Panorāma

Baltkrievija meklē iespēju sadarboties ar ES

Panorāma

Veselības reformas apspriešana turpināsies

Satversmes tiesu mēnesi vadīs Aija Branta

Par Satversmes tiesas priekšsēdētāju ievēlēta Aija Branta

Satversmes tiesas (ST) tiesneši piektdien par tiesas priekšsēdētāju ievēlēja Aiju Brantu.

Atklātā ST sēdē ST priekšsēdētāja amatā ievēlēta pašreizējā priekšsēdētāja vietniece Aija Branta, par kuru nobalsoja visi seši ST tiesneši.  

Līdzšinējā Satversmes tiesas priekšsēdētāja Gunāra Kūtra pilnvaras beidzās 5.februāri. Viņš par ST tiesnesi tika apstiprināts 2004.gadā.

Kūtris, vērtējot Brantas ievēlēšanu, žurnālistiem atzina: „Ziniet, ja es būtu sastāvā, kas vēl tiesas priekšsēdētāju, es savādāk domātu. Kāpēc savādāk? Jo tad man būtu cita sajūta un cits vērtējums. Šobrīd es teiktu, tas ir labs risinājums. Tas ir labs risinājums."

Branta pēc ievēlēšanas pateicās un atzina, ka tas būs īsais pilnvaru termiņš. Brantas pilnvaras beidzas 25.martā.

Taču iepriekšējais ST priekšsēdētājs Kūtris skaidroja, ka tiesnesis turpina pildīt pilnvaras, ja ir neizskatīta lieta, un Branta piedalās vienas lietas izskatīšanā, kura paredzēta martā, tāpēc viņa varētu turpināt pildīt amata pienākumus vēl arī aprīlī.  

„Darba diena turpinās ar vēl vairāk pienākumiem,” sacīja Branta, norādot, ka faktiski kopš Kūtra pilnvaru termiņa beigām, viņa kā vietniece pilda ST vadītāja pienākumus.

Viņa atzina, ka viņas ievēlēšana ST priekšsēdētāja amatā, lai gan viņas pilnvaras beidzas 25.martā, ir ST tiesnešu koleģiāls lēmums, un šajā laikā amatā varētu iejusties arī ST jaunie tiesneši – bijušais Saeimas Juridiskā biroja vadītājs Gunārs Kusiņš un Augstākās tiesas izvirzītais Aldis Laviņš.  

Mēs koleģiāli izspriedām, ka tas ir tikai godīgi,” sacīja Branta, norādot, ka jaunajiem kolēģiem jādod laiks, lai iejustos un iepazītu kolēģus.

Branta arī neslēpa, ka par nākamo ST priekšsēdētāju viņa gribētu redzēt ST tiesnesi Kristīni Krūmu.

Man ir tiešām palicis līdz termiņa beigām ļoti maz, bet, ņemot vērā to, ka tūlīt ir jānāk jaunam kolēģim no AT, kur es atgriežos, un Kusiņa kungs arī faktiski ir pavisam neilgu laiku, tas būtu tikai godīgi pret kolēģiem, lai viņi varētu iejusties. Un faktiski jaunajiem kolēģiem ir 10 gadus jāstrādā. Nu mēs tā izlēmām,” norāda Brante.

Savukārt vietnieka vēlēšanas jāsarīko trīs dienu laikā, un  uz vietnieka amatu Brantai nav konkrētu favorītu. „Ātrumā nepateikšu, (..)  ne pret vienu kolēģi man nav iebildumu, vietnieki kaut vai pēc nedēļas varētu mainīties,” sacīja Branta.

Viņa arī norādīja, ka pašlaik nevar apgalvot, ka tieši Kusiņš būs nākamais ST priekšsēdētājs, jo to izlemj katrs tiesnesis, „kolēģi par to domās, mēs neesam runājuši, kurš ir favorīts, kam ir priekšrocības”.

Aija Branta Satversmes tiesas tiesneša amatā ir stājusies 2004.gada 25.martā. Līdz darbam Satversmes tiesā viņa ir bijusi tiesnese Augstākās tiesas Krimināllietu tiesu palātā.

Pēc tam, kad Branta noliks Satversmes tiesas tiesneses mandātu un atgriezīsies Augstākajā tiesā, viņas vietā, visticamāk, stāsies līdzšinējais Augstākās tiesas tiesnesis Aldis Laviņš. Bet par viņa apstiprināšanu vēl ir jānobalso Saeimai. Savukārt Satversmes tiesas tiesnešiem tuvākajā laikā ir jāizvēlas priekšsēdētāja vietnieks.

ST priekšsēdētāju aizklātā balsojumā ievēl no esošajiem Satversmes tiesas tiesnešiem. Vēlēšanas notiek atklātā tiesas sēdē.

Saskaņā ar ST reglamentu tiesas priekšsēdētāja amata kandidāti tiek izvirzīti sēdes laikā. Kandidāts paziņo, vai viņš piekrīt savas kandidatūras izvirzīšanai.

Aģentūra LETA ziņoja, ka Augstākās tiesas (AT) plēnumā 21.februārī tika nolemts kā kandidātu ST tiesneša amatam virzīt Civillietu departamenta tiesnesi Aldi Laviņu. Par Laviņa kandidatūru nobalsoja trīsdesmit trīs AT tiesneši, viens atturējās, divas balsošanas zīmes bija nederīgas. Par otru kandidāti - Krimināllietu tiesu palātas tiesnesi Ludmilu Poļakovu - balsoja seši tiesneši.

Laviņš pirms balsojuma norādīja, ka priecājas par to, ka nu jau bijušais ST priekšsēdētājs Gunārs Kūtris viņa darbību ir pozitīvi vērtējis un viņu uzrunājis, interesēdamies, vai viņš nevēlas apspriest iespēju kandidēt, jo iepriekš tiesnesis par to nebija domājis.

Savukārt 6.februārī Saeimas deputāti ST tiesneša amatā apstiprināja parlamenta nu jau bijušo Juridiskā biroja vadītāju Gunāru Kusiņu. Kusiņš amatā tika apstiprināts vienbalsīgi, "par" balsojot 93 deputātiem. Kusiņš tiesneša zvērestu nodeva 19.februārī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti