Panorāma

Panorāma

Panorāma

Panorāma

«Oligarhu lietas» parlamentārā komisija sāk darbu

KNAB atteicies sākt kriminālprocesu par Dūklava, iespējams, nedeklarēto īpašumu

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) nolēmis nesākt kriminālprocesu par zemkopības ministra Jāņa Dūklava (Zaļo un Zemnieku savienība), iespējams, nedeklarēto īpašumu Rīgas brīvostā.

Pirmajā komisijas sēdē tika uzklausīti krimināllietas izmeklēšanā iesaistīto iestāžu vadītāji. KNAB vadītājs informēja par savām darbībām, izbeigtajām un ierosinātajām pārbaudēm, kā arī skaidroja teorētisko lietas ierosināšanas gaitu.

KNAB priekšnieks Jēkabs Straume otrdien, 8.augustā, "oligarhu lietas" parlamentārās izmeklēšanas komisijā, aizbildinoties ar likuma normām, atteicās nosaukt Dūklava vārdu, taču apliecināja, ka resoriskā pārbaude par žurnālā "Ir" publicēto informāciju, kas saistīta ar kādas amatpersonas nedeklarētiem īpašumu ostā, ir beigusies ar lēmumu atteikt sākt kriminālprocesu.

Zemkopības ministrs iepriekš noliedza žurnālā "Ir" publicēto, no viesnīcā "Rīdzene" noklausītajām sarunām izrietošo informāciju, ka viņam pastarpināti piederētu zemesgabals Rīgas brīvostas teritorijā.

Tāpat KNAB priekšnieks paziņoja, ka birojs pieņēmis lēmumu sākt jaunu pārbaudi par iespējamu prettiesiska labuma pieņemšanu no amatpersonu puses. Plašāku informāciju par KNAB pārbaudēm viņš gan atteicās sniegt gan deputātiem sēdes laikā, gan žurnālistiem pēc sēdes: "Kamēr nav šī pārbaude noslēgusies, neiedziļināsimies. Tas vienkārši varētu traucēt izmeklēšanas darbībām."

Pašlaik KNAB turpina pārbaudīt lietas operatīvos materiālus, kā arī „Rīdzenes” sarunu nopludināšanu medijiem. Pārbaudes turpināšoties aptuveni mēnesi. Straume deputātiem solīja, ka pēc KNAB pārbaudes ar operatīvajiem materiāliem varēšot iepazīties arī komisija, taču tikai tie deputāti, kam būs pielaide valsts noslēpumam. Šobrīd pielaide ir Andrejam Judinam ("Vienotības" frakcija) un Igoram Pimenovam ("Saskaņa"). Pārējie, ieskaitot komisijas vadītāju Ingunu Sudrabu („No sirds Latvijai”), pielaides saņemšanu tikai sākuši kārtot vai to vēl darīs.

Vienlaikus komisija neatsaucās Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa un komisijas deputāta Ritvara Jansona aicinājumam pārvērtēt Sudrabas ievēlēšanu komisijas vadītājas amatā. Viņa bija minēta tā saucamajās „Rīdzenes sarunās” un nosaukta par potenciālo valdības vadītāju, ko izvēlējusies Maskava.

Saskaņā ar žurnālā "Ir" publicētiem noklausīto sarunu atšifrējumiem Dūklavs 2010.gadā politbiznesmenim Aināram Šleseram kā Rīgas brīvostas valdes priekšsēdētājam palūdzis "vienu praktisku jautājumu". "Man arī tanī skaitā ostā viens zemes gabals pieder tīri privāti," Šleseram stāstījis ministrs. Īpašums esot Daugavas kreisajā krastā, vairāku hektāru plašs. "Tur zem vienas firmiņas jeb zem divām viņš tagad ir piereģistrēts." Īpašnieki gan esot vairāki, turklāt "visi zem svešām famīlijām". Pašam Dūklavam piederot 10% zemes, bet kompanjoni vēlējušies īpašumu ostā pārdot un saņemt "15 ļimončikus". Šlesers skaidrojis, ka par tādām summām nav ko sapņot, jo zemi ostā neviens nepērk - to varot lēti iznomāt.

Žurnāls "Ir" publicējis “Rīdzenes sarunas”, kurās vairāku gadu garumā fiksēts Aināra Šlesera, Aivara Lemberga un viņiem tuva loka personu teiktais. Vienā no sarunām tā saucamie oligarhi – Aivars Lembergs, bijušie politiķi Andris Šķēle un Ainars Šlesers –, kā arī pazīstami uzņēmēji pārrunājuši ietekmes sfēras dažādos uzņēmumos ar valsts kapitālu, augstu amatpersonu gāšanu un to, kā pārņemt varu medijos

Savukārt otrajās sarunās apspriesta augstu amatpersonu gāšana. Visbeidzot, trešajās sarunās oligarhi apsprieda, kā pārņemt varu medijos. Tāpat žurnāls publicētajos sarunu atšifrējumos atklāts, kā politiķi kaluši plānus par sev labvēlīga mediju tīkla būvēšanu. Sarunās tiek  spriests, kurus žurnālistus paturēt darbā un kurus atlaist oligarhu pārņemtajā laikrakstā “Diena” un kādiem nolūkiem un vēstījumiem izmantot, piemēram, “Neatkarīgo Rīta Avīzi”, kas piederot sarunās uzvārdā nenosauktajam Aivaram. Izskan arī runas par toreizējo vēlmi “sakārtot” sabiedriskos medijos, īpaši Latvijas Televīziju, lai nodrošinātu sev vēlamu ziņu parādīšanos tās saturā.

Plašu rezonansi raisīja tas, ka jūlija sākumā premjera Māra Kučinska (Zaļo un Zemnieku savienība) īslaicīgās prombūtnes laikā Dūklavs uzņēmās viņa pienākumus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti