Pasargā bērnu no svešinieka internetā! Policija sāk akciju vecākiem

Lai mazinātu dzimumnoziegumus internetā un sekmētu iespējamo cietušo personu atpazīšanu, Valsts policija (VP) ir uzsākusi informatīvu akciju bērnu vecākiem "Izeja no vardarbības – escape" par nodarījumiem pret tikumību un dzimumneaizskaramību internetā, informē policijā.

Saskaņā ar VP Dzimumnoziegumu apkarošanas nodaļas datiem 2019. gada pirmajā pusgadā no noziedzīgiem nodarījumiem pret tikumību un dzimumneaizskaramību ir cietuši 86 bērni, savukārt pagājušā gada pirmajos sešos mēnešos – 101 bērns. Daļa no šiem noziegumiem ir veikti interneta vidē, kas skaidrojams ar brīvu pieeju internetam dažāda vecuma personām, interneta tehnoloģiju straujo attīstību un dažādu aplikāciju piedāvātajām iespējām.

"Dzimumnoziegumus interneta vidē visbiežāk veic pieauguši vīrieši, kuriem interesē bērni pirmspubertātes vecumā.

Noziedznieki, kuri izmanto tiešsaisti, ir pietiekami elastīgi un izmanto dažādas iespējas, kā arī dažādas psiholoģiskās manipulācijas tehnikas, piemēram, bērna uzslavēšanu vai draudēšanu viņam.

Tāpat ir novērots, ka noziedznieki, uzsākot saraksti internetā ar bērnu, nereti uzdodas par uzrunātā bērna vienaudzi vai izveido vairākus viltus profilus sava mērķa ātrākai sasniegšanai," skaidroja VP Prevencijas vadības nodaļas priekšnieks Andis Rinkevics, papildinot, ka interneta vide ir tā vieta, kuru noziedznieki var izmantot savu seksuālo vēlmju apmierināšanai.

"Riskam ciest no dzimumnoziegumiem tiešsaistē galvenokārt pakļauti bērni vecumā līdz 16 gadiem. Tas skaidrojams ar bērnu nepietiekamo spēju izvērtēt apdraudējuma riskus, kuri var rasties, komunicējot ar dažādām personām internetā. Bērni, kuri cietuši no dzimumnoziegumiem tiešsaistē, bieži izjūt dažādas emocionālas reakcijas, kā, piemēram, apjukumu, bailes, kaunu un vainas sajūtu, kas bieži ir arī iemesls, kādēļ bērni izvēlas nestāstīt par piedzīvoto dzimumnoziegumu.

Nozīmīga loma ir bērna vecākiem, jo viņu attieksme ietekmē, kā bērns jutīsies pēc piedzīvotā noziedzīgā nodarījuma,"

uzsver Valsts policijas Dzimumnoziegumu apkarošanas nodaļas galvenā inspektore – psiholoģe Dace Landmane. "Svarīgi, lai bērns, kurš cietis no dzimumnozieguma, saņem atbalstu un izpratni no vecāku puses. Adekvāta un saprotoša vecāka reakcija palīdz bērnam mazināt negatīvās emocijas un pārvarēt iespējamā noziedzīgā nodarījuma radītās sekas, kā arī iedrošina viņu izstāstīt par notikušo, tādējādi palīdzot policijai daudz ātrāk izmeklēt noziegumu."

Informatīvajā akcijā "Izeja no vardarbības – escape" policija ir izstrādājusi informatīvu materiālu vecākiem, lai spētu atpazīt un pasargāt bērnu no dzimumnozieguma interneta vidē. Policija apkopojusi septiņas pazīmes, kas var liecināt, ka bērns cieš no seksuālas vardarbības internetā:

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti