No vardarbības cietušām sievietēm pērn biedrība «Marta» palīdzējusi divtik daudz

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Salīdzinājumā ar situāciju pirms pandēmijas pērn dubultojusies biedrības "Resursu centrs sievietēm "Marta"" sniegtā palīdzība no vardarbības cietušām sievietēm. Tostarp palīdzība sniegta sievietēm no Ukrainas, intervijā Latvijas Radio pastāstīja biedrības "Marta" vadītāja Iluta Lāce.

Intervija ar biedrības "Marta" vadītāju Ilutu Lāci
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Situācija ar vardarbību Latvija joprojām ir kritiska – no tās cieš gan sievietes, gan bērni un jaunieši, gan arī vīrieši. Vienlaikus aizvien vairāk pēc palīdzības uzdrošinās vērsties cietušās sievietes, un īpašs pieaugums bija vērojams kovida pandēmijas laikā, kad pieaugums bija par 40%. Savukārt pērn palīdzības lūgumu skaits vēl pieauga.

Ierasti biedrība gadā sniedz palīdzību 200–300 sievietēm, bet 2022. gadā tās bija gandrīz 600 sievietes visā Latvijā, lielākoties Rīgā, Rēzeknē un Liepājā.

"Viens no faktoriem ir tas, ka viņas daudz drošāk vēršas pēc palīdzības, sajūtot, ka sabiedrībā ir atbalsts un viņas nejūtas tik ļoti vienas," norādīja Lāce.

Vienlaikus viņa norādīja uz to, ka palīdzošajām institūcijām aizvien trūkst vienotas izpratnes par to, kas ir vardarbība. "Joprojām tās institūcijas, kurām būtu jāpalīdz cietušajām, nereti nostājas vardarbības veicēju pusē. Tas ir tas, ko mēs redzam," atklāja Lāce.

Klientu pieplūdumu veicinājis arī Krievijas iebrukums Ukrainā, un centrā "Marta" vēršas arī sievietes no Ukrainas, kurām sniedz psiholoģisko palīdzību.

Tāpat biedrība secinājusi, ka vardarbības tematika ļoti aktuāla ir jauniešu vidū. Nepilngadīgu jauniešu aptaujā 56% respondentu atzina, ka ir cietuši no vardarbības. Un 60% gadījumu šie jaunieši nevienam par to nav teikuši un neko nav darījuši.

Lāce norādīja, ka līdzīgi tendence ir pieaugušo vidū – aptuveni 60% no vardarbības cietušo par to neziņo un nevēršas pēc palīdzības. "Līdz ar to līdzcilvēku nozīme ir ļoti būtiska – iedrošināt, mudināt, atbalstīt arī tajā posmā, kad cilvēks ir vērsies pēc palīdzības. Jo cīņa par savām tiesībām, taisnīgumu, vardarbīgu attiecību pārtraukšanu ir ārkārtīgi ilgstošs process, un tur tiešām vajadzīgi atbalstoši cilvēki," skaidroja biedrības vadītāja.

Lai iedrošinātu un radītu pārliecību vardarbības noziegumos cietušajiem, ka viņi nav atstāti vieni, bet tiks pamanīti un sadzirdēti, tiks atklāta vardarbības noziegumu upuru tiesībām veltīta informatīvā kampaņa "Es turēšu acis vaļā". Kampaņas rīkotāji uzsver, ka nereti cilvēki, kuri cieš no naidīgiem izteikumiem un vardarbības noziegumiem, izvēlas klusēt. Tādēļ apkārtējiem ir jāspēj pamanīt tos vardarbības upurus, kuri, iespējams, neuzdrošinās lūgt palīdzību.

Tieši tāpēc kampaņa "Es turēšu acis vaļā" šoreiz tiešā veidā neuzrunās cietušos, bet gan viņu draugus, tuviniekus un sabiedrību, aicinot būt modriem un piedāvāt savu atbalstu. Līdztekus Latvijai kampaņa vienlaikus norisināsies vēl deviņās Eiropas Savienības dalībvalstīs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti