Dienas ziņas

Jūras piekrastes izmaiņas Ventspilī

Dienas ziņas

J. Bordānam uzdod izveidot valdību

Ludzā svin Valsts robežsardzes 99. gadadienu

Ludzā svin Valsts robežsardzes 99. gadadienu

Šonedēļ tiek godināta Valsts robežsardze 99.jubilejā. Vairāki pasākumi notika Ludzā, kur pašlaik atrodas divas no sešām Valsts robežsardzes teritoriālajām pārvaldēm. Pirmo reizi līdztekus ekipējuma, tehnikas un kinologu paraugdemonstrējumiem atklāta arī robežsardzes vēsturei un robežsargu likteņstāstiem veltīta izstāde.

Ludzas pilsētas parkā ar jaunākajiem kvadracikliem pārvietojas robežsargi, blakus – centra laukumā – kinologi kopā ar dienesta suņiem paraugdemonstrējumos ataino ikdienas darba situācijas. Tie ir tikai daži no svētku pasākumiem, kas veltīti Robežsargu dienai. Kā saka robežsargi, šodien viņi uzsāk savu simtgades gadu.

“Praktiski Ludza, varētu teikt, ir robežsargu pilsēta. Ikvienā ģimenē ir kāds vai nu radinieks, vai brālis, vai sieva, vai vīrs, kurš dienē robežsardzē. Vēlu veiksmi, izturību, pašaizliedzību, patriotismu, un, protams, profesionalitāti dienesta pienākumos,” saka Valsts robežsardzes Ludzas pārvaldes priekšnieks, pulkvedis Ivars Ruskulis.

Latgalē izvietotas četras no sešām Valsts robežsardzes teritoriālajām pārvaldēm. Divas no tām atrodas tieši Ludzas novadā: Aviācijas pārvalde un Ludzas pārvalde.

“Ludzas pārvalde apsargā Valsts robežu 142,9 kilometru garumā ar Krievijas Federāciju. Trīs kontrolpunkti, divi autoceļu kontrolpunkti, viens ir dzelzceļa kontrolpunkts. Šogad esam aizturējuši 96 pārkāpējus uz zaļās robežas. Pamatā tie ir Vjetnamas pilsoņi,” stāsta Ruskulis.

Vislielāko interesi par robežsargu aprīkojumu un tehniskajiem līdzekļiem izrāda bērni un jaunieši, jo īpaši tāpēc, ka šajā reizē dota iespēja līdzdarboties praktiski arī pašiem. “Visas kameras redzēju, binoklis bija, viss kaut kas tur bija. Interesanti,” stāsta Nauris, pasākuma apmeklētājs no Pušmucovas.

Ludzas novadpētniecības muzejā atklāta arī unikāla izstāde “Gods kalpot Latvijai! Austrumu robežas vēsture, robežsargu likteņi”. Tā tapa sadarbībā ar Valsts robežsardzes koledžu, kas Latvijā ir vienīgā šāda veida profesionālās augstākās izglītības iestāde. Izstādē apkopoti vēsturiski un mūsdienu fakti, foto un iedzīvotāju liecības.

“Tai skaitā, piemēram, šeit var redzēt atmiņas, cilvēku atmiņas, jo mēs piedalījāmies 2016.gadā ar koledžu ekspedīcijā. Šeit var redzēt gan munīciju, gan formas tērpus, to, kas bieži vien paliek aizkadrā. Piemēram, ģenerāļa tērpu. Un arī ir daži knifi kinologiem,” stāsta Ludzas novadpētniecības muzeja izstāžu kurators Valērijs Dzevaltovskis.

“Bija gadījušās epizodes, ka mēs, ejot patruļā, satiekam otras valsts robežsargu, un tad minam ar viņu, kuras valsts teritorijā īsti mēs esam. Tikai 1990.gadu vidū bija jau noslēgti līgumi par robežām kā tādām. Tagad šī austrumu robeža vēl joprojām ir aprīkošanas procesā. Paskatoties, kā šobrīd izskatās robežapsardzības nodaļas, kontrolpunkti, ierīkota robežas josla ar žogiem, ar sensoriem, ar termokamerām, un, atskatoties 25 gadus tālā vēsturē, kā tas ir bijis kopš tiem laikiem, redzam, cik milzīgu soli ir izdarījusi gan Latvijas valsts, gan robežsardze kopā ar to,” vērtē Valsts robežsardzes koledžas direktors pulkvedis Mariks Petrušins.

Izstādi par Valsts robežsardzes attīstību 99 gadu griezumā Ludzas novadpētniecības muzejā iespējams apskatīt līdz decembra vidum. Vēl šodien galvenie svētku pasākumi bija Rēzeknē, kur 55 Valsts robežsardzes kadeti deva zvērestu, gan notika to robežsardzes vienību parāde, kuras jau 18.novembrī soļos arī Rīgā.

Bet Latvijas Televīzijā par valsts robežsardzi tapusi dokumentālā filma, kas savu pirmizrādi piedzīvos nākamnedēļ. Tās nosaukums ir “Sargāj’ savu tēvu zemi”, un filma stāsta par robežsardzes teju simt gadu ilgo vēsturi un darbu mūsdienās. Filmu veidojuši režisore Dace Slavinska, žurnāliste Judīte Čunka, operatori Uvis Burjāns un Armands Rudzītis.

Latvijas Televīzijas ēterā filmas pirmizrāde gaidāma 16. novembra vakarā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt