LiepU rektors gatavs mainīt vadības stilu un atgūt studentu uzticību

Laikā, kad gaidāma jaunu studentu uzņemšana, krustugunīs nonācis Liepājas Universitātes (LiepU) rektors Jānis Rimšāns. Studentu padome izteikusi neuzticību rektoram, galvenokārt pārmetot komunikācijas problēmas dažādu jautājumu risināšanā. Šo problēmu nenoliedz arī apjautātie mācību spēki. Pats rektors Jānis Rimšāns uzskata, ka situācija, kas radusies, ir pārvarama.

Liepājas Universitātē notika kārtējā Senāta sēde. Pirms šīs sēdes saņēmām Studentu padomes iesniegumu, kurā studenti lūdza sasaukt Satversmes sapulci, lai izteiktu neuzticību rektoram - tā pašreizējās situācijas priekšvēsturi skaidro Senāta priekšsēdētāja Zanda Gūtmane: „Pirms senāta sēdes mēs saņēmām arī LiepU padomnieku konventa ieteikumu sasaukt Satversmes sapulci, lai rektors tajā atskaitītos par savu darbību.  Ņemot vērā šos divus aicinājumus, mēs reaģējām un senatori nolēma par Satversmes sapulces sasaukšanu, pirmkārt, lai uzklausītu rektoru.”

Zanda Gūtmane uzsver, ka Satversmes sapulce, kurā rektors atskaitās par padarīto, notiek katru gadu un tas nav nekas ārkārtējs. Šoreiz tā notiks 30. jūnijā. Ar interesi šo rektora atskaiti gaidīs arī Studentu padome un tās priekšsēdētāja Madara Šuktere. Jauno Studentu padomi ievēlēja martā. Madara stāsta, ka padome regulāri  saņem studentu sūdzības par dažādiem jautājumiem, piemēram, par kopmītņu tehnisko stāvokli un citām problēmām:

”Vislielākā viņa kļūda ir nespēja komunicēt. Iespējams, ka viņa nodomi ir labi. Vai nu tas tiek nepareizi iznests uz āru, līdz ar to studentiem nav skaidrs, kāda vispār ir viņa vīzija skolas tālākai attīstībai.”

Uzverot, ka rektora darbā ir daudz labu lietu, tomēr virkni trūkumu augstskolas pārvaldībā uzskaita senators Pāvels Jurs - runāts ar rektoru ne vienu reizi vien, taču jautājumi tā arī palikuši neatbildēti, saka Pāvels Jurs:

„Piemēram, cilvēki tiek pieņemti darbā bez konkursiem. Nav atklātības principa. Senatori vairākkārt piespiedu kārtā lūdz iepazīstināt ar jubilejas pasākumu izdevumu tāmi - arī to negrib darīt. Konstruktīva dialoga trūkums. Rodas iespaids, ka tu runā vienā valodā, bet rektors citā.”

Pāvels Jurs turpina uzskaitīt arī citus jautājumus, kas saistīti gan ar pedagogu zemo atalgojumu, gan studentu vajadzībām. Asociētā profesore, bijusī rektore Gunta Smiltniece nenoliedz, ka rektoram ir problēmas veidot saprotamu komunikāciju gan ar mācībspēkiem, gan ar studentiem, taču ir jautājums, vai Studentu padome apzinās sekas, uzsver Smiltniece:

„Man tas ir ļoti negaidīti. Tā jau gan saka, ka studentu lieta – taisna un cieta… tāda ir studentu padomes devīze. Es ļoti šaubos vai šī Studentu padome ir pietiekami kompetenti visu apdomājuši, vai viņi saprot, kādas Universitātei var būt no tā sekas?!”

Jautājot par sekām, Gunta Smiltniece uzsver laiku, kad tas notiek, piebilstot, ka šāda situācija neveicina jaunu studentu uzņemšanu un normālu augstākās mācību iestādes tālāko darbību, tajā pašā laikā bijusī rektore pievērš uzmanību vēl kādam aspektam: ”Rimšāna kungam ir ļoti liels administratīvais personāls, kas zināmā mērā izraisa kolektīva neizpratni, kāpēc šis personāls nepalīdz Universitātes darbību virzīt saprotamā gultnē.”

LiepU rektors Jānis Rimšāns savus pienākumus pilda vairāk nekā divarpus  gadus. Intervijai viņš piekrīt. Par izteikto neuzticību pārsteigumu vai nepatiku rektors neizrāda. Intervijas laikā viņš atzinīgi vērtē studentu vēlmi risināt augstskolas problēmas, tajā pat laikā apstiprina faktu, ka komunikācija ir jāuzlabo.

Esmu pārliecināts, ka šīs lietas, kas izskan, ir pārvaramas.  Acīmredzot ir dažāda izpratne – kā mēs saredzam avotus, kur iegūt līdzekļus, kā piesaistīt. Tas vairāk jāskaidro. Mums jāmeklē forma, kas ir optimāla un pieņemama mūsu kolektīvam. Nevar būt tāda shēma bez kolektīva saziņas, par to ir vairāk jārunā, jā. Te ir jautājums par rektora vadības stilu, vai tas nav pārāk autoritārs,” saka Rimšāns.

Notiek nākamā budžeta plānošana un šie jautājumi vienmēr ir sensitīvi, uzsver rektors.  Jautājot rektoram par kopmītņu problēmu un mācību spēku atalgojumu, Jānis Rimšāns jau gatavo atbildes 30. jūnija Satversmes sapulcei. Tiks rasta iespēja šogad izremontēt aptuveni desmit istabiņas kopmītnēs, bet turpmākie soļi būs nākamo gadu jautājums. Rektors ir sagatavojis arī savu redzējumu, kā nodrošināt darbiniekiem cienīgu atalgojumu. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti