Latgales zemnieki - lopbarības ziemā pietiks, kvalitāti varētu vēlēties labāku

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Karstais siena laiks jau aizvadīts, lielākā daļa  siena un zaļbarības, ar ko barot lopus ziemā, ir  sagādāta. Uz labu siena kvalitāti gan cerēt šogad nevar, laika apstākļi lopkopjus nav lutinājuši, daudziem siens sapuvis. Lielākas problēmas mazajiem zemniekiem, kuriem nav savas tehnikas.  Tomēr šobrīd laika apstākļi uzlabojušies, zemnieki turpina lopbarības sagatavošanu un cer uz atāliem, kur ganīt lopus un vākt jaunu sienu.

Zemnieku saimniecība „Kļavas”Latgalē ir viena no lielākajām lopkopības saimniecībām, lopbarības sagatave ir prioritāte, lai gūtu labus piena izslaukumus. Arī nepieciešamās lopbarības  apjoms liels, stāsta saimnieks Viktors Kalāns;

„Man ir 380 slaucamas govis, ap 700 teļu, vajag pāri par 6000 tonnu zaļās masas, 4,5-5 tūkstoš tonnu kukurūzas. Pāri par 1000 tonnu siena jau sagatavots.”

Līdzīga situācija ir zemnieku saimniecībā „Stārķi”, kā stāsta saimnieks Roberts Jonāns, lielākais daudzums lopbarības ziemai jau sagatavots.

„Vajag ap 3-4 tūkstoši tonnu zaļbarības, sienu kādas 300 tonnas uz 180 slaucamām govīm un tik pat telēm.”

Ap 90% siena un zaļbarības jau mājās, stāsta „Stārķu” saimnieks, atzīstot, ka šis gads lopbarības sagatavē nav bijis labākais, taču arī sūdzēties nevarot un būšot, ar ko lopus barot ziemā.  Lielākas problēmas būs  tiem, kas vāc tikai sienu un kuriem pašiem nav savas tehnikas, tas attiecas uz mazajiem zemniekiem, secina „Kļavu” saimnieks  Viktors Kalāns.

Zemnieks Pāvels no Krāslavas novada arī stāsta, ka siens šogad daudziem nebūs kvalitatīvs, bet tas ir zaudējums šiem zemniekiem, atzīst Latvijas Lauku konsultāciju centra (LLKC) Daugavpils nodaļas lopkopības speciāliste Anita Miltiņa:

„Dabas apstākļi šogad mūs nelutina, siens tiek pļauts diezgan vēlu. Vajadzēja labāk likt skābbarību, sienu vēlāk pļaut. Mēs mēģinām izglītot zemniekus, lai saprastu, ka piepērkot lopbarību celsies piena pašizmaksa.”

Kopumā lopbarības vākšanai tomēr šī vasara nav bijusi sliktākā, analizējot dabas apstākļus,  secina agronoms un LLKC Daugavpils nodaļas vadītājs Guntars Melnis - barības lopiem pietikšot, arī pļauja vēl turpināsies.

Lai gan lopbarības sagatavē zemniekam svarīga laba tehnika, viņš atkarīgs arī no dabas. Latgales zemnieki cer uz   tās labvēlību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti