Sadaļas Sadaļas

Starptautiskie pārvadājumi no Latvijas būs atkarīgi no situācijas mērķa valstī

10. jūnijā, beidzoties Covid-19 dēļ izsludinātajai ārkārtējai situācijai, galvenie nosacījumi starptautiskajiem pasažieru pārvadājumiem būs saslimstības radītāji konkrētajās valstīs, ko ik pēc nedēļas pārskata Slimību profilakses un kontroles centrs, un par šo nosacījumu ievērošanu būs atbildīgi pārvadātāji.

Arī tūrisma braucienus (privātus, operatoru organizētus) turpmāk brīvi var organizēt uz valstīm, kur ir zema Covid-19 izplatība, vienlaikus ievērojot visas drošības prasības.

Starptautiskie pasažieru pārvadājumi notiek caur lidostām, ostām, ar autobusiem un dzelzceļa transportu uz Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) mājaslapā publicētajām valstīm, kurās ir reģistrēta tāda Covid-19 infekcijas izplatība, kas nevar radīt nopietnu sabiedrības veselības apdraudējumu.

Pašlaik šādas valstis ir Zviedrija, Lielbritānija un Portugāle.

Ja cilvēks ir ieradies kādā no Baltijas valstīm no valsts, kurā Covid-19 kumulatīvais 14 dienu saslimstības rādītājs uz 100 000 iedzīvotājiem ir starp 15 un 25, šiem cilvēkiem tiek noteikta 14 dienu pašizolācija kopš iebraukšanas kādā no Baltijas valstīm.

Pašlaik tādas valstis ir Beļģija un Īrija.

Savukārt ierodoties kādā no Baltijas valstīm no valsts, kur kumulatīvais 14 dienu saslimstības rādītājs uz 100 000 iedzīvotājiem ir zemāks par 15, nav ierobežojumu un cilvēks var brīvi pārvietoties pa Lietuvu, Latviju un Igauniju.

Veselības ministre Ilze Viņķele (“Attīstībai/Par!”) skaidroja, ka atļauja pārvadājumiem noteikta, ņemot vērā sarakstu ar situāciju konkrētajās valstīs, un saslimstības situācija nemainās tik ļoti strauji, ka varētu pēkšņi secināt, ka saplānotais lidojums nevar notikt.

Viņķele portālam LSM skaidroja, ka valdība nenoteiks konkrētas valstis, kur pārvadājumi ir atļauti, taču paši pārvadātāji būs atbildīgi par nosacījumu ievērošanu, un arī, piemēram, Rīgas lidostai būs tiesības nesaskaņot lidojumus no Covid-19 smagāk skartajām valstīm.

No 2020. gada 10. jūnija ir aizliegta personu un transportlīdzekļu kustība caur ES ārējās robežas robežšķērsošanas vietām no/uz SPKC tīmekļvietnē publicētajām valstīm, kurās ir reģistrēta tāda Covid-19 infekcijas izplatība, kas var radīt nopietnu sabiedrības veselības apdraudējumu, izņemot kravu pārvadājumus.

Starptautiskie pasažieru pārvadājumi netiek ierobežoti, ja tos veic ar valsts gaisa kuģiem un militāro transportu.

Pasažieru pārvadājumu ierobežojums neattiecas uz privātajiem un biznesa lidojumiem, kuros pasažieru skaits ir ne vairāk par pieciem.

Tāpat tiek atļauti neregulārie pasažieru pārvadājumi, ja tajos tiek pārvadāti tranzītpasažieri un tiek šķērsota Latvijas Republikas robeža.

Ja Latvijā ierodas persona, kura ieceļo no valsts, attiecībā uz kuru ir jāievēro īpašie piesardzības un ierobežojošie pasākumi, tai ir jāievēro 14 dienu pašizolācija. Šai personai, šķērsojot Latvijas valsts robežu, ir jāaizpilda apliecinājums, ka ievēros pašizolācijas nosacījumus, un jānorāda informācija par vietu, kur pašizolācijas nosacījumi tiks ievēroti.

Ja persona ierodas Latvijā darba pienākumu veikšanai (piemēram, kā transporta un pasažieru pārvadājumu pakalpojuma sniedzējs), persona paraksta apliecinājumu, ka ārpus darba pienākumu veikšanas ievēros pašizolācijas pasākumus (apliecinājuma forma tiek publicēta Satiksmes ministrijas un Valsts robežsardzes mājas lapās).

Izņēmums par 14 dienu pašizolācijas ievērošanu ir attiecināms uz tālbraucējam autovadītājam vai lidmašīnu apkalpi pēc atgriešanās no reisa ārvalstīs. Ārpus darba laika šīm personām ir jāievēro pašizolācija, taču viņas drīkst pārtraukt pašizolāciju un doties nākamajā reisā.

Veselības ministrija aicina rūpīgi izvērtēt ceļojumu nepieciešamību.

Jārēķinās, ka ārzemēs pastāv ne tikai lielāks risks inficēties ar Covid-19, bet arī nonākt karantīnā, kas būs jāievēro valstī, kur tobrīd atradīsies.

Vienlaikus jāņem vērā, ka šobrīd ES ārējā robeža nav atvērta ceļojumiem, tādēļ nenotiek ceļojumi uz trešajām valstīm.  

Ieceļotājiem no valstīm ar lielu Covid-19 inficēto skaitu būs nepieciešams aizpildīt apliecinājumu par pašizolāciju, un jānorāda informācija par vietu, kur šie pašizolācijas nosacījumi tiks ievēroti.

Ja persona ierodas Latvijā darba pienākumu veikšanai vai kā transporta un pasažieru pārvadājumu pakalpojuma sniedzējs, persona paraksta apliecinājumu, ka ārpus darba pienākumu veikšanas persona ievēros pašizolācijas pasākumus.

Apliecinājuma forma tiek nodota visa veida pārvadātājiem, kas nodrošina to izsniegšanu un saņemšanu no pasažieriem un nodrošina to nodošanu Valsts robežsardzei. Apliecinājuma forma ir atrodama Satiksmes ministrijas mājaslapā.

KONTEKSTS:

Covid-19 izplatības ierobežošanai Latvijā 12. martā izsludināja ārkārtējo situāciju, nosakot, ka mācības skolās notiks attālināti, tāpat kā iespēju robežās valsts un pašvaldību iestāžu darbs. 29. martā valdība lēmusi, ka ārpus mājām vienkopus būs ļauts atrasties tikai 2 cilvēkiem vai arī vienas mājsaimniecības locekļiem un jāievēro 2 metru distance. Vēlāk ārkārtējā situācija pagarināta līdz 9. jūnijam, bet ir mīkstināti iepriekš noteiktie striktie ierobežojumi - atļauta pulcēšanās līdz 25 cilvēku lielām grupām, ievērojot divu metru distanci, un no 10.jūnija ārkārtējā situācija tiek atcelta, bet saglabājas vairāki ierobežojumi.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Ekonomika
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt