Zināmais nezināmajā

Pētnieks: Augu spēju pielāgoties videi jaucam ar augu spēju apzināti reaģēt uz izmaiņām

Zināmais nezināmajā

Satiksmes tehnoloģijas nākotnē

Mēness misijas: Zemes pavadonis atkal kļuvis iekārotu apmeklējumu objektu

Eksperts: NASA Mēness misija beidzot varētu notikt oktobra beigās

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Jau trešo reizi atcelts NASA Mēness misijas "Artemis 1" starts, šoreiz vētras "Īans" draudu dēļ, un lidojums varētu notikt oktobra beigās. Šī NASA iniciatīva ir visreālākā iespēja cilvēkiem tuvākajā laikā nokļūt uz Mēness, kas pēc pašreizējām aplēsēm varētu notikt 2025. gadā, Latvijas Radio raidījumā "Zināmais nezināmajā" skaidroja informācijas tehnoloģiju (IT) speciālisti un astronomijas entuziasti Ints Ķešāns un Raitis Misa.

Pēdējos gados sākusies dinamiska stafete saistībā ar Mēnesi. Sākot ar derīgajiem izrakteņiem, beidzot ar plāniem radīt pirmo cilvēku apmetni – mūsu planētas pavadonis šobrīd kļuvis par iekārotu objektu gan privātajām kompānijām, gan valstu finansētajām kosmosa institūcijām.

 "Visaktuālākā, protams, ir misija "Artemīda" ["Artemis"], par kuru es domāju, ka visi interesenti jau sen ir noilgojušies, kad tas starts beidzot būs, bet

tagad to raķeti ved atpakaļ uz angāru, jo nāk orkāns. Līdz ar to vēl būs jāpagaida.

Citas aktivitātes arī ir, kāds kaut ko plāno, bet tās nav ne tuvu tik reālas kā tieši šī NASA iniciatīva," stāstīja Misa.

Viņš vērtēja, ka raķetes starts visdrīzāk varētu notikt šogad, visticamāk, jau oktobra otrajā pusē, ja vien laikapstākļi tam būs atbilstoši. "Artemis 1" misijā plānots izmēģināt iekārtas, kas nepieciešamas lidojumam uz Mēnesi, bet raķetē cilvēki vēl nesēdīsies.

""Artemīda" ir vistuvākā misija, bet taisnības labad jāsaka, ka pirmais starts tai bija paredzēts jau 2016. gadā, un kopš tā laika šis starts ir mainīts reizes 15. Šobrīd tiešām izskatās, ka esam finiša taisnē un, visticamāk, ka jau nākamajā mēnesī tas notiks," piebilda Ķešāns. 

"Galvenās lietas, ko tajā pārbaudīs, būs palaišanas sistēma SLS, kas startēs pirmo reizi. Otrkārt, "Orion" kosmosa kuģi, kurš pirmo reizi jau lidoja 2014. gadā, bet daudz kas ir noticis kopš tā laika. Un tad ir mazākas lietas, kas lido līdzi, piemēram, komandiera krēslā sēdēs manekens, pilns ar sensoriem, kurš mērīs visu, ko vien var nomērīt, kā cilvēki tur varētu justies. Būs vēl divi citi manekeni ar sensoriem, kuros akcents likts uz radiācijas sensoriem," viņš skaidroja. 

Kopā ar "Orion" kosmosa kuģi ceļā dosies arī desmit satelīti, kas nav programmas "Artemīda" sastāvdaļa, bet kuriem ir jātiek tālāk par Zemes orbītu, lai pētītu to pašu Mēnesi vai ko citu.

"Viņi uzsēdīsies uz astītes, lai parauj līdz Mēnesim," jokoja Ķešāns.

Savukārt nākamā misija, kurā uz Mēness varētu izsēsties cilvēki, varētu notikt vien 2025. gadā. 

"Tur ir ļoti daudz komponentu, kas vēl nav atrisināti līdz galam, bet viens, ko mēs zinām visdrošāk, kas ir vislielākā bremze, ir jaunie skafandri astronautiem uz Mēness virsmas. Mēs zinām, ka tā ir ļoti sarežģīta iekārta, bet viņi vienkārši netiek ar to galā šobrīd. Šobrīd komanda, kas pie tā strādā, saka, ka 2025. gada aprīlis ir pats, pats tuvākais, ko viņi vispār var solīt," norādīja Ķešāns. 

Viņš skaidroja, ka arī tie skafandri, kas tiek izmantoti, piemēram, Starptautiskajā kosmosa stacijā, lai izietu atklātā kosmosā, nav gluži piemēroti. Tajos, piemēram, praktiski nav iespējams kustināt vai izmantot kājas, kas uz Mēness ir liela nepieciešamība. 

Misa piebilda, ka liela neskaidrība ir arī ar privāto sektoru jeb kompānijas "Space X" darbu, kuras atbildībā ir nolaišanās iekārta uz Mēness.

Šobrīd tiek lēsts, ka Mēness par pastāvīgu kosmonautu mājvietu, līdzīgi kā šobrīd ir Starptautiskā kosmosa stacija, varētu kļūt agrākais 2030. gadā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti