Panorāma

Dienesti izvērtēs sadarbību pēc ugunsgrēka Ādažu poligonā

Panorāma

"Saskaņa" nominē premjera un prezidenta kandidātus

KNAB lūdz apsūdzēt I. Rimšēviču un M. Martinsonu

KNAB lūdz sākt kriminālvajāšanu pret Rimšēviču un Martinsonu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) ir pabeidzis izmeklēšanu Latvijas Bankas prezidenta Ilmāra Rimšēviča lietā un lūdz viņam celt apsūdzību. KNAB pirmdien, 18.jūnijā, nosūtījis krimināllietu Ģenerālprokuratūras Sevišķi svarīgu lietu izmeklēšanas nodaļai kriminālvajāšanas sākšanai.

 

Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja pārstāve Inta Nolle
00:00 / 00:23
Lejuplādēt
KNAB lūdz apsūdzēt Rimšēviču par kukuļņemšanu, bet uzņēmēju Māri Martinsonu – par kukuļņemšanas atbalstīšanu. KNAB arī oficiāli apstiprinājis, ka lieta ir saistīta ar pašlaik likvidējamo "Trasta komercbanku". Rimšēviča advokāts lietu pagaidām komentē skopi.

 

"Par pozīciju – pagaidiet! Mūs interesē, mēs sen sakām, ka mums interesē, par ko viņš tiek apsūdzēts. Tātad, faktiski, kas ir tas, kādēļ viņu tur aizdomās, un arī kāda būs šī apsūdzība – tas mūs ļoti interesē. Jo, kā jau es teicu, mēs uzskatām, ka šī lieta ir radīta mākslīgi," teica Rimšēviča advokāts Saulvedis Vārpiņš.

Jautāts, vai šobrīd nav zināms, par ko tieši Rimšēvičs tiek turēts aizdomās, Vārpiņš teica: "Tas ir ļoti vispārīgi. Tas ir tas, par ko faktiski mēs esam izteikušies jau agrāk, ka šīs aizdomas ir ļoti vispārīgas, tās nav konkrētas, un līdz ar to ir arī ārkārtīgi grūti aizstāvēties, ja tu nezini konkrēti, par ko tevi tur aizdomās. Ja tas ir tikai aptuveni: kaut kur kaut kas ir noticis."

Latvijas Televīzijai ir zināms, kā atšifrēt arī pārējo infografiku, kas ir izraisījusi ne mazums minējumu. Tā ilustrē KNAB aizdomas par to, ka Latvijas Bankas prezidents ir spējis uzspiest pareizās pogas, lai ietekmētu banku uzraugu – Finanšu un kapitāla tirgus komisiju un dažādas tās darbības attiecībā uz “Trasta komercbanku”. Konkrētas FKTK amatpersonas šai sadaļā gan nefigurē.

Savukārt Māris Martinsons saskaņā ar KNAB versiju izmantojis savas ietekmes sviras, lai palīdzētu organizēt “Trasta komercbankas” un Rimšēviča sadarbību. Caur viņu vēlāk esot nākusi arī  Rimšēvičam domātā skaidrā nauda. Precīzu summu KNAB pagaidām neatklāj, tomēr tā esot lielāka par sākotnēji minētajiem 100 tūkstošiem eiro.

Vēl kāda epizode ir saistīta ar “Trasta komercbankas” apmaksātu ceļojumu kā dāvanu Rimšēvičam. Latvijas Televīzijai zināms: KNAB ieskatā, šādi patiesībā bijis apmaksāts kāds no Latvijas Bankas prezidenta makšķerēšanas ceļojumiem Kamčatkā. Tas esot noticis jau dažus gadus pirms 2013.gada, kad notikusi naudas nodošana.

Fotogrāfija no Rimšēviča atpūtas brauciena Kamčatkā februārī radīja skandālu un pat Aizsardzības ministrijas publiskas aizdomas par safabricētu fotogrāfiju kā infokara pret Latviju elementu.

Rimšēviča advokāts gan turpina apgalvot, ka viņa klientam KNAB aizdomas esot neizprotamas. “Tās ir kādu personu, kā saka, fantāzijas un nekas vairāk. Jo Rimšēviča kungs ir pieaudzis cilvēks. Ja viņš kaut ko gribētu darīt, tad viņš varētu to izdarīt pats. Tur nav vajadzīgs Martinsons vai vēl kāds. Tās ir pilnīgas muļķības," norādīja Vārpiņš.

No “Trasta Komercbankas” puses lietā ir iesaistīti kādreizējais bankas līdzīpašnieks Igors Buimisters un bijušais valdes loceklis Viktors Ziemelis, zināms Latvijas Televīzijai. Tikmēr Martinsons īsziņā savu vainu pilnībā noliedz un apgalvo, ka visa lieta balstoties uz, viņaprāt, “nesaprotamiem 2013.gada audio ierakstu fragmentiem” un esot vien “kārtējās politiskās intrigas”. “Es, savukārt, tikai vēlreiz varu apliecināt, ka neesmu ne saņēmis no Viktora Ziemeļa naudu, ne arī to nodevis Ilmāram Rimšēvičam. Un neesmu arī organizējis viņu tikšanās nolūkā pārrunāt kādus ar “Trasta banku” saistītus jautājumus," īsziņā komentē Martinsons.

Prokuratūra ar savu lēmumu par apsūdzības celšanu vai lietas nodošanu papildu izmeklēšanai sola nevilcināties. Paralēli arī ģenerālprokurors turpina vērtēt Rimšēviča sūdzību par Satversmes aizsardzības biroja viņam anulēto pielaidi valsts noslēpumam.

KONTEKSTS:

KNAB Rimšēviču un Martinsonu aizturēja februārī. Kopš aizturēšanas Rimšēvičam par drošības līdzekli ir piemērots aizliegums ieņemt Latvijas Bankas prezidenta amatu.

Rimšēvičs tiek turēts aizdomās par kukuļa pieprasīšanu un pieņemšanu lielā apmērā - ne mazāk kā 100 000 eiro organizētā grupā. Otrs šajā lietā aizdomās turētais ir uzņēmējs Māris Martinsons.  “De facto” ziņoja, ka KNAB sāktais kriminālprocess pret Rimšēviču ir saistīts ar 2013.gada notikumiem un šobrīd likvidējamo "Trasta komercbanku".

Pats Rimšēvičs paziņoja, ka viņš ir kļuvis par dažu komercbanku koordinēta uzbrukuma mērķi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti