Pusdienas laikā termometra stabiņš galvaspilsētā pārsniedz 30 grādu atzīmi un pilsētas centrā nākas meklēt ēnu, kur patverties. Taču arī šajā karstumā piesardzības nolūkos prasību sabiedriskajā transportā valkāt mutes un deguna aizsegu neviens nav atcēlis.
“Ir grūti, bet, kas ir jādara, tas ir jādara,” par nepieciešamību lietot maskas saka sabiedriskā transporta pasažieres Rūta un Sandra.
Pat ja transportlīdzekļa salonā gaiss ir atvēsināts un tas turas normas robežās, tad tikai samērā īsu mirkli. Jo, apstājoties pieturā, durvis atveras, un karstums ar joni atkal ienāk iekšā. Tur neko nevar darīt.
Ikdienā piepildītajā 19. trolejbusā šoreiz cilvēku stipri mazāk.
Masku visi pasažieri izvelk vien tad, kad viņiem par to pavaicā. Citi godīgi saka, ka izturēt braucienu ar aizsegtu degunu viņi nevar.
“Cik man te jābrauc līdz galam?! Nu traucē man elpot. Man ir, kaut kur tur ir jāpameklē,” atzīst sabiedriskā transporta pasažiere Valentīna
Daudz nepatīkamāka sajūta, vizinoties 5. tramvajā. Vecajiem tramvajiem gaisa kondicionieru nav. Atvērti logi un lūkas.
Sejas maskas nav arī sabiedriskā transporta pasažierei Agnesei. Viņa uzsver: “Nav iegādāta. Un īstenībā, ja man būtu, es nevilktu, jo tad man nebūtu gaisa vispār šeit.”
“Rīgas satiksmē” stāsta, ka sūdzības no pasažieriem pēdējo dienu laikā saņem regulāri. Tad brigāde nekavējoties reaģē un dodas izmērīt, cik augsta temperatūra salonā valda.
Tai nevajadzētu pārsniegt 28 grādus.
Vienreiz secināts, ka kondicionieris nedarbojas, bet tā gadoties reti.
“Rīgas satiksmes” pārstāve Baiba Bartaševiča-Feldmane uzsver: “Skaidrs, ka tik karstā laikā visi kondicionieri tiek ieslēgti, bet, protams, ka vēsu temperatūru sabiedriskajā transportā ir ļoti grūti nodrošināt.”
Tikmēr pašvaldības policija pārbaudes sabiedriskajā transportā aizvien turpina. Sejas vairogus lieto arī biļešu kontrolieri, un reklāmas par to, ka nepieciešams aizsegt degunu un muti, izlīmētas arī pieturvietās. Sodīt par maskas nevalkāšanu nevar, vien aizrādīt.
“Pārsvarā šis darbs norit preventīvā veidā. Policija veic pārrunas ar tiem pasažieriem, kuriem nav maskas. Arī policijas novērojumi liecina – jo dienas, jo mazāk cilvēku maskas sabiedriskajā transportā izmanto,” norāda pašvaldības policijas pārstāvis Toms Sadovskis.
Patlaban mutes un deguna aizsegs sabiedriskajā transportā aizvien ir obligāti jālieto, bet infektologs Uga Dumpis jau norādījis, ka šis ierobežojums, viņaprāt, būtu daļēji atceļams:
“Tas būtu viens no ierobežojumiem, par ko varētu diskutēt. Sabiedriskais transports tomēr nav tā vieta, kur ir visaugstākie riski.”
Prasību lietot aizsargmasku, viņaprāt, varētu saglabāt starppilsētu maršrutos, kur cilvēki sēž cits citam blakus ilgāku laika posmu.
KONTEKSTS:
Latvijā 10. jūnijā beidzās 12. martā izsludinātā ārkārtējā situācija jaunā koronavīrusa ierobežošanai. Vīruss joprojām cirkulē un pret to nav nedz zāļu, nedz vakcīnas, tāpēc arī turpmāk ir noteikti vairāki ierobežojumi un piesardzības pasākumi.
Noteikts, ka līdz jūnija beigām pasākumos iekštelpās varēs pulcēties ne vairāk kā 100, bet ārtelpās – ne vairāk kā 300 cilvēku.