Panorāma

Džo Baidens inaugurēts ASV prezidenta amatā

Panorāma

Tukumnieki – ar retro spēkratu

Jaunieši meklē barikāžu laika liecības

Jaunieši meklē barikāžu liecības projektā «Dzīvā fotogrāfija»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Barikādes notika laikā, kad šodienas jauniešu vecāki paši baudīja jaunības gadus. Par to laiku palikuši stāsti un fotogrāfijas. Vēl nesen trīs jaunieši, kas mācās vidusskolā, meklēja vietas, kur uzņemtas vēsturiskas bildes no barikāžu laikiem.  

Trīs jauniešiem tika uzdots atveidot pirms 30 gadiem barikādēs uzņemtu bildi. Tiem bija jāatrod fotogrāfijā redzamie priekšmeti un jāatrod, tieši kurā vietā Rīgas Doma baznīcā, kas barikādēs kalpoja kā medpunkts, bilde uzņemta. Ne visus fotogrāfijā redzamos priekšmetus bija viegli atrast.

“Mums visiem tik izdalītas gāzmaskas. Bija jau Padomju armijai visādas gāzes, kas varēja vienkārši momentāni mūs nogalināt,” jauniešiem skaidroja 4. maija deklarācijas kluba prezidente Velta Čebotarenoka.

 Jaunieši atzina, ka tieši dzirdētās liecības aizkustinājušas visvairāk.

“Tās emocijas, kas ir tiem cilvēkiem, tas viss, ko viņi stāstīja, tas viss to ļoti mainīja. Tad daudz savādāk uz šo notikumu skatos,” atzina projekta dalībnieks, 12. klases skolnieks Edgars Svilāns.

“Stāsti par to, kā tajā laikā cilvēki stāvēja kopā un ļāva palikt viens otra dzīvokļos… Pārsteidzoši,  īpaši tagad, kad visi ir tādi sašķelti un dusmīgi viens uz otru,” atzina Edgars.

Pirms 30 gadiem iedzīvotāji bija gatavi ar traktoriem cīnīties pret tankiem. Un bieži vienīgais veids, kā uzzināt par notikumiem citviet pilsētā un mūsu kaimiņvalstīs, bija mazi radio. 

Edgars, kurš piedalījās projektā, atklāja, ka šodien ir grūti aptvert, par ko cilvēki ir cīnījušies un cik patiesībā nesen tas notika. Fotogrāfijas un video esot labs veids, kā izzināt barikāžu laiku.

“Tas arī bija tas, ko mēs šajā projektā sapratām, ka mana paaudze to vispār nemāk novērtēt. Tā nav tāda vērtība mums, un mēs neizprotam tās emocijas, lietas, kas tur notika, jo mēs to neredzējām,” atzina Edgars.

Daudzas foto un video liecības vēl nav atklātas, teic vēsturnieks Edgars Engīzers.

Cilvēki ar tām dalās tikai savas ģimenes lokā. Bet, lai šodienas jaunatne labāk varētu izprast tā laika nozīmīgumu un saprast, kāpēc cilvēki pretojās, ir jāstāsta un jārāda tā laika pārdzīvojumi.

“Sevišķi šīs dokumentālās liecības ir nacionālā mantojuma sastāvdaļā un ir ārkārtīgi nozīmīgas, lai īpaši jaunieši saprastu ne tikai pagātni, bet arī tos pamatus, uz kā šī valsts ir veidota,” uzsvēra Engīzers.

“Ir skaidrs, ka cilvēki mājās par to nerunā. Vakarā aizejiet pie sava tēta, aizejiet pie sava vectēva. Aprunājieties par to laiku. Tā sajūta būs pilnīgi savādāka. Tā ir reāla visu ģimeņu vēsture, tas nav kaut kas svešs,” piebilda vēsturnieks.

Kā jauniešiem veicās ar barikāžu foto atveidošanu projektā “Dzīvā fotogrāfija”:

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti