Panorāma

Kaķu nams dedzis visos stāvos

Panorāma

Kā panākt pēc iespējas ātrāku Ukrainas bērnu atvešanu mājās?

Latvijā ierodas Ukrainas prezidenta kundze Olena Zelenska

FOTO. Latvijā ieradusies Ukrainas prezidenta kundze Olena Zelenska

Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs trešdien, 31. janvārī, Ukrainas prezidenta kundzei Olenai Zelenskai apliecināja Latvijas atbalstu Ukrainai līdz tās uzvarai, kā arī mūsu valsts gatavību sekmēt uz Krieviju deportēto ukraiņu bērnu atgriešanu. Augstā viešņa Latvijā šodien tikās ar valsts augstākajām amatpersonām, bet viņas brauciena galvenais mērķis ir pievērst uzmanību uz Krieviju deportēto bērnu atgūšanai.

Šī ir otrā reize, kad Olena Zelenska, Ukrainas pirmā lēdija, viesojas Rīgas pilī. To viņa sava vīra kolēģim, prezidentam Rinkēvičam  atgādināja uzreiz, apsēžoties pie kafijas un sarunu galda. "Bet es neatceros neko no pirmās vizītes, tas bija mana vīra kadences sākums," viņa atzina.

Taču tālāk priecīgu toņu sarunā nebija, jo runa ir par tūkstošiem Ukrainas bērnu, kas aizvesti prom no mājām. Tieši Krievijas rīcība un aizvesto bērnu atgūšana ir arī Zelenskas vizītes mērķis. Tie bērni, kuri izrauti no Krievijas ķetnām un uzaicināti ceļojumā uz Latviju, pili apciemoja vakar. 


Rinkēvičs: "Jūs esat tik daudz pārdzīvojuši. [..] Es gan domāju, ka viņiem "Līvu akvaparks" patika labāk nekā Rīgas pils."

Zelenska: "Es domāju, ka bērniem ļoti patika gan vakar, gan aizvakar. [..] Bērniem šis brauciens ir arī milzīgs stress, jo viņi ir tikko no krievu gūsta. Bet šis ceļojums ir ļoti svarīgs cieņas apliecinājums."


Ukraiņu valoda ir viena no pirmajām, kura pieejama jaunajā Rīgas pils audio gidā. Lai gan šo gidu piedāvāja arī Zelenskai, viņa vairāk paļāvās uz prezidenta stāstījumu. Taču ukraiņu valoda pilī dzirdama ļoti bieži, apstiprināja Valsts prezidenta kancelejas fondu glabātāja Inese Zelmane:

"Mums ir diezgan daudz ukraiņu, gan dažādas bērnu nometnes, gan nometnes karavīru bērniem, gan sadarbībā ar Bērnu slimnīcas fondu viesojas. Ir daudz ukraiņu grupu."

Olena Zelenska šodien tikās arī ar Ministru prezidenti Eviku Siliņu ("Jaunā Vienotība"). Arī Siliņa apliecināja, ka Latvija politiski, finansiāli un militāri atbalstīs Ukrainu līdz uzvarai. 

"Un mēs izsakām milzīgu nosodījumu tām nežēlībām, ko izdara Krievija. Bet mums nevajag īpašu skaidrojumu par Krieviju, mēs jūs vienkārši saprotam," sacīja Siliņa, uzsverot, ka Ukrainas bērnu nolaupīšana ir īpaši necilvēcīga un ļauna. Un visi nolaupītie bērni jāatgriež savu ģimeņu apskāvienos.

KONTEKSTS:

Rīgā trešdien, 31. janvārī, un ceturtdien, 1. februārī, norisinās starptautiska konference "Krievijas karš pret bērniem", kurā spriež par to, kā Ukrainai atgūt uz Krieviju nelikumīgi deportētos bērnus. Tajā piedalās cilvēktiesību un starptautisko tiesību eksperti un nevalstisko organizāciju pārstāvji, kā arī vairākas starptautiski prominentas personības, tostarp Ukrainas prezidenta Volodimira Zelenska kundze Olena Zelenska un Roberta F. Kenedija Cilvēktiesību fonda prezidente Kerija Kenedija. 

Tieši par bērnu deportācijām uz Krieviju no okupētajām Ukrainas teritorijām Starptautiskā Krimināltiesa izdevusi Krievijas prezidenta Vladimira Putina un bērnu tiesībsardzes Marijas Ļvovas-Belovas aresta orderi. Putina arestēšana un izdošana tiesai ir maz ticama, bet aresta orderis sašaurina Putina iespējas ceļot, liedzot viņam apmeklēt valstis, kas atzīst šīs tiesas jurisdikciju.

2022. gada 24. februārī Krievijas prezidents Vladimirs Putins pavēlēja sākt Krievijas karaspēka iebrukumu Ukrainā. Plaša ofensīva izgāzās, Ukraina nepadevās, un, saņemot ārvalstu militāro palīdzību, ukraiņu armijai izdevās apturēt iebrucējus un rudenī arī atbrīvot Harkivas apgabalu, atgūt Hersonu, un vasaras sākumā sācies Ukrainas pretuzbrukums.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti