Mājsēdes ievērošanu policijai palīdzēs uzraudzīt 300 karavīri un zemessargi

Naktī uz sestdienu un svētdienu atkal būs spēkā komandantstunda, kad no plkst.22 līdz 5 jāpaliek mājās. Iepriekšējā mājsēdē tika ierosinātas 4500 lietas par pārkāpumiem. Valsts policijai atbalstu turpinās sniegt 300 karavīri un zemessargi.

Valdība lēmusi – lai samazinātu iespējas cilvēkiem kontaktēties un izplatīt koronavīrusu, komandantstunda jāievēro gan šajā, gan arī divās nākamajās nedēļas nogalēs.

"Policija darīs visu, lai ļaudis ievērotu ierobežojumus. (..) Mēs koncentrējam spēkus un esam gatavi strādāt," stāstīja Valsts policijas priekšnieks Armands Ruks.

Iepriekšējā nedēļas nogalē un svētku brīvdienās kopumā nakts laikā ārpus mājvietas tika pārbaudīti 25 tūkstoši cilvēku. Ierosinātas 4500 administratīvās lietvedības ar sodiem no dažiem desmitiem eiro līdz pat maksimālajiem diviem tūkstošiem. Policisti pieredzējuši arī agresīvu uzvedību.

"Izpausmes bija visdažādākās, pamatā saistītas ar alkohola lietošanu, vērojama zināma agresivitāte. Bija vairāki pretošanās gadījumi policijas darbiniekiem, līdz pat tādiem mērķtiecīgiem uzbrukumiem kā mēģinājums iesist, un bija arī gadījumi, kad policijas darbiniekiem nodarīti miesas bojājumi, lielākoties bez ļoti lielām sekām, izņemot vienu gadījumu – lauzta roka," stāstīja Ruks.

Līdz ar Valsts policiju naktīs uz ielām un ceļiem visā Latvijā patrulēs arī Nacionālie bruņotie spēki (NBS).

"Iesaistītas būs visas brigādes, tai skaitā arī mehanizētā brigāde ar saviem rezervē noliktajiem karavīriem, bet lielākais uzsvars ir Zemessardzei. Mums absolūti nebija nekādas problēmas un nevajadzēja patērēt emocionālos resursus, lai motivētu zemessargus piedalīties šī uzdevuma risināšanā, tieši otrādi, mums pat bija lieki zemessargi, mēs visiem pat nevarējām iedot iespēju dalībai, it sevišķi tas attiecas uz Rīgu," stāstīja NBS komandieris Leonīds Kalniņš.

Zemessargus var atpazīt pēc militārās formas un spilgtām vestēm ar uzrakstu "Zemessardze".  Pēc Kalniņa teiktā, no zemessargiem nevajag baidīties.

"Zemessargi absolūti pieklājīgi uzvedas, un no viņiem nevajag sagaidīt kaut kādu agresivitāti. Un arī Latvijas pilsoņiem, ja ir vajadzība vai spiesta lieta iziet, tad ir jābūt vienkārši apliecinājumam. Un cilvēciski Valsts policija un Zemessardze attiecas pret šādu nepieciešamību," stāstīja Kalniņš.

Ja vajadzīgs pamest mājvietu nakts laikā vai darbs beidzas pēc plkst.22 un jānokļūst mājās, jāaizpilda un jāpaņem līdzi pašapliecinājums, kurā jānorāda iemesls, kāpēc jāatrodas uz ielas.

KONTEKSTS:

Covid-19 uzliesmojuma laikā 2020. gada pavasarī Latvijā bija izsludināta ārkārtējā situācija jaunā koronavīrusa ierobežošanai. Situācija vasarā bija stabila, bet septembra beigās saslimstība strauji pieauga. Valdība atkārtoti noteica ārkārtējo situāciju, kuras laikā bija stingrāki ierobežojumi. Par spīti tam saslimstība ar Covid-19 turpināja pieaugt. Tādēļ ārkārtējā situācija ir pagarināta līdz 7. februārim. Spēkā ir stingri ierobežojumi līdz 25. janvārim, kā arī mājsēde nedēļas nogalēs, kas nozīmē, ka no plkst.22 līdz 5 katram jāatrodas savā dzīvesvietā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt