piegājienu gan opozīcijai to izdevās panākt, un bezpartejiskā domes priekšsēdētāja Viktorija Baire skaidro, ka ceturtdien, 2. aprīlī, Ķekavas domes sēde jau notiks videotiešsaistes režīmā. Turklāt izlemjamie jautājumi ikvienam deputātam bijuši zināmi jau iepriekš.

"Daļa no deputātiem norādījuši, ka viņi vēlas šajā laikā darboties attālināti. Tiešraide ir jānodrošina mājaslapā. Lielākais no jautājumiem ir par Ķekavas novada teritorijas plānojuma apstiprināšanu, kas jau ir izgājis divas publiskās apspriešanas. No opozīcijas deputātiem nebija neviena jautājuma," pauž Baire.

Grūtāk ar likumā ierakstītā atklātuma principa nodrošināšanu klāsies Rundāles novadā, kur ceturtdien ārkārtas sēdē plānots spriest, kā ar brīvpusdienām apgādāt ap pussimtu novada bērnu no trūcīgām un maznodrošinātām ģimenēm. Domes priekšsēdis Aivars Okmanis no Nacionālās apvienības saka –

iedzīvotāju interese piedalīties domes sēdēs nav bijusi vērojama arī līdz šim.

"Mums arī normālajos laikos, kad nebija nekādu ierobežojumu, iedzīvotāji neapmeklēja sēdes, tādēļ nedomāju, ka arī tagad viņi pēkšņi kļūs aktīvāki un gribēs sevi pakļaut kaut kādam riskam. Žurnālisti var nākt un piedalīties. Sēdes vadītājs atradīsies domes namā, un tur uz ekrāna arī tiks rādīts katrs deputāts, kurš būs pieslēdzies šajā laikā. Arī viņa balsojums būs redzams," norāda Okmanis.

Tātad Rundāles novadā, ja grib piedalīties atklātā sēdē, domes nams jāapmeklē klātienē. Pašvaldību lietu ministrs Juris Pūce no «Attīstībai/Par!» uzskata, ka domēm ir jānodrošina atklātas sēdes.

"Tas ir uzdevums, kas jebkuras domes priekšsēdētājam būtu jānodrošina. Pašvaldību likuma normu par to, ka sēdēm jānotiek atklāti, neviens nav atcēlis. Tehnoloģijas dod iespējas pieslēgties dažādām sarunu platformām, kur notiek domes sēdes. Mēs esam visām pašvaldībām aizsūtījuši vadlīnijas, kā to vislabāk organizēt. Ir pieejama vesela rinda bezmaksas [lietotņu], kuras var lietot šādu funkciju nodrošināšanai. Tas ir jautājums - cik lielā mērā domju priekšsēdētāji atbildīgi pildīs savus pienākumus," saka Pūce.

Ministrs Pūce atzīst, ka šādā pārmaiņu laikā lēmumu pieņēmēji ierobežotu atklātību varētu izmantot arī ļaunprātīgu vai nelikumīgu interešu īstenošanai, taču ministrijai līdz šim nav ziņu, ka kāda no domēm tā būtu rīkojusies.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti