Dienas ziņas

Ventspils 2. pamatskolā nav kur sportot

Dienas ziņas

Ķekavas iedzīvotāji vīlušies domes deputātos

LU simtgades Senāta svinīgā sēde

LU simtgades svinīgajā sēdē izskan arī kritika rektora vēlēšanu dēļ

Latvijas Universitātei (LU) savus novēlējumus simtajā jubilejā izteikušas arī valsts augstākās amatpersonas. Taču, lai gan šie ir svētki, Senāta svinīgajā sēdē izskanēja arī kritika rektora vēlēšanu dēļ.

Latvijas karogs, ziedi un pilna zāle viesu. Tā pirmdien, 30. septembrī, izskatījās LU Lielā aula svinīgajā Senāta sēdē par godu universitātes 100. dzimšanas dienai.

"Latvijas Universitāte ir cieši saistīta ar mūsu valsts vēsturi, ar mūsu šodienu un nākotni.

Latvija nevar attīstīties, ja sabiedrībai nav pieejama kvalitatīva augstākā izglītība.

Starptautiskā līmenī Latvijai vajadzīga konkurētspējīga universitāte, kas iekļaujas Eiropā un pasaulē kā līdzvērtīga citām," teica Latvijas Valsts prezidents Egils Levits.

Taču, lai tas notiktu, ir jāmainās. Izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska (Jaunā konservatīvā partija) jau pieteikusi reformas augstākās izglītības pārvaldē. Vajadzība pēc tām iezīmējās tieši šogad un tieši LU rektora vēlēšanās, kuru rezultāti vērtējami strīdīgi.

"Es gribu cerēt, ka nenotiks, kā tas ir noticis ar ļoti daudzām reformām. Mēs to nebīdīsim piecu un desmit gadu garumā, bet kopīgiem spēkiem mēs to attīstīsim un arī iedibināsim," sacīja ministre.

Zīmīgi, ka tieši pirms Šuplinskas uzrunas zāli pameta vairāki universitātes vadošie darbinieki.

Arī prorektores Inas Druvietes krēsls netālu no pagaidu rektora pienākumu izpildītāja Gvido Straubes palika tukšs. Tas ir simbolisks protests pret izglītības ministres un valdības lēmumu. Tāpēc pēc prezidenta došanās prom svētku sajūta Lielajā aulā manāmi noplaka, un pagaidu rektora runa ne tuvu nebija tikai pozitīva.

"Šajā brīdī es gribētu lūgt universitātes cilvēkus atteikties no tādām ne pārāk akadēmiskām sarunām un darbībām, kas faktiski mūs diskreditē.

Tas patiešām, man liekas, ir smieklīgi un bērnišķīgi, ja universitāte ir iesaistīta kaut kādos muļķīgos strīdos. 

Nevis 13 fakultātes, bet viena Latvijas Universitāte," teica Straube.

Šī uzruna saņēma lielākos zāles aplausus.

KONTEKSTS:

Valdība 27. augustā pēc ilgām diskusijām nolēma neapstiprināt LU rektoru Indriķi Muižnieku amatā, jo Izglītības un zinātnes ministrijas skatījumā rektora vēlēšanās ir pārkāpta Augstskolu likumā un likumā "Par Latvijas Universitātes Satversmi" noteiktā LU rektora ievēlēšanas kārtība un noteikumi.

Reaģējot uz valdības lēmumu, darbu uzteica augstskolas Administrācijas vadītājs Ansis Grantiņš, bet abi prorektori - Ina Druviete un Valdis Segliņš - paziņoja, ka nekavējoties izmantos savus neizņemtos atvaļinājumus un līdz novembra sākumam amata pienākumus nepildīs.

Prasot atcelt valdības izdoto administratīvo aktu, Muižnieks ir vērsies Administratīvajā rajona tiesā. Viņš arī lūdzis noteikt pagaidu liegumu jauna rektora ievēlēšanai, kas nozīmētu, ka līdz strīda izšķiršanai pēc būtības LU nevarētu tikt pie jauna rektora.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti