Saeima atceļ juridiskos šķēršļus Uzvaras parka pieminekļa nojaukšanai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Saeima sēdē ceturtdien, 12. maijā, divos lasījumos atbalstīja steidzami virzītos likuma grozījumus, ar kuriem tiks atcelti juridiskie šķēršļi iespējamai Uzvaras parkā esošā padomju pieminekļa nojaukšanai. Vispirms likuma grozījumi atzīti par steidzamiem un atbalstīti pirmajā lasījumā, un pēc pusstundas pārtraukuma parlaments tos atbalstīja arī galīgajā lasījumā.

Saeima atceļ juridiskos šķēršļus Uzvaras parka pieminekļa nojaukšanai
00:00 / 03:27
Lejuplādēt

Attiecīgos grozījumus likumā "Par 1994. gada 30. aprīlī Maskavā parakstītajiem Latvijas Republikas un Krievijas Federācijas līgumiem" galīgajā lasījumā atbalstīja 68 deputāti, bet pret bija 18 – lielākoties opozīcijā esošās partijas "Saskaņa" deputāti, kā arī pie frakcijām nepiederošās deputātes Jūlija Stepaņenko un Ļubova Švecova, liecina balsojuma rezultāti. 

Saeimas Ārlietu komisijas atbalstītie grozījumi paredz apturēt "Krievijas Federācijas valdības un Latvijas Republikas valdības vienošanās par Latvijas Republikas teritorijā dzīvojošo Krievijas Federācijas militāro pensionāru un viņu ģimenes locekļu sociālo aizsardzību" 13. panta darbību. 13. pants nosaka, ka Latvija nodrošina memoriālo būvju saglabāšanu Latvijā.

Grozījumi paredz 13. panta darbību apturēt no 2022. gada 16. maija līdz brīdim, kad Krievijas izbeidz starptautisko tiesību pārkāpumus attiecībā uz Ukrainu, tajā skaitā izved savus bruņotos spēkus no Ukrainas teritorijas un pilnībā atjauno Ukrainas teritoriālo integritāti un suverenitāti atbilstoši starptautisko tiesību prasībām, un pilnībā atlīdzina Ukrainai par jau izdarītājiem starptautisko tiesību pārkāpumiem.

Ārlietu ministrija iepriekšējos gados vairākkārt argumentēja, ka šī panta saistības nevar vienkārši pārtraukt. Krievijas militārā agresija Ukrainā likusi pārskatīt šo pamatojumu. Attiecīgās likuma izmaiņas ir pirmais solis šī pieminekļa nojaukšanas procesā. Arī Rīgas dome jau tuvākajā laikā gatavojas lemt par Pārdaugavā esošā padomju pieminekļa nojaukšanu un atbalsts būs pietiekams.

Saeimas deputāte Krista Baumane ("Attīstībai/Par!") debatēs parlamenta plenārsēdē norādīja, ka Uzvaras parka piemineklis Rīgā, Pārdaugavā, ir padomju okupācijas simbols. Kopš 24. februāra, kad Krievija sāka karu Ukrainā, tas ir kļuvis par simbolu PSRS mantinieces – Krievijas – kara noziegumiem Ukrainā. 

"Padomju armijas tēls un simbolika šobrīd nu jau nesaraujami ir saistīta ar Krievijas agresiju un tās bruņoto spēku pastrādātajiem noziegumiem Ukrainā. Mūsdienās Uzvaras monuments un līdzīgas būves visā Latvijā kļuvušas par katalizatoru postpadomju nostalģijai Krievijas mediju vidē dzīvojošajai sabiedrības daļai. Savukārt lielākā sabiedrības daļa to uztver kā padomju okupācijas simbolu," Saeimas sēdē sacīja Ārlietu komisijas priekšsēdētājs Rihards Kols (Nacionālā apvienība).

Pēc viņa iepriekš teiktā – ja Saeima pieņems lēmumu par 13. panta apturēšanu, tad "okupācijas stabu varēs gāzt".

Saeimas deputāts Krišjānis Feldmans ("Konservatīvie") norādīja, ka runa ir ne tikai par Uzvaras parka pieminekli – visā Latvijā ir simtiem padomju laika pieminekļu, kas būtu jāaizvāc. Lai to izdarītu, Saeimai vēl vajadzēs pieņemt drosmīgus lēmumus, jo nav ilūziju, ka visas pašvaldības Latvijā rīkosies valstiski atbildīgi, lai novērstu okupācijas sekas. 

Debatēs izskanēja arī, ka virzība uz lēmumu par attiecīgo pantu apturēšanu ir novēlota, taču nav vairs apturama.

"Es teiktu, ka tad, kad 1991. gadā Ļeņina pieminekli noņēma ar ceļamkrānu, vajadzēja arī šo pieminekli demontēt. Es atceros mammas stāstīto, ka atnāca kaut kāds poļitruks un prasīja brīvprātīgi ziedot 25 rubļus šī pieminekļa celtniecībai. Ja jau vecāki "ziedoja" tā celtniecībai, tagad tikpat brīvprātīgi vajag to nojaukt," teica opozīcijā esošās Zaļo un Zemnieku savienības (ZZS) deputāts Armands Krauze.

Pret likuma grozījumiem un Uzvaras parka pieminekļa nojaukšanu iestājās opozīcijā esošās partijas "Saskaņa" deputāti. Tostarp Igors Pimenovs pauda pārliecību, ka ar Krievijas iebrukumu Ukrainā piemineklim nav nekāda sakara – tas simbolizē vien PSRS Sarkanās armijas uzvaru pār nacistisko Vāciju Otrajā pasaules karā.

"Sarkanā armija atbrīvoja Latviju no Hitlera. (..) Uzvaras diena ir tikai uzvaras diena pār hitleriešiem," teica Pimenovs, uzsverot, ka tas "nav krievu vai Krievijas piemineklis", jo Sarkanajā armijā dienēja dažādu tautību cilvēki, arī ukraiņi un latvieši. "Piemineklis ir tikpat latviešu, kā krievu. (..) Tā ir karaspēka vīrišķības virsotne". 

Pie frakcijām nepiederošā deputāte Stepaņenko pauda: "Šis nav drosmīgs lēmums, kolēģi, šis ir lēmums, kas šodien sašķels sabiedrību divās daļās un mēģinās izraisīt vēl nebijušas negācijas sabiedrības starpā."

Tikmēr opozīcijā esošās ZZS deputāts Viktors Valainis atzīmēja – pēc šo likuma grozījumu pieņemšanas Latvijā būs nopietnāk jāattiecas pret drošības jautājumiem un iespējamām provokācijām. Patlaban redzams, ka valdība ar to netiek galā, par ko liecina 9. un 10. maija notikumi pie Uzvaras parka pieminekļa.

"Ja pieņemsim šos likuma grozījumus, tam būs sekas, un valdībai ir jābūt gatavai šos problēmu jautājumus risināt," brīdināja Valainis. 

Likuma grozījumi stāsies spēkā nākamajā dienā pēc to izsludināšanas.

KONTEKSTS:

Šogad, kad Krievija sākusi karu Ukrainā, Latvijā cilvēkus aicināja nelikt ziedus pie pieminekļa Uzvaras parkā 9. maijā. Tomēr daļa iedzīvotāju to darīja.

10. maija rītā cilvēku noliktie ziedi tika aizvākti, kā to paredzēja iepriekš noteiktais plāns. Tādēļ ziedu licēji vēlreiz devās pie pieminekļa 10. maijā, un vakarā parkā pulcējās vairāki simti cilvēku, kas slavināja Padomju armiju un Krieviju, tādēļ tikusi slēgta pieeja piemineklim. Latvijas Televīzija Pārdaugavā novēroja, ka vairāki sanākušie bija agresīvi un neslēpa atbalstu Krievijas iebrukumam Ukrainā.

Rīgas mērs Mārtiņš Staķis ("Par/Progresīvie") iepriekš pauda pārliecību, ka Rīgas domē būs nepieciešamais atbalsts Uzvaras parka pieminekļa nojaukšanai. Taču, lai to varētu izdarīt pēc iespējas ātrāk, vēl nepieciešams īpašs Saeimas likums, kas atvieglotu procedūras un ļautu daļu no tām neievērot. Atliktu izstrādāt būvprojektu un atrast Uzvaras parka pieminekļa nojaukšanas darbu veicēju. Tad pieminekli varētu nojaukt pāris mēnešu laikā. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti