Pašvaldības neatbalsta «notāru reformu»

Vairākas sabiedriskās organizācijas lūgs Tieslietu ministriju pārskatīt “notāru reformas” plānus, jo tā padarīs nekustamo īpašumu darījumu noformēšanu dārgāku un daudzos pagastos ari mazāk pieejamu iedzīvotājiem, Latvijas Radio pauda Latvijas Pašvaldību savienības padomniece juridiskajos jautājumos Vineta Reitere.

Viņa stāstīja, ka pašlaik vietās, kur nav notāru, bāriņtiesām ir tiesības apstiprināt darījumus, kuru summa nepārsniedz 8500 eiro. Ja to vairs nevarēs izdarīt, pakalpojumu attālinās no iedzīvotājiem, jo, piemēram, Balvu novadā ir vietas, no kurām līdz pilsētai ir  50 – 60 kilometri, bet transports pieejamība nav tik laba.

Turklāt pakalpojums būs arī dārgāks, un, iespējams, tāpēc daudzi atliks darījumu noformēšanu, nesakārtos dokumentus vispār.

Reitere arī norādīja, ka nav informācijas, ka kāds no bāriņtiesas apstiprinātajiem darījumiem būtu apstrīdēts - novados cilvēki viens otru pazīst, un tas arī mazina risku.

Iecerētā reforma paredz, ka visi nekustamā īpašuma pārdošanas darījumi jāapliecina pie notāriem, paredzot notāru atlīdzību 0,5% apmērā no līguma summas. Tas nozīmētu, ka īpašuma pircējam būtu jāmaksā ne tikai 2% (atsevišķos gadījumos 6%) valsts nodeva, bet vēl papildus par notāra līdzdalību darījuma apstiprināšanai notariālā kārtībā.

Notāru padome iepriekš skaidroja, ka reforma paredz būtiski samazināt izmaksas līgumu slēdzējiem, vienlaikus nodrošinot, ka ikviens darījumos iesaistītais veic pilnīgu nodokļu nomaksu un reģistrē darījumus zemesgrāmatā. Tāpat reforma paredz, ka darījumos mazāk aizsargātā puse, piemēram, dzīvokļa pircējs, kas iegādājas dzīvokli no attīstītāja, vienmēr tiks iepazīstināts ar visiem darījuma iespējamiem riskiem un sekām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt