4. studija

4. studija

4. studija

Kādās nepatikšanās var iedzīvoties, kā maksājuma mērķi norādot "lai aiz rijas"

Labie darbi gaida! Onkoloģijas centra pacientus dziedē arī sarunas

Labie darbi visu gadu: Brīvprātīgo sarunas ar onkoloģijas pacientiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Labie darbi var būt arī sarunas un telefonzvani, kas uzmundrina, stiprina un palīdz dzīves grūtākajos brīžos! Brīvprātīgo kustība, kas dodas uz Latvijas Onkoloģijas centru runāt ar tā pacientiem, sākās 2017. gada pavasarī un turpinās arī tagad, pandēmijas laikā.

“Es biju viena pati ar šo ideju, un es domāju, ko ar viņu darīt. Bet tā veiksmīgi apstākļi salikās, ka rudenī mēs jau apmācījām pirmo brīvprātīgo grupu. Un toreiz pieteicās vairāk nekā 100 cilvēki. Cilvēki zināja, ka tas viss ir žēlsirdības darbs un tu par to nesaņem atalgojumu, bet tā atsaucība bija milzīga!” atcerējās brīvprātīgā Saiva Luste.

Kopš 2017. gada ir apmācīti vairāk nekā 200 brīvprātīgie, no kuriem palikuši ir 70. Tie ir dažādu profesiju cilvēki, no kuriem kādam onkoloģijas pacientam tiek piemeklēts atbilstošākais.

Cilvēks vienkārši piezvana, aprunājas ar moderatoru, un tālāk jau tas pieņem lēmumu, kurš sarunu biedrs pacientam būtu vispiemērotākais.

“Tas cilvēks izstāsta pāris teikumos, kas viņam tur ir.. Nav tā, ka ir limitēts, ka tagad ir pagājušas 45 minūtes un beidzam. Tas ir mūsu brīvprātīgais darbs, tas ir kā saruna ar draugu. Mēs no tā nepelnām, mums nekāda labuma no tā nav. Mēs vienkārši negribam, ka tā brīvprātīgo kustība, kas ir labi iesākta, lai viņa izbeigtos; gribam, lai cilvēki par mums zina, lai viņi var piezvanīt,” klāsta Saiva.

Par ko cilvēki visbiežāk vēlas parunāt?

“Cits grib runāt par to, ka nav bērnus, mazbērnus saticis, cits atkal par slimībām, cits par seriāliem… Būtībā mēs esam plaša profila speciālisti,” atzīst Saiva.

Šobrīd sarunas ar brīvprātīgajiem klātienē nenotiek, tādēļ tika aktīvi domāts par to, lai psiholoģiskais atbalsts onkoloģijas slimniekiem pandēmijas laikā joprojām būtu pieejams. Tā radās „Sirsnīgas sarunas”, kuras norisinās telefoniski. Par šo projektu rūpi tur Olga Slaugotne, biedrības „Svētā ģimenes māja” brīvprātīgā.

“Pa telefonu uz zvaniem atbild koordinators. Piemēram, šodien es esmu koordinatore. Es izrunājos ar pacientu, mazliet uzzinu, kas viņu uztrauc, kas nomāc, un tad piemeklēju šim pacientam vienu no mūsu 22 konsultantiem,” stāstīja Olga.

Visi brīvprātīgie divus gadus jau ir apmeklējuši dažādas onkoloģijas nodaļas, un viņiem ir liela pieredze. Bieži vien arī pašiem brīvprātīgajiem ir bijušas kādas onkoloģiskas saslimšanas, tādēļ var dalīties savā pieredzē un būt kā piemērs tam, ka ir iespējams atveseļoties.

“Es parasti runāju ar cilvēkiem, ar pacientiem, kuri ir noskumuši, kuri ir zaudējuši ticību, ka viņi atveseļosies. Stāstu, runāju, uzmundrinu, iedvesmoju, jo arī mans stāsts ir neparasts. Diagnoze bija smaga. Tagad es ar prieku mēģinu palīdzēt citiem!” atklāj Olga.

“Ļoti bieži onkoloģijas pacientam pat negribas runāt ar tuviniekiem, negribas viņiem uzvelt savu bēdu nastu. Un mēs esam īpaši apmācīti, lai varētu izrunāties,” viņa piebilst.

Krišjānis Straumēns, kurš ikdienā nodarbojas ar fotografēšanu, šobrīd atrodas slimnīcā, kur jau otro reizi cīnās ar smagu slimību. Viņam šādas sarunas ir ļoti palīdzējušas un palīdz joprojām.

“Ir sanācis, ka esmu diemžēl nonācis šajā krīzes laikā slimnīcā ar onkoloģisku problēmu, un līdz ar to bija diezgan smagi brīži savā dzīvē. Gribēju pateikt lielu paldies Olgas padomiem par to, kā man pareizāk rīkoties, jo viņa arī ir gājusi cauri onkoloģiskām problēmām, līdz ar to viņa man varēja izstāstīt ļoti derīgus ieteikumus,” atzina Krišjānis.

“Ja man tiešām dzīvē paliek skumīgi vai arī gribas parunāties un izrunāties, tad ir ļoti labi, ja ir kāds cilvēks, kam var piezvanīt!” viņš saka.   

Viena saruna vai viens telefona zvans var nozīmēt tik daudz! Tādēļ, ja esi gatavs palīdzēt, uzklausīt un atbalstīt, arī tu vari iesaistīties un sniegt kādam uzmundrinošu vārdu, – ja ne kā brīvprātīgais, tad vismaz ikdienā!  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti