Panorāma

Latvija gatavojas Eiropas prezidentūras atklāšanai

Panorāma

Tusks cer, ka prezidentūra sekmēs attiecības ar Krieviju

Karikatūristam robežu nav

Liepiņš: Karikatūristam robežu nav; Lāšs Vilks aicina uz vēl provokatīvākiem attēliem

Karikatūrai jābūt tiešai un trāpīgai, tāpēc karikatūristam robežu nav! Tā saka viens no pazīstamākajiem Latvijas karikatūristiem Agris Liepiņš. Viņu neizbrīna uzbrukums spalvas brāļiem, taču asinspirts Parīzē liek aizdomāties par Latviju un to, cik daudzi šeit dzīvojoši citas valsts pilsoņi arī pārstāv citas valsts ideoloģiju.  Tikmēr zviedru karikatūrists aicina publicēt vēl provokatīvākus attēlus.

 „Šāvis uz mani gan neviens nav,” labsirdīgi nosmaida Agris Liepiņš, ar mazu otiņu krāsojot kārtējās karikatūras fonu. Taču par viņa zīmēto dusmīgs bijis gan Alfrēds Rubiks, gan  toreizējā PSRS līdera Mihaila Gorbačova pārstāvji, bet Ivars Godmanis viņa laikrakstu par Liepiņa karikatūru iesūdzēja tiesā.

„Robežu nav! Karikatūristam ir jādara savs darbs ar karikatūras izteiksmes līdzekļiem! Un politiskie procesi jārāda tādi, kādi tie ir,” pārliecināts Liepiņš.

Tas, ka Parīzē uzbruka tieši karikatūristiem, ir skaidrs. Atmaksa bija solīta jau sen, secina islāma pazinējs, Latvijas Universitātes profesors Leons Taivāns. Īpaši pēc radikāla grupējuma „Islāma valsts” līdera reliģiskā atzinuma, kurā viņš aicina izvērst darbību Eiropā.

„Pēc islāma ideoloģijas savulaik Muhameds bēga no Mekas uz Medīnu, kas tagad tiek pielīdzināta Rietumeiropai,” saka Taivāns.

Tas, kas liek aizdomāties, ir kas cits. Šāvēji nebija iebraucēji, bet imigranti trešajā paaudzē. Gājuši franču skolās, apguvuši valodu. Slaktiņš liecina, ka Francijas piekoptā integrācijas politika ir izgāzusies.

„Šī ir neizdevusies integrācija, arī pašā Francijā, un Eiropas lielākā nelaime ir zemā dzimstība,” norāda Taivāns, norādot, ka tā ir civilizāciju sadursme.

Bet Agris Liepiņš iesaka paskatīties laukā arī pa pašu logiem.

„Vai mums nav tādi paši citas valsts pilsoņi, kuri nedomā integrēties un pārstāv citas valsts domu? Un, ja godīgi, ja paskatās Krievijas medijus, tur nav tālu no islāma radikālisma,” uzskata Liepiņš.

Līdzīgi zīmuļi, kādi redzami uz karikatūrista Liepiņa darba galda, ceturtdien līdzās ziediem tiek nolikti uz Francijas vēstniecības kāpnēm Rīgā. Arī Latvija sēro.  

Bet latviešu izcelsmes karikatūrists, zviedrs Lāšs Vilks, kurš 2007.gadā saņēma nāves draudus pēc satīrisku karikatūru publicēšanas Zviedrijas reģionālajā laikrakstā, tagad aicina uz vēl provokatīvākiem attēliem. 

2013.gadā Vilks līdz ar trešdien nogalināto žurnāla "Charlie Hebdo" galveno redaktoru tika iekļauts starptautiskā teroristu grupējuma "Al Qaeda" visvairāk meklēto personu sarakstā. Neraugoties uz izrēķināšanos ar amata brāļiem, Vilks tagad aicina neklusēt un publicēt vēl provokatīvākus attēlus.

„Tā bija briesmīga pieredze. Arī tāpēc, ka es biju saistīts ar “Charlie Hebdo”. Viņi ieguva tā saukto Lāša Vilka balvu par vārda brīvību. Es to pasniedzu Kopenhāgenā pirms dažiem mēnešiem. Cilvēks, kuram es to pasniedzu, palika dzīvs, jo vakar nebija redakcijā. Es pats esmu optimists. Ar mani tas nenotiks. Es esmu izņēmums. Bet, ja nopietni, palīdz aizsardzība. Parasti ar apsardzi pietiek, lai teroristi netiktu klāt. Tomēr pastāv iespēja, ka man tādu vajadzēs visu atlikušo mūžu,” saka Vilks.

Jau ziņots, ka trešdien Parīzē trīs teroristi, bruņojušies ar Kalašņikova automātiem un granātmetēju, nogalināja 12 cilvēkus, to vidū žurnālistus, policistus un redakcijas ēkas apsargus. Naktī uz trešdienu policija ir aizturējusi vienu no aizdomās turamajiem - 18 gadus veco Hamidu Muradu. Pārējie divi - brāļi Šerifs un Saids Kuaši - nav notverti.

Uzbrukums ir satricinājis Francijas un Eiropas sabiedrību. Daudzviet Francijā cilvēki izgājuši ielās, protestējot pret uzbrukumu žurnālistiem.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti