VIDEO: Rimšēvičs neatkāpsies no Latvijas Bankas prezidenta amata

Par kukuļa pieprasīšanu un pieņemšanu lielā apmērā aizdomās turētais Latvijas Bankas prezidents Ilmārs Rimšēvičs neatkāpsies no amata. To Rimšēvičs otrdien, 20. februārī, paziņoja pēdējo dienu notikumiem veltītā preses konferencē. Visas apsūdzības Rimšēvičs noliedz un uzskata, ka tā ir apzinātā vēršanās pret viņu.

Lai arī virkne Latvija amatpersonu, piemēram, premjers Māris Kučinkis (Zaļo un Zemnieku savienība), Saeimas spīkere Ināra Mūrniece (Nacionālā apvienība) un finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola (Zaļo un Zemnieku savienība) paudusi, ka šajos apstākļos jebkurā gadījumā valsts finanšu reputācijas vārdā  Rimšēvičam būtu jāatstāj Latvijas Bankas prezidenta amats, viņš pats uzskata, ka tas nav jādara.

Ilmārs RimšēvičsMāris Klūga
  "Es saprotu, ka situācija ir ārkārtīgi sarežģīta. Iespējams, sarežģītākā manā mūžā. Šobrīd es esmu pieņēmis lēmumu, ka es neatkāpšos, jo es neesmu vainīgs, jo tas ir manu apmelotāju un nomelnotāju mērķis, lai es atkāptos, lai nevarētu sevi aizstāvēt. Mana atkāpšanās ļautu tādiem cilvēkiem kā ["Norvik bankas" lielākajais akcionārs Grigorijs] Guseļņikovs triumfēt," paziņoja Rimšēvičs.

   

  Praktiski vadīt Latvijas Banku viņš gan nevarēs, pat formāli ieņemot centrālās bankas prezidenta amatu, jo viņam piemērots drošības līdzeklis, kas liedz pildīt amata pienākumus. Pats Rimšēvičs norādīja, ka vēl notikšot konsultācijas ar juristiem, lai sapratu, kādas īsti ir viņa pilnvaras šajā situācijā.

  "Dažu banku uzbrukuma mērķis"

  Rimšēvičs klāstīja, ka viņš ir kļuvis par dažu komercbanku koordinēta uzbrukuma mērķi. Vēlme esot izslēgt Latvijas Banku no spēles tiesvedībā, kas šā gada pavasarī sāksies ASV 200 miljonu eiro prasībā pret Latvijas valsti, piespiest Latvijas Banku pildīt komercbankas "ABLV Bank" izteiktos “apšaubāmus lūgumus par finansiālu atbalstu", kas esot pretrunā ASV noteiktajām sankcijām.

  "ABLV Bank" pagājušajā piektdienā vērsusies Latvijas Bankā un lūgusi likviditātes atbalstu – aizdevumu miljarda eiro apmērā.

  Taču centrālā banka tik lielu aizdevumu nemaz nevarētu izsniegt, jo tas pārsniegtu noteiktās vadlīnijas. Skaidri bijis jūtams spiediens sniegt palīdzību, pretējā gadījumā "būšot slikti", klāstīja Rimšēvičs. Neilgi pēc atteikuma Latvijas Bankā tanī pašā dienā sākta kratīšana.

  Tāpat dažu komercbanku vēlme, pēc Rimšēviča sacītā, esot – "turpināt netraucēti izmantot Latvijas finanšu sistēmu naudas atmazgāšanas veikšanai".  Pret to Latvijas Banka esot aktīvi iestājusies, taču atsevišķas bankas, neskatoties uz aizliegumiem, "turpina mazgāt naudu". "Ir skaidri redzams, ka šīs bankas koordinē savu rīcību," paziņoja Rimšēvičs, paužot aizdomas, ka viņa nesenā aizturēšana neesot bijusi nejauša un ka pret viņu ticis meklēts kompromāts.

  "Norvik banka" un "ABLV"

  Latvijas Bankas prezidents klāstīja, ka "Norvik bankas" lielākais akcionārs Grigorijs Guseļņikovs vēloties uzvarēt 200 miljonu eiro prāvā pret Latvijas valsti, pārdot banku un aiziet no Latvijas.

  "Norvik bankas" īpašnieks esot mēģinājis aplinkus tikties, lai stāstītu, cik grūti ir strādāt Latvijā, un lai palīdzot. Esot izteikts lūgums zvanīt ģenerālprokuroram un citām augstām valsts amatpersonām. "Norvik bankas" lielākais akcionārs esot Rimšēvičam lūdzis palīdzību pārdot banku. Rimšēvičs atbildējis, ka viņš nesniedzot šāda veida palīdzību. Pēc šādas atbildes Guseļņikovs esot solījis tiesāties ar valsti.

  Rimšēvičs par šādiem lūgumiem nav informējis tiesībsargājošās iestādes, jo uzskatījis tos par "muļķīgiem". Viņš norādīja arī, ka Guseļņikova ziņu aģentūrai AP teiktais, ka Renārs Kokins Rimšēviča vārdā mēģinājis izspiest naudu, neatbilst patiesībai.

  Rimšēvičs ir pārliecināts, ka "ABLV Bank" vadība Latvijas Bankas prezidenta amatā vēlētos redzēt kādu citu, "paklausīgu cilvēku" un "ar Latvijas Bankas rokām glābt savu banku", kurai esot liela ietekme politiskajās aprindās.

  "Pārējās bankas vēlas izrēķināties par citiem pāridarījumiem un par sava biznesa ienākumu mazināšanu," paziņoja Rimšēvičs.

  Noliedz kukuļa prasīšanu

  "Visi šie apvainojumi ir nepatiesi, un es neesmu nevienu spiedis vai ne no viena saņēmis nevienu kukuli," apgalvoja Rimšēvičs. Viņš uzsvēra, ka visus lēmumus par komercbanku uzraudzību Latvijā pieņem Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK). "Lietas, kas tiek inkriminētas man, neattiecas uz Latvijas Banku."

  "Ir skaidrs, ka esmu Latvijā pamazām daudziem kļuvis neērts," teica Rimšēvičs un apgalvoja – viņam ir izteikti skaidri "nogalināšanas, nošaušanas draudi”, par ko ir ziņots drošības iestādēm.

  Draudi dzīvībai saņemti īsziņā šā gada janvāra beigās. Viņš gan neminēja, kura persona šos draudus izteikusi.

  Tāpat Rimšēvičs neminēja to, kurš cilvēks ir iemaksājis drošības naudu. Tas, pēc Latvijas Bankas prezidenta teiktā, esot viņa tuvs draugs, kuru mediji, visticamāk, drīz noskaidros.

  Otru lietā aizdomās turēto –  uzņēmēju Māri Martinsonu –  Rimšēvics pazīstot, taču viņam nekādu attiecību neesot, tāpat kā ar bijušo maksātnespējas administratoru Māri Sprūdu. Rimšēvičs esot vairākas reizes ticies ar Sprūdu, lai apspriestu viņa iniciatīvu – likumprojektus, kas varētu ietekmēt Latvijas Bankas prezidenta izvirzīšanas kārtību.

  Atbildes par sāktā kriminālprocesa būtību žurnālisti nesaņēma. Rimšēvičs nevēlējās atklāt arī to, kādi drošības līdzekļi viņam ir piemēroti. KNAB sacīja, ka viens no tiem ir 100 000 eiro liela drošības nauda. Advokāts Saulvedis Vārpiņš vēlāk pastāstīja, ka klientam ir aizliegums tikties ar kādām noteiktām personā, valsti viņš var atstāt tikai ar procesa virzītāja atļauju. Ierobežojumi attiecoties arī uz darba pienākumu veikšanu.

  “Viņš tomēr joprojām ir bankas prezidents, lai gan viņš nevar pildīt varbūt visus šos pienākumus pilnā apmērā,” sacīja advokāts.

  KONTEKSTS:

  Rimšēvičs pēc aizturēšanas termiņa beigām pirmdienas, 19. februāra, vakarā atbrīvots no īslaicīgās aizturēšanas izolatora. Latvijas Bankas prezidents atbrīvots pret 100 000 eiro drošības naudu. Pēc Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) sniegtās informācijas, Rimšēvičam arī noteikts amata pienākumu pildīšanas aizliegums.

  Rimšēvičs tiek turēts aizdomās par kukuļa pieprasīšanu un pieņemšanu lielā apmērā - ne mazāk kā 100 000 eiro organizētā grupā. Zināms, ka šajā lietā KNAB aizturēja uzņēmēju Martinsonu. Tiesa, lietā nefigurē neviena no Latvijā pašlaik strādājošajām kredītiestādēm. Iespējams, lieta saistīta ar «Trasta komercbankas» likvidēšanu, un šajā lietā figurē arī bijušā maksātnespējas administratora Māra Sprūda vārds.

  Rimšēvičs pirmdien vakarā norādīja, ka pret sevi vērstās aizdomas uzskata par nepamatotām. “Visu pamatā noraidu un kategoriski nepiekrītu,” īsi komentēja Latvijas Bankas prezidents. Vairākas augstas valsts amatpersonas gan uzskata, ka Rimšēvičam būtu jāpamet Latvijas Bankas prezidenta amats.

  10 komentāri
  Imants Karveckis
  Parādiet man vienu kukuļņēmēju, krš teiktu, ka ir vainīgs...nevainīgi ir magone, mikelsons, lembergs utt...Interesanti būtu zināt, cik llielu algu visiem šiem smerdeļiem, ieskaitot mūsu deputātus, vajadzētu, la neņemtu kukuļus...man piemēram ir jāstrada 4 dadi, lai nopelnītu tik, cik sis cilvēks saņem mēnesī...
  Tchi Bors
  shadi cilveki neatsakas no sava nozieguma gan pat vini gul parashai blakus
  Anonīms lietotājs 22323
  nu labas pasakas izdomajis kamer bija aizturets :)))))) izlasiju un smejos, gados gudrs cilveks bet tadu hernju nes, nu ja tadi draudi bija un juti ka grib atbrivoties no tevis tad atstai amatu un dzivo mierigo dzivi!!! bernudarzs.
  Simon Klerk
  Protams, ka viņš visu noliedz un neko nezin... parādiet zagli kurš pats skries uz policiju atzīties))) Nez kāpēc tā nav nedz Lietuvā ne Igaunijā, bet Latvijā sistemātiski ik pēc 5 gadiem notiek ,,Banku krīzes,, Par šo lamzaku dēkām atkal maksā Latvijas tauta no savas kabatas...
  Anonīms lietotājs 18608
  Labi, ka pamazām kļūst skaidrs, no kurienes šai lietā kājas aug. Lietuvas raidījumā Laba Diena Lietuva par Latvijas banku krīzi Lietuvas Seima pārstāvis norādīja uz Krievijas oligarhu lomu situācijas destabilizēšanā. Mēs tik paši nez no kā baidāmies, lai to skaidri un gaiši pateiktu. Tikai tādā gadījumā nav īsti skaidra jaunā KNAB priekšnieka loma. Guseļņikovs apsūdz - tūlīt rīkojas, neatkarīgi no tā pareizi vai nepareizi. Vietējie, kuri sadarbojas ar Krieviju, to dara jau gadiem un nekas. Īpaši pieminams šajā sakarā ir Lembergs.
  Ināra Vilks <><
  Guseļņikov, davai pierādījumus galdā! Citādi ej nu sazini, kas Jūs par fruktu!
  andris kalniņš
  Ja persona ir aizdomās turētais kriminālprocesā, tad viņam tiek izsniegta lēmuma par atzīšanu par aizdomās turēto kopiju. Šajā lēmumā īsi rakstīts, par kādu tieši nodarījumu viņš tiek turēts aizdomās. Žurnālistiem ieteiktu palūgt uzrādīt šī lēmuma kopiju. Ja nerāda, tātad ir ko slēpt. Ja cilvēks patiešām nav nekur vainīgs, tad noteikti uzrādīs šo kopiju.
  Anonīms lietotājs 17833
  Protams, kad vispār Latvijā kāda amatpersona pati ir atkāpusies, kad ir sanākusi šmuce - manliekas tādus laikus mums nepiedzīvot.
  Anonīms lietotājs 17833
  Dombrovskis nesataisīja šmuci un bija goda vīrs. Suņi var droši noriet mani tagad
  Anonīms lietotājs 17771
  Dobrovski visi jau aizmirsuši :(
  Pievienot komentāru
  Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
  Latvijā
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti