Paplašina policistu tiesības – ļauj aizturēt bīstamus iereibušos un darbā izmantot sociālos tīklus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Saeima ceturtdien, 14.martā, trešajā lasījumā atbalstīja grozījumus likumā “Par policiju”, kas paplašina policijas darbinieku tiesības, tostarp iereibušos cilvēkus nogādāt atskurbtuvēs, informēja Saeimā.

Pieņemtie likuma grozījumi deleģē policijas darbiniekiem tiesības personas, kuras alkohola, narkotisko, psihotropo vai toksisko vielu lietošanas rezultātā zaudējušas spēju patstāvīgi pārvietoties, orientēties vai var nodarīt kaitējumu apkārtējiem vai pašas sev, nogādāt atskurbtuvēs, ārstniecības iestādēs vai mājoklī.

Līdz šim likums paredzēja, ka policijas darbiniekiem ir tiesības attiecīgās personas nogādāt ārstniecības iestādēs vai mājoklī, bet, ja tas nav iespējams, policijas iestādē, kur persona tiek turēta speciāli iekārtotās telpās līdz atskurbšanai, bet ne ilgāk par 12 stundām. Tomēr praksē policijas iestādēs nav speciāli ierīkotu telpu atskurbšanai, un personu ievietošana policijas iestāžu pagaidu turēšanas telpās gan Latvijas tiesu institūcijās, gan starptautiskā sabiedrībā var tikt vērtēta kā spīdzināšana vai necilvēcīga attieksme pret personu, norādīts likumprojekta anotācijā.

Tāpat precizētas policijas darbiniekiem piešķirtās tiesības uz rakstveida pieteikuma pamata aizturēt personas, kuras mājoklī atrodas alkohola, narkotisko, psihotropo vai toksisko vielu reibuma stāvoklī un var nodarīt kaitējumu sev vai apkārtējiem cilvēkiem, vai gadījumā, ja apkārtējie cilvēki baidās palikt vienatnē ar personu un nav cita pamata tās aizturēšanai. Attiecīgās personas turpmāk varēs paturēt policijas iestādē, līdz zudis apdraudējuma pamats, bet ne ilgāk par 12 stundām. Likumprojekta anotācijā skaidrots - izmaiņas nepieciešamas, lai preventīvi novērstu vardarbību ģimenē, draudus personas dzīvībai, brīvībai vai veselībai.

Tāpat izmaiņas likumā nosaka policijas darbiniekiem tiesības izmantot sabiedriskos elektroniskos plašsaziņas līdzekļus, pašvaldību interneta vietnes, valsts iestāžu un pašvaldību kontus sociālajos medijos. To varēs darīt, lai veiktu likumpārkāpumu profilaksi, noskaidrotu likumpārkāpuma izdarīšanas apstākļus un personas, kas to izdarījušas, kā arī meklētu noziedzniekus un bezvēsts pazudušos. Tāpat attiecīgos līdzekļus varēs izmantot, lai noskaidrotu tāda cilvēka personību, kurš nespēj sniegt ziņas par sevi, vai identificētu neatpazīta cilvēka līķi, tai skaitā katastrofu gadījumos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti