Panorāma

Rīgas budžeta izdevumi – par 20 miljoniem mazāki

Panorāma

Gandrīz trešdaļa gatavi vakcinēties tūlīt

Mērķis: vakcinēt 70% Latvijas iedzīvotāju

Līdz vasaras beigām grib vakcinēt 70% pieaugušo pret Covid-19. Valdība pieņem jauno vakcinācijas plānu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Lai sasniegtu vakcīnu piegāžu apjomam atbilstošu potēšanas pret Covid-19 ātrumu, tiks organizēts kopēji vadīts vienotais vakcinēšanas tīkls, un līdz vasaras beigām paredzēts sapotēt 70% pieaugušo, paredz ceturtdien valdībā apstiprinātais Covid-19 vakcinācijas plāns.

ĪSUMĀ:

  • Paredzēts līdz vasaras beigām sapotēt 70% pieaugušo.
  • Būs vienots vakcinēšanas tīkls.
  • Cilvēkus vakcinēšanai reģistrēs jau iepriekš.
  • Ja kāds negribēs potēties, rindas kārtībā vietu piedāvās nākamajam.
  • Būs speciāls IT risinājums vakcinācijas procesa pārvaldībai.
  • No marta paredzēts ne mazāk kā 100 000 potēto nedēļā.
  • Īslaicīgi jāvar potēt arī līdz 150 000 nedēļā.
  • Ministrs gan atzīst, ka vakcīnu visvairāk būs tikai maijā, jūnijā.

"Vakcinācijas plāns, kuru šodien apstiprinājām valdībā, ir detalizēts, digitāls un elastīgs. Nenoteiktība ir šī laika vienīgā noteiktība, tagad mēs būsim gatavi rīkoties dažādās situācijās. Gan tad, ja vakcīnu piegādes kavēsies, gan tad, kad to būs ļoti daudz," par plānu izteicās veselības ministrs Daniels Pavļuts ("Attīstībai/Par!").

Vienotais tīkls un pieteikšanās

Plāns paredz:

  • vienotu vakcinējamo sarakstu veidošanu – tajā būs kontakti tiem, kas pauduši interesi vakcinēties, iedzīvotāju atrašanās prioritārās grupas, kā arī vakcinācijas vietas;
  • vienotu kalendāru un rindas veidošanu, kas palīdzēs plānot vakcinācijas punktu noslodzi un darba laikus, kā arī pierakstu vadību;
  • centralizētu vakcīnu piegādi un krājumu vadību;
  • vienotu komunikāciju ar iedzīvotājiem.

Veselības ministrijā informēja, ka vakcinācijas process tiks organizēts centralizēti. Ņemot vērā to, ka vakcinēšanās ir ikviena iedzīvotāja brīvprātīga izvēle, iedzīvotāji varēs pieteikties vakcinēšanās rindā vairākos veidos – sākot ar elektronisku pieteikšanās vietni, kas tuvākajā laikā tiks atvērta reģistrācijai, gan arī caur ģimenes ārstiem, kolektīviem darba vietās. 

Saņemtie vakcinējamo pieteikumi veidos sarakstu, kas pārtaps rindā, kura tiks apkalpota secīgi paustajai gribai vakcinēties. Savukārt vakcinēšanu sāks brīdī, kad Latvijā tiek saņemt kārtējā vakcīnu deva. Brīdī, kad vakcīnas sasniegs Latviju, tās tiks sadalītas, pamatojoties uz saņemtajiem pieteikumiem vakcinēties un norādītajām vēlamajām vakcinēšanās vietām. Ņemot vērā šo, notiks arī vakcīnu piegādes – nogādātas vakcīnas atbilstoši plānotajam pieteikumu apjomam. 

Prioritārās vakcinējamo grupas nemainīsies. Februārī tiktu turpināta veselības aprūpes darbinieku vakcinēšana, bet papildus tiktu uzsākta arī sociālās aprūpes dienestu darbinieku un to klientu, kā arī daļas senioru vakcinēšana. Jau no aprīļa tiktu veikta citu prioritāro grupu iedzīvotāju vakcinēšana, savukārt no jūnija varētu uzsākt visu iedzīvotāju vakcinēšanu, kas iepriekš nav iekļāvušies kādā no prioritārajām grupām. 

Lai būtu iespējams gan ievērot Ministru kabineta noteikto prioritāri vakcinējamo sarakstu, gan vienlaikus pilnībā izmantot vakcinācijas sistēmas kapacitāti, rindu veidošanā tiks izmantots papildināšanas princips – lai netiktu kavēta iespēja citiem saņemt vakcināciju tādēļ, ka atsevišķas prioritārajām grupām piederošas personas nav gatavas saņemt vakcīnu,

paralēli tiek plānota iedzīvotāju ar nākošo prioritāti vakcinācija.

Ja prioritārās grupas pārstāvis maina savu lēmumu, viņš var ārpus kārtas pieteikties uz nākošo pieejamo vakcināciju. 

Pēc tam, kad sāksies reģistrācija uz vakcīnas saņemšanu, ikviens pēc reģistrācijas saņems paziņojumu par vakcinēšanos, piedāvāto laiku un vietu īsziņu formātā, e-pastos, kā arī noteiktām iedzīvotāju grupām pa tālruni. Norādītajā laikā un vietā cilvēks tiks gaidīts uz savu vakcīnas saņemšanu.

Plāns paredz, ka vakcināciju veiks ģimenes ārsti, ārstniecības iestādes – gan publiskās, gan privātās, tiks nodrošināta iespēja veikt izbraukuma vakcināciju un pie lieliem vakcīnu piegādes apjomiem arī veidoti nacionāla mēroga vakcinācijas kompleksi.

Vakcinācijas plāns paredz to, ka pie esošā vakcinācijas veicēju jaudas Latvijā var nodrošināt 100 000–150 000 vakcināciju nedēļā. Ir aplēsti arī papildu resursi vakcinēšanas kapacitātes nodrošināšanai. 

IT risinājums vakcinācijai pret Covid-19

Lai nodrošinātu vakcinācijas sistēmas efektīvu darbību, kā arī ērtu un elastīgu vakcinācijas procesu, tiks izveidots speciāls informācijas tehnoloģiju (IT) risinājums vakcinācijas procesa pārvaldībai. Līdz ar to plānošanas procesi, pēc ministrijas paustā, notiks pārsvarā automātiski, izmantojot jaunveidojamo IT risinājumu vakcinācijas procesa optimizēšanai.

Šāds IT risinājums nepieciešams, jo

patlaban vakcinācijas procesā būtisku laiku aizņem informācijas ievade dažādās sistēmās, dokumentu gatavošana, kā arī daļēji manuāla lēmumu apstrāde.

IT risinājums vakcinācijas procesa pārvaldībai ietvers agrīno pieteikšanos vakcinācijai, iepriekšējo vakcinējamo sarakstu, vakcinācijas kabinetu kapacitātes un darba laiku pārvaldību, vienoto rindu veidošanu, saziņu ar vakcinējamiem, vakcīnu piegādes plānošanu, loģistikas organizāciju un krājumu vadību.

IT risinājums optimizēs procesus arī pašā vakcinācijas epizodē. Tas nodrošinās administratorus ar iepriekš sagatavotiem datiem un samazinās ievades operāciju skaitu līdz minimumam, kas nepieciešams, lai reģistrētu vakcinēšanas faktu.

Lai sasniegtu mērķi – pieaugušo iedzīvotāju aptvere ne mazāk kā 70% 2021. gada vasaras beigās –, no februāra pakāpeniski ir jākāpina vakcinācijas pakalpojumu kapacitāte, lai no marta varētu nodrošināt ne mazāk kā 100 000 vakcinācijas epizodes nedēļā. Tas atbilst prognozētajam vakcīnu piegāžu ātrumam, operatīvi izmantojot visas piegādātās vakcīnas.

Savukārt veselības ministrs preses konferencē par plānu izteicās, ka liels vakcīnu apjoms gaidāms, sākot no aprīļa, jo ziņas par piegādēm nepārtraukti mainās. Pēc Pavļuta teiktā, ''īsts piegādes pīķis gaidāms maijā, jūnijā''.

KONTEKSTS:

Latvija līdz šim saņēmusi trīs “Pfizer” un “BioNTech” izstrādātās Covid-19 vakcīnas kravas – pirmajās divās piegādēs saņemtas 23 400 vakcīnu devas, bet trešajā – vēl 6800 devas.  Savukārt 12. janvārī saņemtas pirmās 1200 ražotāja "Moderna" vakcīnas pret Covid-19.

Latvija teorētiski varēja pieteikties lielākam “Pfizer/BioNTech” vakcīnu daudzumam, taču pēc veselības nozares ekspertu darba grupas izvērtējuma, ņemot vērā šīs vakcīnas specifiskās uzglabāšanas un izlietošanas prasības, pieņemts lēmums par mazāku daudzumu. Veselības ministrija gan uzskata, ka to nevar saukt par kļūdu. Taču pēc Eiropas Komisijas (EK) panāktās vienošanās ar ražotājiem par papildu “Pfizer”/”BioNTech” Covid-19 vakcīnu devu piegādēm Latvija nolēmusi iegādāties kopumā līdz 1,403 miljoniem šo vakcīnu devu, tiesa, šīs papildu piegādes sāksies no šī gada otrā ceturkšņa.

Tāpat  valdība apstiprinājusi ieceri pieteikties vēl papildus 646 510 Latvijai pieejamajām Vācijas ražotāja “CureVac” vakcīnām, tādējādi no šī ražotāja kopumā plānojot iegādāties 946 510 vakcīnu, taču arī šī vakcīna nav vēl apstiprināta izmantošanai ES.

Lielāko devu skaitu - aptuveni 1,7 miljonus devu - bija plānots iegādāties no “AstraZeneca”. Taču šī vakcīna vēl nav apstiprināta izmantošanai ES, par to plānots lemt 29.janvarī, bet jau pirms tam uzņēmums brīdināja, ka nespēs piegādāt vakcīnas solītajā apjomā, un izskanēja, ka līdz aprīlim Latvija varētu saņemt vien 110 000 devu no šī ražotāja.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti