Krievijas amatpersonas draud Latvijai ar pilsoņu karu, bet arī piedāvā savākt «Uzvaras pieminekli» pie sevis

Saeimas lēmums, kas paver ceļu Uzvaras parkā esošā padomju pieminekļa nojaukšanai, izraisījis asu reakciju no Krievijā valdošā režīma amatpersonām. Latvijai tiek draudēts gan ar ekonomiskām sankcijām, gan ar pilsoņu kara tuvošanos. Tomēr dažas amatpersonas pieļāvušas, ka demontēto pieminekli Krievija varētu savākt pie sevis.

Krievijas Valsts domes Drošības komisijas priekšsēdētājs Vasilijs Piskarjovs uzskata, ka Latvijas varasiestādes, gatavojoties nojaukt “Uzvaras pieminekli”, veicinot pilsoņu karu pašu valstī.

Krievija atkārto mītu par atbrīvotājiem

“Plānotais mēģinājums nojaukt pieminekli Rīgas atbrīvotājiem ir nekas cits kā naida un izmisuma žests pēc tam, kad Latvijā tomēr notika aizliegtās Uzvaras dienas svinības, kas parādīja, ka ievērojama daļa rīdzinieku svēti godina cīņā par Latvijas atbrīvošanu kritušo padomju karavīru piemiņu,” vēsta Piskarjovs.

“Latvijas varasiestādes būtībā veicina pilsoņu karu savā valstī, jo padomju karavīru piemiņas zaimošana būs pļauka ne tikai krievvalodīgiem iedzīvotājiem, bet arī tiem latviešiem, baltkrieviem, ukraiņiem, ebrejiem un citiem Latvijas iedzīvotājiem, kuru ģimenes locekļi cīnījās pret hitleriešiem un ko nogalināja vācu fašisti un viņu vietējie atbalstītāji.”

Krievijas Valsts domē ir arī “Pilsoniskās sabiedrības attīstības komisija”, kuras priekšsēdētāja vietniece Olga Zaņko izplatījusi Kremļa propagandas vēstījumu, ka Otrā pasaules kara laikā Latvijas iedzīvotāji padomju armiju sagaidīja kā atbrīvotājus.

“Gribētu atgādināt Latvijas politiķiem, kā viņu valsts iedzīvotāji sagaidīja padomju karavīrus – ar maizi un sāli, ziediem, pateicības vārdiem. Tagad viņi grib nojaukt pieminekli saviem senčiem, latviešiem, kas varonīgi cīnījās pret nacismu,” ziņu aģentūrai “RIA Novosti” teica Zaņko.

Brīdina par Ukrainas scenāriju

Krievijas prezidenta Cilvēktiesību un pilsoniskās sabiedrības attīstības padomes priekšsēdētājs Valērijs Fadejevs netieši piedraudējis Latvijai ar Ukrainas “denacifikācijas” scenārija atkārtošanu.

“Sanāk tāda loģika: ja Latvijas parlaments ar savu lēmumu nostājas pret Padomju armiju – Rīgas un Eiropas atbrīvotājiem no hitleriskā nacisma –, tad sanāk, ka viņi ir nevis atbrīvotāju pusē, bet gan otrā, hitleriskā nacisma pusē,” teica Fadejevs.

“Mēs esam pieraduši runāt par spēcīgiem nacisma elementiem Ukrainā, bet izskatās, ka tādi ir ne tikai Ukrainā. Latvijā tādi ne tikai ir, bet arī ļoti spēcīgi, pašlaik tie nosaka sabiedrisko toni. Domāju, ka Latviju gaida nopietni politiskie notikumi,” apgalvo Fadejevs.

Krievijas prezidenta Vladimira Putina līdzgaitniece, Federācijas padomes priekšsēdētāja Valentīna Matvijenko pavēstīja, ka par Eiropas demokrātijas simbolu esot kļuvis buldozers.

Putina pārstāvis starptautiskās kultūras sadarbības jautājumos Mihails Švidkojs paudis cerību, ka “Uzvaras pieminekļa” jautājumu tomēr būs iespējams atrisināt diplomātiskā veidā. Viņš atzinis: gadījumā, ja pieminekļa demontāža kļūs neizbēgama, Krievija varētu paņemt to pie sevis. Līdzīgu domu izteicis arī Federācijas padomes Starptautisko lietu komisijas priekšsēdētāja vietnieks Vladimirs Džabarovs.

Maskava varētu atbildēt ar ekonomiskām sankcijām

Krievijā valdošās partijas “Vienotā Krievija” deputāts Sergejs Burlakovs brīdina Latviju, ka pieminekļa nojaukšana būšot bezjēdzīgs solis.

“Žēl, ka Latvijas deputāti nesaprot – piemineklis ir simbols, ko var izvest no valsts, bet to, par laimi, nevar izdarīt ar cilvēku atmiņu. Pat ja piemineklis tiks nojaukts, cilvēki turpinās Uzvaras dienā pulcēties šajā vietā, nesīs ziedus un godinās padomju karavīru piemiņu.”

Federācijas padomes Valsts suverenitātes komisijas vadītājs Andrejs Kļimovs tikmēr piedraudējis Latvijai ar sankcijām, kuru mērķis būtu “vest pie prāta” Latvijas politiķus.

“Es negribu nosaukt visus iespējamos paņēmienus, bet mums ir ļoti daudz iespēju, tai skaitā administratīvi ekonomiskā rakstura, ko pašlaik vajadzētu vērst pret Latviju. Šie necilvēki saprot tikai spēku, mūsu kaimiņvalsti nepieciešams vest pie prāta,” apgalvo Kļimovs.

KONTEKSTS:

Šogad, kad Krievija sākusi karu Ukrainā, Latvijā cilvēkus aicināja nelikt ziedus pie pieminekļa Uzvaras parkā 9. maijā. Tomēr daļa iedzīvotāju to darīja.

10. maija rītā cilvēku noliktie ziedi tika aizvākti, kā to paredzēja iepriekš noteiktais plāns. Tādēļ ziedu licēji vēlreiz devās pie pieminekļa 10. maijā, un vakarā parkā pulcējās vairāki simti cilvēku, kas slavināja Padomju armiju un Krieviju, tādēļ tikusi slēgta pieeja piemineklim. Latvijas Televīzija Pārdaugavā novēroja, ka vairāki sanākušie bija agresīvi un neslēpa atbalstu Krievijas iebrukumam Ukrainā.

Rīgas mērs Mārtiņš Staķis iepriekš pauda pārliecību, ka Rīgas domē būs nepieciešamais atbalsts Uzvaras parka pieminekļa nojaukšanai. Taču, lai to varētu izdarīt pēc iespējas ātrāk, vēl nepieciešams īpašs Saeimas likums, kas atvieglotu procedūras un ļautu daļu no tām neievērot. Atliktu izstrādāt būvprojektu un atrast Uzvaras parka pieminekļa nojaukšanas darbu veicēju. Tad pieminekli varētu nojaukt pāris mēnešu laikā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt