Nedēļa ar atkritumu izvešanas jauno kārtību Rīgā – aizvien pārpratumi ar grafikiem un komunikāciju

Mainoties atkritumu apsaimniekošanas kārtībai, rīdzinieki vietām sastopas ar lielām neizvesto atkritumu kaudzēm, pārpratumiem izvešanas grafikos un komunikācijas problēmām. Šobrīd ir pagājusi nedēļa, kopš jaunās kārtības ieviešanas, un liela daļa ķibeļu ir jau atrisinātas. Atkritumu apsaimniekotājiem lielākās problēmas sagādā tie iedzīvotāji, kas steidz līgumus pārslēgt pēdējā brīdī vai to aizmirsuši izdarīt vispār.

Nedēļa ar atkritumu izvešanas jaunu kārtību Rīgā – aizvien pārpratumi ar grafikiem un komunikācijuPaula Dēvica

Ir pagājusi nedēļa, kopš stājās spēkā jaunā atkritumu apsaimniekošanas kārtība Rīgā. Daļai iedzīvotāju šis process noritējis veiksmīgi, bet daļai gadījušās dažādas ķibeles, pārpratumi un neizdarības.

Lienei ar vīru pieder daudzdzīvokļu māja Zemgales priekšpilsētā. Līgums ar atkritumu apsaimniekotāju “Lautus vide” tika noslēgts jau aprīļa sākumā.

“Pienāca datums, kad vajadzētu tīri teorētiski būt izvestam. Tā bija svētdiena. Pirmdienā es sāku zvanīties “Lautus videi”. Sarunas laikā viņi man solīja vēlreiz atsūtīt grafiku, jo esot jau vienreiz sūtīts. Bet patiesībā tas nebija atsūtīts. Un tikai pēc ilgstošas zvanīšanās mēs noskaidrojām, kāds ir grafiks un jaunās izvešanas dienas,” pastāstīja Liene.

Otrdienā lielo atkritumu kaudzi izveda.

Tomēr Liene ir neizpratnē – līgums taču pārslēgts tika laikus, lai no šādām problēmām izvairītos.

Tikmēr citu māju pagalmos uz laiku ir pazudušas šķiroto atkritumu tvertnes.

Alla pārstāv biedrību, kas apsaimnieko deviņstāvu ēku. Viņa nav apmierināta ar atkritumu apsaimniekotāja “Clean R” attieksmi pret klientiem: “Šobrīd mums ir bijis tikai stikla konteiners, pagaidām izskatās, ka ir arī atgriezts pēc lūguma to izdarīt. Bet tad, kad mēs runājām un par to interesējāmies, mūs pat mēģināja atrunāt. Mums būšot lielākas izmaksas, diezgan strikti noteikumi. Respektīvi, izvešanas datumi tad, kad tie ir. Un,

 ja konteiners nebūs pilns, tad jāmaksā sods. Ja kāds būs kaut ko neparedzētu izmetis, arī sods.”

Kamēr daļa iedzīvotāju cīnās ar šādām problēmām, tikmēr citi nemaz nav pārslēguši līgumus ar atkritumu apsaimniekotājiem. Uzņēmumā “Clean R” norādīja, ka pēdējās dienās to steidz darīt liela daļa cilvēku. Tagad “Clean R''  apkalpojamajā teritorijā līgumus slēguši vairāk nekā 90% namsaimnieku. Pirmās dienas bija grūtas, bet situācija uzlabojoties.

“Kopumā apokaliptiskas ainas netiek novērotas. Ik pa brīdim ir sūdzības, ka kaut kur nav izvests, kaut kur tiek savādāk izvests.

Katra situācija jāskatās individuāli. Vai nu līgums nav bijis noslēgts, vai grafiks ir mainījies, vai ir kādas piebraukšanas problēmas. Piemēram, mēs neesam zinājuši par pultīm, atslēgām, konteineriem,” pastāstīja “Clean R” valdes loceklis Guntars Levics.

Levics uzsvēra, ka pašreizējā situācija Rīgā nav nekas pārsteidzošs. Līdzīgas problēmas esot, mainot atkritumu apsaimniekošanas sistēmu arī citās pašvaldībās. Uzņēmuma pārstāvis prognozēja, ka tuvākajā laikā sistēma sakārtosies, bet otrais problēmu vilnis būs tad, kad attapsies privātmāju uzturētāji.

Arī uzņēmumā “Lautus vide” noskaidroja, ka situācija nu jau stabilizējusies. Par to, kāpēc daļa klientu nav laikus saņēmuši izvešanas grafiku, stāsta pārstāvis Jurģis Ugors: “Daļai no klientiem tie ir iekrituši surogātpastā. Esam šos klientus identificējuši un nosūtījuši atkārtoti.”

No pagājušās nedēļas iedzīvotāji var pieteikties arī bioloģisko atkritumu izvešanai. Neliela iedzīvotāju interese par to jau esot.

KONTEKSTS:

20. maijā Rīgā stājusies spēkā jauna atkritumu apsaimniekošanas kārtība. Vēl dienu pirms jaunās kārtības noslēgti bija tikai aptuveni 70% nepieciešamo līgumu.

Saskaņā ar jauno kārtību Rīgas teritorija ir sadalīta četrās zonās, kurās atkritumus izved konkursā izraudzītas kompānijas. 1. un 2. zonā pakalpojuma sniedzējs ir SIA „Clean R”, 3. zonā - Pilnsabiedrība „Lautus Vide” un 4. zonā - SIA „Eco Baltia vide”.

Atkritumu apsaimniekošana četrās Rīgas zonās.

2019. gadā strīdi par atkritumu apsaimniekošanu pilsētā kļuva par iemeslu valdības lēmumam rosināt Rīgas domes atlaišanu. Toreiz dome nolēma uz 20 gadiem visu atkritumu apsaimniekošanu uzticēt vienam operatoram – vairāku uzņēmumu izveidotajai akciju sabiedrībai "Tīrīga". Taču Konkurences padome liedza "Tīrīgai" pagaidām sākt darbus Rīgā. Padome lika pagaidām turpināt līgumu ar līdzšinējiem atkritumu izvedējiem, bet valdība akceptēja par ārkārtējās situācijas izsludināšanu Rīgā, kuru decembrī pagarināja vēlreiz – līdz marta vidum. 

Rīgas dome un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija tikai 5. martā vienojās par atkritumu apsaimniekošanas noteikumu precizēšanu, lai atkritumu apsaimniekošana varētu atgriezties ierastajās sliedēs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt