Latvijai nepieciešama palīdzība misijas veikšanai Centrālāfrikā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Ar katru dienu pasliktinās drošības stāvoklis Centrālāfrikas Republikā, uz kuru savus karavīrus grasās nosūtīt arī Latvija un abas pārējās Baltijas valstis. Igaunija paziņojusi par 65 karavīru nosūtīšanu. Bijušais aizsardzības ministrs Artis Pabriks sava amata termiņa izskaņā runāja par vairāku desmitu karavīru nosūtīšanu, bet pašreizējais aizsardzības ministrs Raimonds Vējonis pagaidām atsakās precizēt karavīru skaitu. Latvijai nav pietiekama tehniskā nodrošinājuma, tādēļ mūsu dalības lielumu noteiks tas, cik dāsnas ar saviem resursiem būs citas partnervalstis.

Militāro kampaņu Centrālāfrikas Republikā ar mērķi novērst genocīdu un stabilizēt situāciju ANO humānās misijas sākšanai, organizē Francija. Daļa Eiropas Savienības valstu atsaukušās Francijas aicinājumam un nosūtīs savus karavīrus uz Āfriku. Tostarp arī Latvija un abas pārējās Baltijas valstis. Par 100 karavīru nosūtīšanu paziņojusi arī Gruzija, kas tādējādi mēģina nostiprināt labās attiecības ar Eiropas Savienību. Tiesa, Latvijas misijas lielums vēl nav skaidrs. Šai ziņā Latvijai būs nepieciešama citu valstu palīdzība.

„Latvija gatava iesaistīties Centrālāfrikā attiecīgajā misijā, taču, lai mēs varētu to izdarīt, jābūt skaidram, kāda veida uzdevumus veiksim, jāsakārto loģistikas jautājumus. Lai mēs sūtītu savus karavīrus, jābūt attiecīgam nodrošinājumam. Latvijā mums šādas tehnikas nav. Vedam sarunas ar iespējamajiem partneriem Centrālāfrikā par iespējām iznomāt šāda veida tehniku,” skaidro aizsardzības ministrs Raimonds Vējonis (ZZS).

Eiropā Centrālāfrikas misiju pašlaik aizēno Ukrainas notikumi, tomēr arī nākotnē mūs gaida līdzīgas misijas, tādēļ būtiska ir arī to sniegtā pieredze.

Kopskaitā Eiropas Savienības valstis varētu nodrošināt aptuveni tūkstoš karavīru. Pret šo skaitu Baltijas valstu kopējais ieguldījums - ap simt karavīru - ir visai nozīmīgs. Pēdējā laikā arvien jaunām valstīm parādās interese par iesaistīšanos šajā misijā, tostarp Moldovai. Tas nenoliedzami saistīts ar šo valstu vēlmi pastiprināt divpusējās attiecības ar Franciju, kas ir kodolvalsts un lielākais militārais spēks Eiropā.

„Francija ir ļoti pateicīga par Latvijas lēmumu palīdzēt šajā misijā. To dara arī citas Eiropas Savienības valstis, kā piemēram, Igaunija un Lietuva. Šīs misijas mērķis ir nodrošināt apstākļus humānās palīdzības sniegšanai civilajiem iedzīvotājiem. Misija ilgs sešus mēnešus, kuru laikā veiks miera uzturēšanu, iekams tiek sākta Apvienoto Nāciju humānās palīdzības sniegšana. Šī ir ļoti nozīmīga operācija Eiropai, jo drošības situācija Āfrikā ietekmē arī drošību Eiropā. Es gribētu minēt arī to, ka Latvija ir stabila un nozīmīga partnere aizsardzības jomā. Mēs kopā strādājam vēl vienā Āfrikas misijā - Mali. Latvija turp nosūtījusi septiņus savus karavīrus, un šis ieguldījums ir ļoti nozīmīgs un pozitīvi ietekmēs mūsu valstu divpusējās attiecības,” klāsta Francijas vēstniecības Latvijā pirmais padomnieks Luans Ngijens.

Centrālāfrikas Republiku sašķēlis starpkopienu naids. Pēc valsts apvērsuma, kurā uz laiku pie varas nonāca musulmaņu prezidents, kristiešu kaujinieki dodas uzbrukumā musulmaņiem.

Tikai šā gada pirmajos mēnešos konfliktos gājuši bojā vairāk nekā tūkstoš cilvēku. Notiekošais jau līdzinās etniskajai tīrīšanai vai genocīdam pret musulmaņu kopienu. Uzbrukumos netiek žēlotas ne sievietes, ne bērni. Apvienoto Nāciju Organizācijas bērnu fonds ziņo, ka vismaz 130 bērni ir sakropļoti, bieži visdrausmīgākajos veidos. Centrālāfrikas Republika ir agrākā Francijas kolonija, kas ieguva neatkarību 1960. gadā, taču nav spējusi nodrošinot ilgtspējīgu, stabilu, demokrātisku un efektīvu pārvaldi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti