Latgales pašvaldības iebilst pret BBC filmas demonstrēšanu LTV

Vēršoties ar atklātu vēstuli pie vairākām augstām valsts amatpersonām, virkne Latgales  pašvaldību iebildušas pret to, ka Latvijas Televīzijā (LTV) tiek demonstrēta BBC filma, kurā inscenēts Krievijas iebrukums Latvijā. Tikmēr LTV norāda uz sabiedriskās televīzijas pienākumu parādīt filmu, nevis noklusēt.

Latgales pašvaldības paudušas neizpratni par LTV rīcību, iegādājoties BBC filmu un plānojot to demonstrēt, un apšauba, ka tādā veidā tiek veicināta savstarpējā cieņa, tolerance un saliedētība Latvijā. Tāpēc tās aicina ārlietu ministru un atbildīgās amatpersonas izvērtēt filmas demonstrēšanas sekas un tās ietekmi uz Latgales tēlu un sociāli ekonomiskās attīstības perspektīvu.

Reakcijas uz BBC filmu

BBC veidotā filma, kurā modelēts karš starp Krieviju un Rietumiem, turklāt arī iebrukums Latvijā, raisījusi rezonansi Latvijas sabiedrībā.

 

Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkevičs (“Vienotība”) pēc filmas noskatīšanās pauda, ka "scenārijs ir pilnīgas blēņas, kopumā ir daudz vielu pārdomām". 

 

NATO Stratēģiskās komunikācijas izcilības centra direktors Jānis Sārts izteicies - lai gan BBC filma būtu uztverama kā izklaides žanrs, tomēr Latvijas sabiedrībā tas var radīt bažas par drošības situāciju.

 

Latvijas aizsardzības ministrs Raimonds Bergmanis (Zaļo un zemnieku savienība) uzsvēra, ka filmai nav nekāda sakara ar Latgales un tās iedzīvotāju dzīves realitāti.

 

Savukārt Kremlis nav plaši komentējis BBC filmu. Krievijas prezidenta Vladimira Putina preses sekretārs Dmitrijs Peskovs paziņojis, ka “žēl tērēt laiku lētām lietām”.  

BBC filma esot dokumentāli mākslinieciska provokācija pret Latgales reģiona iedzīvotājiem, aizskarot reģionā dzīvojošo patriotiskās jūtas un pretnostatot “mūs pārējai Latvijai, Eiropai un pasaulei”, norādīts vēstulē.

Pašvaldību vēstulē pausts: “Latgalē nešķiro cilvēkus pēc nacionālās vai reliģiskās piederības, šeit gadsimtiem ilgi kopā draudzīgi sadzīvo dažādu tautību un konfesiju cilvēki. Latgales cilvēku sirsnība un atvērtums ir par pamatu savstarpējai cieņai un uzticībai, un neviens šeit necenšas uzspiest kādas vienas izvēles pārākumu.”

Arī Daugavpils domes priekšsēdētāja vietnieks Jānis Dukšinskis norāda, ka filma kaitē reģiona ekonomiskajai attīstībai un integrācijai.

Daugavpils domes priekšsēdētāja vietnieks Jānis Dukšinskis
00:00 / 01:26
Lejuplādēt

Lai gan BBC filma ir fikcija, kurā izspēlēts viens no varbūtējiem scenārijiem, lēmumu to demonstrēt LTV Programmas daļas direktore Jana Semjonova skaidro ar to, ka filmā ir iesaistīta Latvija. Filma nav vērsta pret Latgales iedzīvotājiem, bet gan stāsta par lielvaru sadursmi.

Līdz ar to sabiedriskajai televīzijai ir pienākums parādīt filmu, kas sacēlusi skandālu, nevis to noklusēt. Turklāt tā tiks demonstrēta ar priekšvārdu.

Tā kā nacionālās drošības jautājumi iekļauti televīzijas sabiedriskajā pasūtījumā kā viena no prioritātēm, LTV uzskata, ka ir svarīgi parādīt šo filmu Latvijas iedzīvotājiem, jo sabiedrībā virmo bažas par pašreizējās situācijas tālāko attīstību - skaidrots LTV paziņojumā medijiem.

Arī Lietuvas un Igaunijas sabiedriskās televīzijas ir iegādājušās šo filmu un tuvāko nedēļu laikā to demonstrēs.

LTV arī norāda - BBC  filma tapusi, saasinoties ģeopolitiskai situācijai reģionā un raisoties diskusijām, vai Latvija un viss Baltijas valstu reģions ir pietiekami drošs.

BBC veidoto filmu „Trešais pasaules karš: komandpunktā” LTV demonstrēs piektdien, 19.februārī, plkst.21.30 un septiņas dienas būs pieejama sabiedrisko mediju atskaņotājā www.replay.lv. Pirms filmas plkst.21.15 paredzēta diskusija raidījumā „Patiesības stunda”.

Filmā attēlots Krievijas iebrukums Latvijā, kurā Krievija ieņēmusi vairākas netālu no robežas esošas pilsētas, lai atbalstītu prokremliski noskaņotus separātistus; NATO vienību nosūtīšana palīdzībai Latvijā, krīzes eskalācija un kodolieroču izmantošana.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt