Rīta Panorāma

Darba tiesības pandēmijas laikā. Komandējums

Rīta Panorāma

Saruna ar Reto slimību speciālistu asociācijas vadītāju Dr. Med. Andri Skridi

Atstādināts Ikšķiles novada domes priekšsēdētājs. Saruna ar VARAM ministru Artūru Tomu Plešu

Ministrs Plešs atstādina no amata Ikšķiles mēru Trapiņu

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Artūrs Toms Plešs (“Attīstībai/Par!”) par vairākiem pārkāpumiem atstādinājis no amata Ikšķiles novada domes priekšsēdētāju Induli Trapiņu (Zaļā partija).

Rīkojums par Trapiņa atstādināšanu ir parakstīts, un tas stājas spēkā piektdien, 26. februārī, LTV “Rīta panorāmai”  sacīja Plešs.  

Viņš skaidroja, ka lēmums par Trapiņa atstādināšanu balstīts uz vairākiem atklātiem pārkāpumiem, korupcijas riskiem, nelietderīgu rīcību ar pašvaldības mantu, vienpersonisku lēmumu pieņemšanu, kas saistīta ar būvniecību, un vienpersonisku līgumu noslēgšanu,

Šie pārkāpumi izgaismo sistēmisku rīcību, un “mans pienākums ir rīkoties, lai sabiedrības intereses būtu ievērotas”, sacīja ministrs. 

Plešs norādīja, ka neviens pašvaldības vadītājs, tajā skaitā Trapiņš, “nav ne cars, ne monarhs”, un nevar vienpersoniski pieņemt lēmumus, kas ir visas domes kompetencē.

Tagad domei ir jālemj, kā organizēt savu darbu turpmāk, un jāievēl jauns domes priekšsēdētājs.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) paziņojumā medijiem informēja, ka domes priekšsēdētājs bez jautājumu izskatīšanas domes sēdē vienpersoniski un patvaļīgi noslēdzis līgumu ar komersantu par pašvaldībai piederošu autoceļa posmu atjaunošanu.

No ministrijas rīcībā esošās informācijas izriet, ka Trapiņš 2020. gada 18. jūnijā ar komersantu, kas plāno veikt derīgo izrakteņu ieguves darbus tuvumā esošajā nekustamajā īpašumā (karjerā), vienojies par ceļa klātnes remontu ceļa posmā starp valsts reģionālo autoceļu P80 (Tīnūži–Koknese) un valsts vietējās nozīmes autoceļu V966 (Turkalne–Tīnūži), kā arī pašvaldībai piederošajā ceļa posmā esošā tilta pār upi “Mazā Jugla” nesošo konstrukciju pastiprināšanu.

Kā liecina “Latvijas Valsts ceļu” VARAM sniegtā informācija, ceļu darbu apjoms liecina par to, ka tas nebija seguma remonts, bet gan būvdarbi, kuriem nepieciešama būvniecības dokumentācija. Būvdarbu projekts normatīvajos aktos noteiktā kārtībā nav saskaņots, līdz ar to ceļa atjaunošanas darbi ir patvaļīga būvniecība.

Līgums par ceļa atjaunošanu ar komersantu noslēgts vienpersoniski un ignorējot publiskā iepirkuma kārtību, kā rezultātā notikusi nelikumīga būvniecība bez saskaņojumiem un kontroles, informēja VARAM.

Domes priekšsēdētājs neievērojot likumā noteikto, vienpersoniski noslēdzis līgumu par Ikšķiles novada pašvaldībai piederoša nekustamā īpašuma “Kranciema karjers” zemes nomas līguma pagarināšanu, tādējādi pārkāpjot likumā “Par pašvaldībām” noteiktās pašvaldības vadītāja pilnvaras, kā arī virkni saistošo normatīvo aktu, informēja ministrija,

Zemes nomas līgums pretēji normatīvajos aktos noteiktajam, nerīkojot konkursu vai izsoli, ar komersantu pagarināts par karjera izstrādi, tas darīts vienpersoniski, neraugoties uz to, ka ir visas domes kompetences jautājums. Turklāt nomas maksa noteikta, pamatojoties uz vērtējumu, kas nav veikts atbilstoši normatīvo aktu prasībām, neveicot lietderības apsvērumus. VARAM sniegtajos paskaidrojumos Trapiņš norādījis, ka zemes nomas līgumu, kas sākotnēji noslēgts 2005. gada decembrī, vienpersoniski ir pagarinājis vairākkārt. Līgums būtu spēkā līdz 2025. gada decembrim, bet Trapiņš vēl pagājušā gada 16. aprīlī to pagarinājis līdz 2030. gada novembrim. Līdz ar to VARAM konstatēja, ka normatīvo aktu prasības šajā jautājumā nav ievērotas sistemātiski.

Ņemot vērā iepriekš minēto, VARAM secina, ka Trapiņš ir pārkāpis domes priekšsēdētāja pilnvaras, rīkojies ar publisku mantu nelikumīgi, pretēji mantas izšķērdēšanas regulējumam, nevērtējot rīcības lietderību, pretēji sabiedrības interesēm, kā arī radījis korupcijas riskus.

Ministrija vērtē iespēju par pārbaudes laikā konstatētajiem pārkāpumiem vērsties arī tiesībsargājošajās iestādēs.

Plešs uzsver, ka Trapiņa atstādināšana ir nepieciešama, lai nodrošinātu domes turpmāku tiesisku darbību lēmumu pieņemšanā un nepieļautu turpmāku normatīvo aktu pārkāpumus, un kompetento institūciju prasību nepildīšanu, tādējādi vairojot tiesisko nihilismu pašvaldības darbā.

KONTEKSTS:

VARAM jau oktobrī prasīja skaidrot privātuzņēmuma ieguldījumu pašvaldības ceļā. VARAM secināja, ka mērs par to vienojās ar komersantu, bet tā ir domes kompetence. Komersanta ieguldījumi ceļu remontā, iespējams, nav atbilstoši tiesību aktiem. Turklāt ceļa atjaunošanas darbos ir patvaļīgas būvniecības pazīmes.

Par būvniecību kādā pašvaldības īpašumā VARAM decembrī prasīja vērtēt būvvaldes darbību un izpilddirektores atbilstību amatam. Domes priekšsēdētājs nav atbildējis uz šo pieprasījumu.

Saņemts arī Valsts vides dienesta vērtējums par neatļautu būvniecības atkritumu uzglabāšanu karjerā.   

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt