Onkologi ceļ trauksmi par trūkstošiem testiem atbilstošas terapijas nozīmēšanai

Latvijas vadošie onkologi un nozares pārstāvji vēstulē veselības ministrei Ilzei Viņķelei (“Attīstībai/Par”) un Saeimas deputātiem aicina palielināt valsts apmaksāto personalizēto biomarķieru testu skaitu, kas vajadzīgi mērķētas terapijas nozīmēšanai onkoloģisko slimību pacientiem.

Šobrīd katastrofāli zemais testēšanas apjoms bremzē audzēju sekmīgu ārstēšanu un lielai daļai pacientu netiek nozīmēta viņu individuālajam gadījumam atbilstoša terapija. Rezultātā pacienta ārstēšana nav efektīva, ja vien pacients pats nav apmaksājis testēšanu kaimiņvalstīs, kā tas ļoti bieži notiek, informēja Latvijas Onkologu asociācijā un Starptautisko inovatīvo farmaceitisko firmu asociācijā (SIFFA).

Organizācijās atzīmēja, ka zinātniskie pētījumi apliecina – onkoloģisko saslimšanu pacientiem individuāli piemērota terapija nodrošina labāko ārstēšanu, jo tā ir atbilstoša pacienta slimības vēsturei, fizioloģiskajam stāvoklim, audzēja raksturojumam un ģenētiskajām mutācijām.

Lai nozīmētu mērķētu ārstēšanu, ir jāveic biomarķiera tests, kas pēta audzēja morfoloģiju vai atrod noteiktas hromosomu izmaiņas, tādējādi ārstiem ļaujot piemeklēt pacientam atbilstošāko terapiju.

"Visā pasaulē onkoloģijā šobrīd tiek izmantota personalizētā ārstēšana, kas nodrošina ievērojami labākus rezultātus nekā tad, ja pacienta ārstēšanai tiek piemērota terapija, kas paredzēta lielai pacientu grupai. Turklāt ne visiem pacientiem der viena un tā pati terapija. Diemžēl Latvijā valsts apmaksātu testu pieejamība ir fragmentāra, ierobežota un laikietilpīga. Rezultātā cieš pacients, savukārt valsts jau tā ierobežotie līdzekļi onkoloģijai netiek izmantoti racionāli, jo ļoti daudzos gadījumos tiek tērēts laiks un resursi neefektīvu medikamentu lietošanai," uzsvēra  Latvijas galvenais onkologs, Latvijas Onkologu asociācijas vadītājs, asociētais profesors Jānis Eglītis.

Organizācijās atzīmēja, ka šobrīd no akūti nepieciešamā 21 marķiera valsts budžets apmaksā nelielu daļu marķieru – mazāk par 10, līdz ar to testēšanu visbiežāk veic pacienti vai to apmaksā zāļu ražotāji, turklāt testi tiek veikti nevis Latvijā, bet sūtīti uz mūsu  blakus esošajām kaimiņvalstīm, tādējādi atbalstot citu valstu veselības aprūpes sistēmu.

"Latvija ir viena no retajām Eiropas valstīm, kur biomarķieru testēšanas jautājums nav sakārtots daudzu gadu garumā, kas faktiski bloķē personalizētās medicīnas ienākšanu Latvijā. Tas savukārt nozīmē to, ka mūsu pacienti tiek ārstēti ar vecām metodēm, kas ir balstītas uz vienveidīgu masu ārstēšanu, nevis individuālu pieeju katram pacientam," paziņojumā medijiem skaidroja SIFFA direktors Valters Bolevics.

Eksperti uzsvēra, ka, uzlabojot sistēmu, tiktu panākta pacientu efektīvāka ārstēšana, gan palielinot pacientu dzīvildzi, gan arī ietekmējot atbildes reakciju uz nozīmēto terapiju. Daļai pacientu, kuriem ir strauji progresējoši audzēji, personalizētā terapija ļautu ietaupīt laiku. Tāpat līdz ar testēšanas pieejamību tiktu atvieglota patentbrīvo medikamentu ienākšana onkoloģijā un onkohematoloģijā, jo patentbrīvajiem ražotājiem ir limitētas iespējas finansēt testu izmaksas.

Nozares pārstāvju aprēķini liecina, ka 2021. gadā bioloģisko marķieru testiem būtu nepieciešams novirzīt aptuveni 800 000 eiro gadā,

kas nodrošinātu optimālu biomarķieru testu pieejamību tām pacienu grupām, kam ir pieejama šobrīd Eiropas Savienībā reģistrēta mērķterapija vai imūnterapija.

Vēstuli veselības ministrei un Saeimas deputātu grupai onkoloģisko pacientu atbalstam ar aicinājumu rast iespējas piešķirt finansējumu biomarķieru testiem parakstījuši Latvijā vadošie speciālisti un asociāciju vadītāji.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti