Panorāma

Apstiprina "Johnson & Johnson" vakcīnu

Panorāma

Skolām dažādi viedokļi par mācībām ārtelpās

Jēkabpils lielgabals nostāda institūcijas neērtā situācijā

Jēkabpils lielgabalu izvilks no Daugavas dzelmes, bet kas tālāk?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Jēkabpilī patvaļīgi demontētais un aizvestais lielgabals atrodas Daugavā, ar šādu paziņojumu šonedēļ klajā nāca Valsts policija. Kamēr likumsargi gatavojas lietiskā pierādījuma izcelšanai no upes, starp institūcijām jau sākusies karsta kartupeļa mētāšana, proti, izvairīšanās no atbildības. Nav skaidrības, kurš ir atbildīgs par lielgabala nākotni.

Jēkabpilī demontēto lielgabalu šobrīd var aplūkot tikai foto un video arhīvos, bet kas notiks pēc tam, kad policijai tas vairs nebūs nepieciešams kā lietiskais pierādījums? Vai tas tiks novietots vietā, kur atradies jau vairāk nekā 70 gadus, vai tomēr citur? Skaidrības pagaidām nav, jo institūcijas atbildību par objekta nākotni uzņemas nelabprāt.

Ņemot vērā, ka lielgabals bija daļa no pieminekļa, zem kura, saskaņā ar vēsturiskajiem dokumentiem, esot apglabāti trīs Sarkanās armijas karavīri, visas darbības saistībā ar to regulē vienošanās starp Latviju un Krieviju.

Tomēr par vienošanās izpildi atbildīgās institūcijas uzsver, ka lēmuma pieņemšana par to, kur lielgabalu likt, būtu jāpieņem pašvaldībai.

“Šis tomēr būtu pašvaldības kompetences jautājums, lai arīdzan nav identificētas īpašumtiesības, bet piemineklis tomēr atrodas Jēkabpilī. Es pieņemu, ka kādu laiku šis lielgabals, kad tas tiks izcelts ārā, tas būs Valsts policijas rīcībā kā pierādījums, bet tas, visticamāk, tiks nodots atpakaļ Jēkabpils pašvaldībai," sacīja Aizsardzības ministrijas (AM) Militāri publisko attiecību departamenta direktors Kaspars Galkins.

Arī Brāļu kapu komitejas valdes priekšsēdētājs Arnis Āboltiņš norādīja: “Gan apbedījumi, gan šis piemineklis, gan lielgabala stobrs ir pašvaldības pārziņā.” Tikmēr Jēkabpils pilsētas domes izpilddirektors Guntars Gogulis ir citās domās: "Tas īsti pašvaldībai nepiekrīt – šie visi darbi. Tas būtu jāizdara valsts institūcijām."

Jēkabpils pilsētas pašvaldībā norādīja, ka starpvalstu vienošanās neparedz nekādus pienākumus pašvaldībām attiecībā uz šo apbedījumu uzturēšanu un tiem nodarītā kaitējuma seku likvidēšanu.

Arī Saeimā pieņemtais likums “Par Latvijas Republikas valdības un Krievijas Federācijas valdības vienošanos” nosaka: "Vienošanās paredzēto saistību izpildi koordinē Aizsardzības ministrija”, savukārt “uzdevumu tehnisko izpildi atbilstoši Vienošanās 7. panta pirmajai daļai nodrošina biedrība “Brāļu kapu komiteja”, pamatojoties uz deleģēšanas līgumu, un uzdevumu izpildē tā ir Aizsardzības ministrijas pārraudzībā”.

Gan Brāļu kapu komitejā, gan AM pauda atbalstu sākotnējam ierosinājumam – pārapbedīt kritušos karavīrus Brāļu kapos Varoņu ielā, kā arī uz turieni pārvietot pieminekļa postamentu un pašu pieminekli, tomēr Ārlietu ministrijā (ĀM) norādīja, ka šīm darbībām vēl jāsaņem Krievijas piekrišana.

"Mēs esam atkārtoti lūguši Krievijas saskaņojumu, šobrīd atbilde nav saņemta. Šim piedāvājumam, kas ir izteikts Latvijas vārdā, ir nepieciešams Krievijas saskaņojums," uzsvēra ĀM preses sekretārs Jānis Beķeris.

Ņemot vērā, ka pārapbedīšana tik drīz nenotiks, tā arī nav skaidrs, kur lielgabals tiks novietots uz laiku, kamēr abu valstu starpā rit saskaņošanas process.

Skaidrības nav arī par lielgabala pašreizējo atrašanās vietu – ir informācija tikai par to, ka tas ir nogremdēts kaut kur Daugavā, bet precīzu vietu policijā neatklāj.

Tāpat Valsts policija nav piekritusi lielgabala izcelšanas procesa filmēšanai, uzsverot, ka tā būšot kriminālprocesuāla darbība, kurā nav pieļaujama trešo personu klātbūtne. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti