Novadu reforma Saeimā: Varakļānus nepievienos Madonas novadam

Saeimas deputāti otrdien, 9. jūnijā, turpinot galīgajā lasījumā izskatīt administratīvi teritoriālo reformu, vienojās Varakļānu novadu neiekļaut Madonas novadā, tādējādi balsojot pret komisijā lemto un paužot atbalsu Varakļānu pievienošanai Rēzeknes novadam.

Deputāta Edmunda Teirumnieka (Nacionālā apvienība) priekšlikumu Madonas novadā neiekļaut Murmastienes pagastu, Varakļānu pagastu un Varakļānu pilsētu atbalstīja 51 deputāts. 

Iepriekš otrajā lasījumā lemts, ka Varakļāni varētu atrasties Rēzeknes novadā. Par to diskutēja arī Saeimas sēdē. Saeimas Administratīvi teritoriālās reformas komisijas priekšsēdētājs Artūrs Toms Plešs (“Attīstībai/Par!") LSM.lv norādīja, ka otrdien Saeimas vairākums, vienojoties par Varakļānu novada neiekļaušanu Madonas novadā, ir paudis atbalstu Varakļānu novada pievienošanai Rēzeknes novadam, bet

balsojums par to notiks trešdien. 

Mārtiņš Bondars ("Attīstībai/Par!") ieceri atbalstīja, sakot, ka vēlas, lai Varakļāni būtu nevis Vidzemes nomale, bet Latgales artērija.

Arī Linda Ozola (Jaunā konservatīvā partija) atbalstīja priekšlikumu, sakot, ka nav iespējams atrast kompromisu, esot  jāizdara izvēle, lai neradītu šķelšanos sabiedrībā. Viņa uzsvēra, ka gan tie, kas atbalsta Varakļānu pievienošanu Madonas novadam, gan tie, ka atbalsta Varakļānu pievienošanu Rēzeknes novadam, grib plaukstošu Latviju.

Deputāts Andris Skride ("Attīstībai/Par!") bija pret priekšlikumu un norādīja, ka saņēmis Varakļānu iedzīvotāju vēstules, kurās uzsvērts, ka viņi vēlas pievienoties Madonas novadam. Tāpat viņš atsaucās uz aptauju, kurā 84% Varakļānu novada iedzīvotāju atzina, ka atbalsta Varakļānu novada pievienošanu Madonas novadam. Skride arī uzsvēra, ka novadu reforma nenorāda piederību Latgalei vai Vidzemei, par to tikšot lemts vēlāk. 

Arī Viktors Valainis (Zaļo un Zemnieku savienība) bija pret ieceri, atsaucoties uz iedzīvotāju aptauju, kā arī to, ka Madonas novads ir izteicies pozitīvi par Varakļānu novada pievienošanu.

KONTEKSTS:

12. maijā Saeimas atbildīgā komisija pabeidza darbu pie jaunā administratīvi teritoriālās reformas projekta un nodeva to Saeimas lemšanai. Likumprojekts noteic, ka Latvijas Republiku iedala valstspilsētu pašvaldību teritorijās un novadu pašvaldību teritorijās. Savukārt novada teritorijas iedala pilsētās un pagastos. Jauno novadu teritorijas, novada pilsētas un novada pagastus paredzēts noteikt likumprojekta pielikumā.

Tāpat jaunais likumprojekts noteic, ka Latvijā kā apdzīvotās vietas ir pilsētas, ciemi, mazciemi un viensētas, savukārt pilsētas plānots iedalīt 10 valstspilsētās un novada pilsētās.

Latvijā saistībā ar reformu notikuši plaši protesti. Tikmēr maija vidū Satversmes tiesa par neatbilstošu Satversmei atzinusi vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra Jura Pūces ("Attīstībai/Par") rīkojumu par Ikšķiles novada iedzīvotāju aptaujas nolikuma darbības apturēšanu.

Novadu reformas likumprojektā viens no pēdējiem publiskajiem strīdus āboliem ir par Varakļānu novada nākotni. Varakļānu novada pašvaldība atbalsta pievienošanos Madonas novadam. Tāpat aptaujā, kurā piedalījās vairāk nekā 1100 Varakļānu novada iedzīvotāju, 84% iedzīvotāju atzina, ka atbalsta Varakļānu novada pievienošanu Madonas novadam. 

Savukārt tie, kuri uzstāj uz Varakļānu novada pievienošanu Rēzeknes novadam, mudina atjaunot Latgales kultūrvēsturiskās robežas. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt