Latvijā strādā pie siekalu testa Covid-19 diagnostikai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Valsts pētījumu programmas ietvaros jau notiek nopietns darbs pie siekalu testu lietošanas Covid-19 diagnostikai, Latvijas Radio atzina Veselības ministrijas galvenais infektologs Uga Dumpis.

Šobrīd vispārpieņemtais veids, kādā notiek analīžu paraugu ņemšana, ir nepatīkams, bet dažiem arī sāpīgs. Dumpis uzsvēra, ka pagaidām nevar pateikt, kad to varētu darīt praksē, taču īpaši parocīgs tas būtu gadījumos ar bērniem.

Uga Dumpis: Par darbu pie jaunas Covid-19 testa metodes
00:00 / 01:33
Lejuplādēt

Tie nav eksprestesti, tāda pat analīze, tikai analīžu parauga paņemšana ir no siekalām, nevis deguna uztriepe, skaidroja Dumpis.

“Mēs pie tā strādājam Latvijā. Un tas nav tā, ka tā ir tikai ideja, bet, kad mēs to sāksim plaši pielietot, to gan es jums nevaru pateikt,” atzina Dumpis.

Viņš skaidroja, ka siekalu paraugu ņemšanas metode ir lētāka un ērtāka, īpaši bērniem, kuriem pašreizēja procedūra ir nepatīkama, bet “tas nav nekas tāds unikāls, bet vienkārši pie tā strādājam”.

“Tā nav pamatmetode, pagaidām, bet daudzas valstis uz to iet, un mēs arī turamies līdzi valsts pētījumu programmas ietvaros sadarbībā ar “E Gulbja laboratoriju”.

Jau vairākus mēnešus tiek strādāts un pārbaudīts, bet nav tik viegli mainīt visus laboratoriju algoritmus. Turklāt visas valstis ir procesā ar šiem testiem, mēs analizējam datus, pārbaudām, tāpēc arī tas prasa vairākus mēnešus un, iespējams, vēl varbūt prasīs kādu mēnesi, un tas varētu efektivizēt arī paātrinātu paraugu ņemšanu. Tagad es negribētu solīt un teikt, tādā mēs neesam situācijā,” sacīja Dumpis.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti