Dienas ziņas

Ekonomikas ministra amatam virza J. Vitenbergu

Dienas ziņas

Uzņēmēju atbalstam atvēlēs miljardu

Meklē risinājumus deficīta preču un papildu analīžu nodrošināšanai

Meklē risinājumus medicīnas deficīta preču un papildu analīžu nodrošināšanai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Sejas aizsargmaskas, roku dezinficēšanas līdzekļi, vienreizlietojamie cimdi un vēl citi individuālie aizsardzības līdzekļi Covid-19 izplatības laikā kļuvuši par deficīta preci arī Latvijā, un tie faktiski nav nopērkami nevienā aptiekā. Cilvēki sūdzas arī par ilgo gaidīšanu gan uz analīžu noņemšanu, gan uz to rezultātiem.  

ĪSUMĀ:

  • Covid-19 dēļ higiēnas un aizsarglīdzekļi kļuvuši par deficītu.
  • Par papildu līdzekļu ražošanu paziņojusi “Rīgas farmaceitiskā fabrika”.
  • Taču darbs gan vēl nenotiek, jo pietrūkstot visu nepieciešamo sastāvdaļu.
  • VM: ārstniecības iestādēm dezinfekcijas līdzekļi ir.
  • VM var ļaut līdzekļus ražot aptiekām savām vajadzībām, neprasot to reģistrēt.
  • NMPD sāka veidot krājumus jau janvārī.
  • Nepietiek arī cilvēkresursu.
  • Analīzes Covid-19 gaida 200 līdz 250 cilvēku.
  • Analīžu gaidīšanas laiks pārsniedz iepriekš noteikto diennakti.
  • Analīzes var nodot paši – divas teltis strādā LIC teritorijā, viena pie Biķernieku trases.
  • Trešdien analīžu telts varētu atvērties Stradiņa slimnīcas teritorijā.
  • Apsverot šādu telšu uzcelšanu arī pie RAKUS, kā arī Liepājā, Daugavpilī, Rēzeknē un Valmierā.
  • Valsts apzina pirmās nepieciešamības zāles, to daudzumu un piegādes iespējas.  

Roku dezinficēšana uzreiz pēc nomazgāšanas ir kļuvusi par rutīnas darbību daudziem. Bet jau kādu laiku individuālie dezinfekcijas līdzekļi veikalos un aptiekās tikpat kā vairs nav nopērkami. Par papildu līdzekļu ražošanu lielākā jaudā paziņojusi “Rīgas farmaceitiskā fabrika”. Taču darbs gan vēl nenotiek, jo arī viņiem pietrūkstot visu nepieciešamo sastāvdaļu.

Veselības ministrijas valsts sekretāre Daina Mūrmane-Umbraško informēja, ka saskaņā ar ministrijas rīcībā esošo informāciju ārstniecības iestādēm dezinfekcijas līdzekļi ir.

“Mēs ceram to sakārtot, lai dezinfekcijas līdzekļus sāk ražot šīs nedēļas laikā un nākamnedēļ tos var sākt piegādāt,” informēja Mūrmane-Umbraško.

Rēķinoties ar to, ka krājumi strauji iet mazumā, ministrija varētu ļaut šādus līdzekļus ražot arī aptiekām, vismaz savām vajadzībām, neprasot paštaisītos dezinfekcijas līdzekļus reģistrēt un iziet visas formālās procedūras.

Pietrūkst arī sejas aizsargmasku un citu individuālās aizsardzības līdzekļu. Tos taupa uz atcelto operāciju rēķina.

“Maskas vēl droši vien... nu mēs rēķināmies, ka mēs vēl kādas dienas, varbūt nedēļu ar šīm varam strādāt, pilnīgi noteikti,” sacīja Mūrmane-Umbraško.

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) direktore Liene Cipule atzina, ka arī dienests ar bažām raugās uz šo jautājumu.

“Mēs īstenībā sākām jau uzkrājumus veidot tad, kad sākās viss Uhaņā, tas bija no janvāra. Tas patēriņš ir ļoti, ļoti liels, un es domāju, pat ja mēs būtu ļoti gatavojušies jau gadu iepriekš, it kā nezinot uz ko, mēs nekad nevarētu pateikt, cik daudz šo līdzekļu būs vajadzīgi,” sacīja Cipule.

Nepietiek arī cilvēkresursu. Patlaban analīzes Covid-19 noteikšanai rindā gaida 200 līdz 250 cilvēku un gaidīšanas laiks pārsniedz iepriekš noteikto diennakti, neraugoties uz to, ka tagad palīgos nāk arī “Gulbja laboratorija”.

Dienests nespēj izbraukt uz visiem izsaukumiem, un tāpēc no piektdienas analīzes, iepriekš piesakoties, drīkst nodot arī paši – divas teltis strādā Infektoloģijas centra teritorijā, taču ar to ir par maz.

No otrdienas Rīgā atvērts jau otrais Covid-19 analīžu paņemšanas mobilais punkts, un tas ir dzeltenajā teltī pie Biķernieku trases.

Analīžu nodošanas punktu apsargā policija, un cilvēki ierodas ar savu personīgo auto.

Otrdien vien trīs teltīs noņemtas vairāk nekā 100 analīzes. Iespējams, trešdien pēcpusdienā vēl viena telts varētu atvērties Stradiņa slimnīcas teritorijā un apsverot šādu telšu uzcelšanu arī pie Austrumu slimnīcas, kā arī reģionos – Liepājā, Daugavpilī, Rēzeknē un Valmierā.

“Mums ir informācija, ka ir vēl laboratorijas, kuras ir gatavas iesaistīties, bet mums ir jāatrisina šī otra puse, un to mēs risinām šodien un rīt. Faktiski par cilvēkiem, par personālu, kurš šīs analīzes var paņemt, par vietām, kur tas var notikt, un tad arī mēs palielināsim analīžu paņemšanas jaudu,” sacīja Veselības ministrijas pārstāve.

Patlaban amatpersonas apzinot pirmās nepieciešamības zāles, to daudzumu un piegādes iespējas. Tikmēr cilvēkiem, kuri medikamentus līdz šim pirkuši ārvalstīs, Veselības ministrija iesaka meklēt iespējas tos pasūtīt Latvijā caur lieltirgotavām vai atsevišķām aptiekām.  

KONTEKSTS:

Koronavīruss ''SARS-CoV-2'' un "Covid-19" sāka izplatīties 2019. gadā Ķīnas centrālās daļas pilsētā Uhaņā, kurā dzīvo 11 miljoni cilvēku. Pasaules Veselības organizācija norāda, ka "Covid-19" sasniedzis globālās pandēmijas līmeni. Daudzās pasaules valstīs, tostarp arī Eiropā, atcelti masu pasākumi, kā arī slēgtas skolas un citas iestādes, lai ierobežotu "Covid-19" izplatīšanos.

Latvijā pirmoreiz «Covid-19» koronavīruss konstatēts 2020. gada 2. martā. Ar mērķi ierobežot infekcijas izplatīšanos Latvijā 12. martā nolemts izsludināt ārkārtējo situāciju, kas būs spēkā no 13. marta līdz 14. aprīlim un kuras laikā noteikta virkne ierobežojumu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti