Panorāma

Vai augs piena produktu cenas veikalos?

Panorāma

Kāpēc brūk arī jaunuzbūvēti ceļi?

Apdrošinātāji gatavojas kaujai par Rīgas pili

Par Rīgas pils ugunsgrēku tiek veiktas vismaz piecas dažādas ekspertīzes

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Turpinoties intrigai ap Rīgas pils ugunsgrēka iemesliem, pašlaik paralēli tiek veiktas vismaz piecas dažādas ekspertīzes. Līdzās policijas izmeklēšanai savus ekspertus piesaistījuši gan ēkas apsaimniekotāji, gan būvnieki un apdrošinātāji. Mēneša garumā strādājuši individuāli, pirmie ar saviem secinājumiem pasteigušies būvnieku un apdrošinātāju nolīgtie eksperti. Tikmēr Valsts policija izmeklēšanai tuvākajā laikā galu nesola un aicina ieinteresētās puses neietekmēt izmeklēšanas gaitu.

Kamēr policija joprojām izmeklē Rīgas pils aizdegšanās iemeslus, pils būvnieki - „Skonto būves” un „Re&Re” veidotā pilnsabiedrība „SBRE” - Rīgas pils ugunsgrēka izpētei nolīguši savu ekspertu - Lielbritānijas Ugunsgrēku izmeklētāju asociācijas prezidentu Pīteru Mansi. Viņš otrdien īpaši sasauktā preses konferencē iepazīstināja ar saviem secinājumiem. Eksperts izvirzījis septiņas hipotēzes par pils aizdegšanos, no kurām četras savā izpētē jau atmetis.

Mansi būvnieku vainu notikušajā vērtē kā maz ticamu: „Mani līdz šim savāktie pierādījumi liecina, ka ugunsgrēka dienā strādnieki pils jumta daļā neveica tā sauktos „karstos darbus”, no kuriem varētu izcelties liesmas. Turklāt, mūsuprāt, liesmas nesākās vietā, kur strādāja būvnieki. Tāpēc varam atmest arī versiju par strādnieku nomestiem cigarešu galiem, lai gan nevar izslēgt, ka vēlāk to izdarījis kāds cits. Nav pierādījumu, ka tika izmantoti pašsildoši materiāli, kā linsēklu eļļa. Tāpat nav ziņu, ka tajā vakarā būtu bijis zibens. Joprojām jāizskata versijas par kļūmēm elektrosistēmā, pirotehnikas vai lidojošu ķīniešu lukturu izraisītām liesmām vai tīšu dedzināšanu. Tā noteikti būs daļa no policijas izmeklēšanas, un mēs labprāt piedalītos ar saviem secinājumiem.”

Būvnieku nolīgtais eksperts uzsver, ka nevēlas iejaukties policijas izmeklēšanā. Tomēr, līdzīgi kā būvdarbu apdrošinātāja „BTA” nolīgtais britu eksperts Roberts Edvardss, atzīst, ka priecātos par iespēju apmainīties secinājumiem ar policijas ekspertiem un būt klāt krāsmatu atrakšanā vietā, kur, visticamāk, sākās liesmas.

Policijā gan to neuztver ar entuziasmu. „Viens no būtiskākajiem kriminālprocesuālajiem principiem ir neatkarīga, objektīva un vispusīga izmeklēšana, un tieši to mēs cenšamies garantēt. Piesaistīt ieinteresētās puses pie pierādījumu vērtēšanas nebūtu pareizi,” skaidro Kriminālpolicijas priekšnieks Andrejs Grišins.

Grišins arī aicina ieinteresētās puses nelobēt savas intereses: „Vēlos aicināt visas puses, ko skāris šis notikums, atturēties mēģināt ietekmēt izmeklēšanu, tas netiks pieļauts, vai lobēt savu interešu aizsardzību. Tajā skaitā es domāju arī noteikta publiskā tēla veidošanu.”

Vienlaikus policija neliedzot ekspertiem dalīties savos secinājumos un tos varētu arī ņemt vērā, tomēr Grišins ir strikts - izmeklēšana jāveic katram atsevišķi. Tikmēr oficiālo policijas slēdzienu par postošā ugunsgrēka iemesliem policija tuvākajā laikā nesola un pagaidām nekomentē pat izskanējušās versijas. „Droši vien papildus pierādījumu vērtēšana un papildus ekspertīzes nozīmēšana būs neizbēgama. Līdz ar to tuvākajā laikā kompleksās ekspertīzes slēdziens nav sagaidāms. Tas varētu būt sagaidāms ilgstošākā laikā,” atklāj policijas pārstāvis.

Kamēr daudzās ekspertīzes turpinās, būvnieki un ēkas apsaimniekotāji gaida uz apdrošinātājiem, lai nosegtu vismaz 220 tūkstošus latu lielās ugunsgrēka seku novēršanas izmaksas, par ko valsts atteikusies maksāt. Būvdarbu un būvnieka civiltiesiskās atbildības apdrošinātājs „BTA” pagaidām gatavs maksāt četrreiz mazāku summu - apmēram 45 tūkstošus latu.

Savukārt „Baltijas apdrošināšanas nams”, kurā apdrošināta pati pils, ar cipariem vēl nesteidzas. Pēc kompānijas valdes locekļa Uģa Ieviņa teiktā, joprojām neesot skaidrs, vai šis apdrošināšanas gadījums atbilst noslēgtā apdrošināšanas līguma nosacījumiem. Vēl tiekot gaidīta informācija no visiem iesaistītajiem, un kopējo zaudējumu aprēķināšanai vajadzēšot ilgu laiku.

Kopējā zaudējumu apmēra aprēķināšanai gan būs nepieciešams ilgs laiks, prognozēja apdrošināšanas sabiedrības pārstāvis. Ieviņš atzina, ka virzība ugunsgrēka lietā ir nepārtraukti, ugunsnelaimes cēloņus pēta eksperti no vairākām valstīm.

Policija gan līdz šim apdrošinātājus nav pielaidusi ne pie kādiem materiāliem. Arī pasaules pieredzē ir ierasta prakse, ka krimināllietas izmeklēšanas laikā ir aizliegts padziļināti intervēt iesaistītās personas, taču no izmeklēšanas iestāžu puses apdrošinātājam tiek pateikti fakti, kas paātrina izmeklēšanas procesu.

Pils un pārējais nekustamais īpašums ir apdrošināts par gandrīz 5,5 miljoniem latu, un starp apdrošināšanas riskiem ir arī uguns. Savukārt būvdarbi ir apdrošināti par vairāk nekā 21 miljonu latu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti