Latvija plāno iepirkt joda tabletes; aicina nelietot profilaktiski bažās par radioaktīvo apdraudējumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 10 mēnešiem.

Latvija domā par joda tablešu iepirkšanu, lai palīdzētu iedzīvotājiem izsargāties no radioaktīvā apdraudējuma kodolkatastrofas gadījumā. Speciālisti gan atgādina – joda lietošana ierobežotu vienu no daudziem kodoluzbrukuma radītājiem riskiem gadījumā, ja sprādziena mākonis saturētu radioaktīvo jodu, tādēļ paļauties tikai uz tabletēm nedrīkst. Turklāt tablešu lietošana profilaktiskos nolūkos ir ne tikai bezjēdzīga, bet pat var kaitēt veselībai.

Latvija plāno iepirkt joda tabletes; aicina nelielot profilaktiski
00:00 / 03:42
Lejuplādēt

Krievijas uzsāktais karš Ukrainā radījis ļoti nestabilu drošības situāciju reģionā. Ņemot vērā Ukrainā esošās atomelektrostacijas, kā arī to, ka nav izslēdzams Krievijas atomuzbrukums Ukrainai, Latvija paredzējusi iepirkt joda tabletes un iedzīvotājiem vai atsevišķām grupām tās dalīt bez maksas. Līdzīgi tas jau notiek mūsu kaimiņvalstī – Lietuvā.

Tā Latvijas Radio 4 raidījumā "Doma laukums" skaidroja Veselības ministrijas Farmācijas departamenta vadītāja Inese Kaupere: "Arī mums ir doma, ka valstī iepirksim tiem iedzīvotājiem vai tām grupām, kam patiešām tas būs nepieciešams. Tā bija pagājušā nedēļa, kad valdībā nolēma, ka šāds iepirkums ir jāveic. Mēs vēl protokola lēmumu nebijām saņēmuši no Ministru kabineta. Pagaidām detaļas man neprasiet, bet tāda doma ir."

Rīgas Stradiņa universitātes Farmācijas fakultātes prodekāne Baiba Mauriņa gan uzsvēra – ja šādas joda tabletes cilvēkiem tiks izdalītas, jāzina, ka tās nekādā gadījumā nedrīkst lietot profilaktiski. Un arī gadījumā, ja notiek kāda kodolkatastrofa, iedzīvotājiem būtu ļoti svarīgi sekot speciālistu norādījumiem par šo tablešu lietošanu.

"Par joda tabletēm jāzina, ka tās nav sargs pret radiāciju, ka tās nav jālieto profilaksē, jo satur ļoti lielu devu.

Šīs joda tabletes aizsargā tikai pret vienu no komponentiem. Jo būtībā jau viena no vielām, kas izdalās [kodolsprādzienā], varētu būt radioaktīvais jods, un tad tā jēga joda tabletēm – tās lietojot, jods piesaistās mūsu vairogdziedzerī un neļauj tur piesaistīties radioaktīvajam jodam. Bet būtībā jau radioaktīvais jods nav tā vienīgā lieta, kas izdalītos. Ir jau daudzi un dažādi citi radioaktīvie izotopi," skaidroja Mauriņa.

Tādēļ viņa uzsvēra – profilaktiski lietot joda tabletes nedrīkst. Savukārt aptiekās nopērkamajos uztura bagātinātājos ar jodu šī viela ir ļoti niecīgā apmērā. Tos var lietot ikdienā, ja ar uzturu netiek uzņemts jods pietiekamā apmērā, taču pirkt, krāt un krīzes gadījumā dzert desmitiem un simtiem šo uztura bagātinātāju tablešu noteikti nedrīkst.

Farmācijas fakultātes prodekāne arī atgādināja – lietojot jodu lielās devās profilaktiski bez vajadzības, var iedzīvoties veselības problēmās. "Jods piedalās organismā pietiekami daudz dažādās lietās tieši saistībā ar vairogdziedzeri. Un ar joda preparātiem jebkurā gadījumā jābūt uzmanīgiem.

Ja lieto tabletes, kur ir lielā joda deva, tad, protams, ir daudz dažādu blakus parādību,

kas ir no kuņģa–zarnu trakta puses, kas ir arī saistībā ar citām orgānu sistēmām. Tā kā tas tiešām pilnīgi noteikti nav nepieciešams," skaidroja Mauriņa.

Arī civilajā aizsardzībā joda tabletēm ir atvēlēta sava loma. Civilās aizsardzības eksperts, Rīgas Stradiņa universitātes Darba drošības un vides veselības institūta direktors Ivars Vanadziņš līdzīgi norādīja – ir labi, ja šādas tabletes ir pieejamas, taču tās jālieto vien nepieciešamības gadījumā, ja ir saņemtas tādas norādes. Turklāt svarīgi, lai tās mērķa grupām būtu pieejamas jau pirms negadījuma.

"Tas ir potenciāli efektīvs, bet ir vairākas lietas. Pirmā lieta, ka tās ir mērķa grupas. Tie ir zem 40 gadus veci cilvēki, grūtnieces primāri un arī bērni. Respektīvi, ir ļoti, ļoti konkrētas mērķa grupas, kur tas ir pamatots. Otra lieta – jēga tās lietot ir tikai un vienīgi diennakti pirms vai četras stundas pēc ekspozīcijas. Respektīvi, ja ministrija nopērk, bet ja tā [tablete] nav pie iedzīvotāja uz galda kopā ar skaidru indikāciju un veidu, kā viņš saņem ziņu, ka tā jālieto, tad faktiski tam tādas īstas jēgas nav," pauda Vanadziņš.

Savukārt Veselības ministrijas pārstāve Barbara Ālīte Latvijas Radio informēja, ka Valsts kancelejā šobrīd ir pieņemts informatīvais ziņojums par minimālajiem pasākumiem gatavībai iespējamiem kodolapdraudējumiem. Šobrīd norisinoties speciālistu diskusijas, un ministrija sola informēt sabiedrību, tiklīdz būs pieņemti kādi konkrēti lēmumi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti