Panorāma

Finanšu ministru pilnvaros pirkt valsts uzņēmumu vērtspapīrus

Panorāma

Pakāpeniski atteiksies no krievu valodas apguves skolās

Aicina ierobežot ekstrēmisma izpausmes sabiedrībā

Starp aizturētajiem skinhediem arī 17 gadus vecs jaunietis. Aicina ierobežot ekstrēmisma izpausmes sabiedrībā (precizēts)

Latvijas sabiedrībā pieaug radikāli noskaņojumi, atzīst Valsts drošības dienests (VDD). Radikalizēšanās tendence tiek saistīta ar citu rasu imigrantu daudzuma palielināšanos Latvijā. VDD brīdina, ka "labējā ekstrēmisma izplatības pieaugums jauniešu vidē potenciāli var rezultēties vardarbīgu uzbrukumu skaita pieaugumā pret atšķirīgu rasu pārstāvjiem". Gan VDD, gan Valsts policija (VP) aicina pievērst uzmanību radikalizācijas pazīmēm līdzcilvēkos – gan labējā, gan kreisā ekstrēmisma izpausmēm, un pastiprinātas agresivitātes gadījumos ziņot par to.

Kratīšanā izņemtie priekšmeti atgādina par nacistiskās Vācijas līdera Ādolfa Hitlera varas veiktajiem noziegumiem pret cilvēci. Šo lietu īpašnieki – vairāki  Latvijas skūtgalvji jeb skinhedi, kuri aizturēti, VDD un VP sadarbojoties, lai atklātu pret cilvēkiem Rīgā, Vērmanes dārzā, veiktus noziegumus.

"Lika vīriešiem slavināt Ādolfu Hitleru. Veikt nacistiskās Vācijas sveicienu. Viņi tajā brīdī attiecībā pret šo personu pielietoja vardarbību. Un tas viss filmēts telefonā, kā arī nopublicēts sociālajos tīklos," par aizturēto pastrādāto pastāstīja VP Kriminālpolicijas pārvaldes inspektore Linda Mocebekere. "Notiek arī uzbrukumi tumšas ādas krāsas cilvēkiem, kas, pēc viņu subkultūras domām, ir nevēlamie iedzīvotāji Latvijas Republikā. Respektīvi, viņi uzskata, ka Latvijā var atrasties tikai baltās rases iedzīvotāji."

Bīstams var būt pat viens radikalizējies cilvēks

Skinhedu atstātās rasistiskās ideoloģijas zīmes Rīgā ir redzamas vairākās vietās.

Piemēram, uzraksts "white power" jeb "baltais spēks", ko kāds garāmgājējs centies aizkrāsot, sūtot nacistus turpat, kur Krievijas karakuģi.

Valsts policija precizējusi informāciju par jaunākā aizturētā vecumu - viņam ir 17, nevis 15 gadi, kā tika ziņots sākotnēji. 

Pēc policijas teiktā, skinhedi nāk no dažādiem sabiedrības slāņiem, un to vidū ir nepilngadīgie. Viens 17 gadus vecs arī starp nesen apcietinātajiem. Cik daudz Latvijā ir to, kuri izrāda pastiprinātu interesi par labējo ekstrēmismu un ar saviem uzskatiem dalās saziņas platformās, ne policija, ne VDD neizpauda.

"Lai gan šādu personu radītais apdraudējums mūsu valsts demokrātiskajai iekārtai patlaban ir vērtējams kā zems, tendence pieaugt labējā ekstrēmisma atbalstītāju skaitam rada riskus sabiedrības drošībai," norādījis VDD.

VDD paziņojums gan atgādina arī, cik bīstams var būt pat viens radikalizējies cilvēks un ka arī Latvijā pērn ir sākts kriminālprocess aizdomās par terorisma attaisnošanu, vervēšanu un apmācībām terorismā. Iedvesma smelta no tādiem labējiem ekstrēmistiem kā Anderss Bērings Breivīks vai Brentons Tarants, kuru sarīkotajos terora aktos gāja bojā liels skaits cilvēku.

Prezidents: Pret ekstrēmisma pieaugumu jāizturas nopietni

Uz sabiedrības iesaistes nozīmīgumu ekstrēmisma mazināšanā norāda gan VDD un policija, gan arī Valsts prezidents.

"Pret to ir jāizturas nopietni. Protams, viena lieta ir Krimināllikums un sodi, bet otra lieta – diskusija sabiedrībā, kā šo mazināt, kā šo ekstrēmo ideju augsni šajā ļoti, ļoti saspringtajā laikā mazināt. Tas ir mūsu visu kopīgs darbs. Mums kopā ar jums, medijiem, politiķiem, ekspertiem kaut kā jāmēģina saprast, kas ir tās lietas, kas šo veicina, un kā tās mazināt. Pilnībā novērst neko nevienā sabiedrībā nevar. Bet mazināt var," intervijā Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāma" norādīja prezidents Edgars Rinkēvičs.

VDD aicinājums

Līdzcilvēkā konstatējot radikalizācijas pazīmes, vispirms iespēju robežās jācenšas noskaidrot uzvedības vai izskata izmaiņu iemeslus mierīgas sarunas ceļā. 

Ja persona nav vērsta uz sadarbību un izrāda pastiprinātu agresivitāti, nekavējoties jāvēršas VDD. Ar dienestu iespējams sazināties, zvanot uz diennakts tālruni 67208964 vai rakstot uz e-pastu [email protected].

Par jauniešu radikalizācijas pazīmēm un riskiem šogad VDD jau veicis pārrunas vairākos simtos Latvijas izglītības iestāžu.

Visvieglāk ietekmējamie radikalizācijai ir 12 līdz 17 gadus vecie, atzina policijā.

"Es uzskatu, ka katram vecākam šobrīd būtu jāpievērš uzmanība bērnu uzvedībai. Varbūt, ka bērnam parādījusies vēlme ģērbties kaut kāda konkrētā apģērbā, parādās konkrēta interese par kaut kādu literatūru," aicināja Mocebekere.

VDD mājaslapā ir izvietoti informatīvi materiāli, kā pazīt labējā un kreisā ekstrēmisma izpausmes un kā rīkoties, lai neļautu tām izvērsties noziegumos. 

KONTEKSTS:

Valsts drošības dienests (VDD) brīdina par tendenci pieaugt labējā ekstrēmisma riskiem sabiedrībā, jo īpaši – jauniešu vidē. Vienlaikus VDD uzsver – labējo ekstrēmistu radītais apdraudējums Latvijas demokrātiskajai iekārtai patlaban ir vērtējams kā zems.

Nedēļas nogalē Valsts policija sadarbībā ar VDD aizturēja vairākus skūtgalvju jeb tā saukto "skinhedu" subkultūras pārstāvjus, kuri tiek turēti aizdomās par nacistiskās Vācijas īstenotā genocīda, noziegumu pret cilvēci, noziegumu pret mieru un kara noziegumu publisku slavināšanu, kā arī par tādu darbību veikšanu, kas vērstas uz rasu naida izraisīšanu. Izmeklēšanā iegūtā informācija liecina, ka aizturētās personas radikālo uzskatu iespaidā bija izmantojušas fizisku vardarbību pret citām personām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti