Panorāma

Panorāma

Panorāma

Uguns traģēdija Krievijā – 64 upuri

Ugunsdrošības pārkāpumi Latvijas lielveikalos

Lielveikalos aizvien redzami ugunsdrošības pārkāpumi; tie gan nav būtiski

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) Latvijas lielveikalos joprojām konstatē tādus ugunsdrošības pārkāpumus kā aizkrautas evakuācijas izejas. Taču glābēji uzsver – nepilnības lielveikalu evakuācijas sistēmās nav tik būtiskas, lai iespējamā ugunsnelaime pie mums izvērstos tikpat postoša kā Krievijā.

Šī gada sākumā Latvijas Televīzijas raidījums “Aizliegtais paņēmiens” veica eksperimentu, lai pārbaudītu, cik viegli sasniedzamas un atveramas ir Rīgas lielāko iepirkšanās centru evakuācijas izejas. Konsultējoties arī ar Eiropas Ugunsdrošības asociāciju konfederācijas viceprezidentu, tika secināts – vislabākā situācija ir tirdzniecības centrā “Domina”. Pārējos – “Alfa”, “Galerija Centrs”, “Rīga Plaza” problēmu netrūka, piemēram – ar precēm aizkrāmētas evakuācijas izejas.

Zviedru eksperts norādīja arī uz dažādām niansēm, kas likumam atbilst, bet mūsdienu praksei – tomēr ne, piemēram, lai evakuācijas durvis atvērtu, vispirms kaut kas jānoņem, tad jāpagriež, tā vietā lai būtu ierīkoti tā sauktie panikas rokturi, kas vienkārši jāpagrūž. Visvairāk pārmetumu saņēma iepirkšanās centrs “Spice”.

Tā tehniskais direktors Ivo Rozenbergs uzsver – kopš raidījuma sistēma esot krietni uzlabota. Iepirktas jaunas durvis ar panikas rokturiem, kā arī stingrāk kontrolēti nomnieki.

“Mums apsardzes dienests katru dienu iet, auditē, sastāda aktus, ja ir kādi pārkāpumi,” stāsta Rozenbergs. “Ņemot arī vērā iepriekšējo pieredzi ar “Aizliegto paņēmienu”, es arī pats personīgi staigāju, kontrolēju kritiskās zonas, kur mēdz būt kravas [pieņemšanas] laikos aizkrautas ejas un šis ir novērsts pilnībā,” saka Rozenbergs.

Tāpat veikalā tiek veikts neatkarīgs ugunsdrošības audits. Tomēr, lai arī tiek teikts, ka visi pārkāpumi novērsti, tā gluži nav. “Viņām vajadzētu būt vaļā,” apstājies pie kādām aizslēgtām durvīm, nosaka Rozenbergs. “Skaisti. Atslēdziņa...ā, atslēdziņa. Nu jā, šīs ir vienas no durvīm, ko mēs plānojam attaisīt,” pauda Rozenbergs.

Durvis gan pēc tam izdodas atslēgt, bet pēc likuma evakuācijas izeja nedrīkst būt aiz atslēgas un tai jābūt atveramai trīs sekunžu laikā. 

To, ka evakuācijas sistēmai jābūt efektīvai ne tikai tāpēc, lai veiksmīgi izietu ugunsdrošības pārbaudes, pierāda fakts, ka Latvijas un īpaši galvaspilsētas lielveikalos apmeklētāju evakuācija veikta samērā bieži, piemēram, t/c “Rīga Plaza” 2016. gada decembrī, īsi pirms Ziemassvētkiem, apmeklētāji tika evakuēti veselas četras reizes.

Bijuši arī ugunsgrēki – tirdzniecības centrā “Alfa”, “Dominā” un citos.

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestā skaidro – kad VUGD ierodas uz plānotajām pārbaudēm, veikalos viss ir kārtībā.

“Bet ļoti bieži mēs saņemam informāciju no iedzīvotājiem – sūdzības, fotogrāfijas,” stāsta VUGD Rīgas reģiona pārvaldes priekšnieka vietnieks Andris Staļģevics.

Ugunsdzēsēji teju pēc katras šādas sūdzības veic neplānotu pārbaudi, un tad jau atklājas cita aina. “Rupjākie pārkāpumi: kad evakuācijas ceļi ir aizkrāmēti, ir priekšmeti durvīm priekšā pielikti, kā arī durvis ir ciet un viņas nav viegli atveramas, atslēgas atrodas kaut kur pie dežurantiem,” pauda Staļģevics.

Glābēji gan uzsver, ka lielveikalos konstatētie pārkāpumi nav tik nopietni, lai līdzīga ugunsnelaime kā Krievijā pie mums beigtos tikpat traģiski. Tomēr VUGD aicina veikalu apmeklētājus ziņot par katru situāciju, kad gadījies novērot ugunsdrošības pārkāpumus, un trauksmes gadījumā uz to reaģēt nekavējoties, jo, Zolitūdes traģēdijai paliekot arvien tālākā pagātnē, arī cilvēku uzmanība atslābusi.

Konteksts:

Nedēļas nogalē milzīgs ugunsgrēks izcēlās Krievijas, Sibīrijas dienvidu pilsētā Kemerovā, kur aizdegās turienes izklaides centrs "Ziemas ķirsis". Dzīvības ir zaudējuši vismaz 64 cilvēku, viņu vidū daudz bērnu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti