Sadaļas Sadaļas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Tramps draud aizliegt «TikTok»

Mēnesi pirms mācību gada meklē pedagogus

Mēnesi pirms mācību gada Valmierā meklē vairāk nekā desmit pedagogus

Līdz jaunajam mācību gadam atlicis mazāk nekā viens mēnesis, un jau šobrīd ir skaidrs – daudzviet trūkst pedagogu. Arodbiedrība saka – ja valstī nekas nemainīsies, situācija jau tuvāko gadu laikā būs dramatiska.

Mēnesi pirms jaunā mācību gada sākuma Valmierā meklē vairāk nekā desmit pedagogus dažādās izglītības iestādēs un, lai arī šis skaitlis var šķist liels, pašvaldībā atzīst – tas tā nav. Tas ir normāls process, jo cilvēki izvēlas mainīt dzīves vai darba vietu, kā arī dodas pensijā vai bērna kopšanas atvaļinājumā.

"Tiek iesūtīti pieteikumi, un ir, no kā izvēlēties. Es varu teikt, ka šobrīd nav tik kritiska situācija Valmieras pilsētā izglītības iestādēs, ka nevarētu uzsākt jauno mācību gadu," sacīja Valmieras pilsētas pašvaldības Izglītības satura un kvalitātes vadītāja Sandra Purmale.

Citās domās gan ir Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības priekšsēdētāja Inga Vanaga, kura prognozēja – ja tā turpināsies, pēc dažiem gadiem situācija valstī būs kritiska.

"Mēs būtībā tuvojamies tādai aizai, jo pēc kādiem 3-5 gadiem šī situācija būs stipri problemātiskāka, ja nebūs ātri risinājumi, kā iedot iespēju pārkvalificēties, lai varētu vēl kādu mācību priekšmetu mācīt, ja nebūs šie dažādie, daudzveidīgie atbalsta mehāniski pedagogiem," uzskata LIZDA priekšsēdētāja Inga Vanaga.

Jau šobrīd daudzi pedagogi ir pensijas un vēl viena liela daļa – pirmspensijas vecumā. Tāpat daļa saskaras arī ar profesionālo izdegšanu – gan fizisku, gan emocionālu. Lai skolās ienāktu jaunie pedagogi, jāmeklē risinājumi.

"Ir svarīgs sabiedrības atbalsts, šī tiesību sabalansēšana – vecāku tiesības, pienākumi, atbildība, skolēnu tiesības un arī pedagogu tiesību pastiprināšana, un sabiedrības attieksme," pauda Vanaga.

Izglītības jomas pārstāvji atzīst – ir nepieciešams profesionālais un metodiskais atbalsts, cienīga darba samaksa un stabilitāte no politikas veidotājiem, tad arī jaunie pedagogi vēlēsies strādāt savā profesijā.

Un par to jau gādā katra pašvaldība individuāli pēc savām iespējām.

"Valmieras pilsētas pašvaldībā ir izstrādāti stipendiju noteikumi, kuri sniedz atbalstu jaunajiem pedagogiem, kuri mācās klātienē, un tas ir jau vairākus gadus. Pagājušā gadā tika atbalstīti divi pedagogi ar 150 eiro lielu stipendiju mēnesī," atklāja Purmale.

Arī valsts nupat sākusi skolotāju izglītības projektu – “Mācītspēks", kas paredz piesaistīt dažādu jomu pārstāvjus skolotāja profesijai. Šajā rudenī darbu sāks simts jaunie skolotāji, divi no tiem Valmierā. Lai noskaidrotu patieso situāciju, cik tad kopumā pedagogu trūkst, Izglītības un zinātnes ministrija līdz augusta vidum aptaujā izglītības pārvaldes par vakancēm skolās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt