Aktuāli

"Luminor" ekonomists Pēteris Strautiņš par algu kāpumu, dzīves līmeņa iespējamu pieaugumu

Aktuāli

''Latvijas mēbeles'' prezidents Juris Griķis par IKEA ietekmi uz mēbeļu ražotājiem

Jaunās ugunsdrošības prasības liks attikties no tvaika nosūcējiem virtuvē

Jaunās ugunsdrošības prasības liks atteikties no tvaika nosūcējiem virtuvē

Jaunie ugunsdrošības noteikumi paredz, ka līdz 1.janvārim dzīvokļu īpašniekiem jālikvidē ventilācijas šahtās ievadītie virtuves gaisa nosūcēji. Tās ir ierīces, kuras dzīvokļu īpašnieki uzstāda virs gāzes plītīm, lai izvairītos no dūmiem un ēdienu smaržas. Lai prasību izpildītu, var atteikties no gāzes plītīm, izvēlēties modernus, ar ogļu filtriem aprīkotus nosūcējus vai, saskaņojot būvprojektu, izveidot atsevišķu izvades kanālu.

Gatavojot ēdienu, lai izvairītos no tā smaržas izplatīšanās pa visu māju, var palīdzēt virs plīts uzstādītais tvaiku nosūcējs. Ierīces izejošā caurule parasti tiek ievadīta virtuves sienā tuvākajā pieejamajā caurumā, proti, mājas kopējā ventilācijas sistēmā. Tas nepatīk ugunsdzēsējiem.

"Ja jūsu ēka savā laikā tika nodota kā būvprojekts, kur bija paredzēta dabīgā ventilācija, kur ir gāzes iekārtas, šinī gadījumā gāzes plītis, tad cilvēki paši, nelikumīgi veicot, bez nekādām būvatļaujām, pie dabīgās gaisa ventilācijas sistēmas ir pielikuši klāt piespiedu tvaika ventilācijas sistēmu," skaidroja Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Ugunsdrošības uzraudzības pārvaldes priekšnieks Dzintars Lagzdiņš.

Glābēji saka, šādas patvaļības nedrīkst būt. Jo tām sekas var būt traģiskas.

"Bieži vien tās mēdz būt ar noslēgvārstiem, tātad izslēgtā stāvoklī viss hermētiski noslēdzas, un, ja notiek kaut kāda nelaime, ēdiens pārgājis pāri un liesma nodzisusi, un gāze ieplūdusi telpā, tad veidojas sprādzienbīstama koncentrācija, gāzei nav kur izplūst ārā. Cilvēks ieiet virtuvē, piešķiļot no jauna uguni vai ieslēdzot gaismu virtuvē, var radīt dzirksteli, kā rezultātā var notikt sprādziens, un bēdīgas sekas," situāciju raksturoja Lagzdiņš.

VUGD pieredze rāda, ka šādi negadījumi ir bijuši, tāpēc tie preventīvi jānovērš. To cer izdarīt ar jauniem noteikumiem.

"Vai nu ir jāatjauno atpakaļ, tātad tas tvaika nosūcējs jānoņem nost un jāatstāj tā, kā ir dabīgi, vai arī citi tehniski risinājumi - paplašināt caurumu, atstāt vēl papildus restīti, ja netīšām noplūst gāze pa to pašu gaisa vadu, kur pievienots ir tvaika nosūcējs, tad tā gāze dabīgā ceļā var izplūst no istabas," skaidroja vUGD pārstāvis.

Rīgas pilsētas būvvaldē uzskata, ka šie noteikumi būtu attiecināmi tikai uz jaunbūvēm. To projektos var laicīgi izstrādāt vajadzīgos risinājumus. Būvvaldes pārstāvis Edgars Butāns pastāstīja, ka to pirms diviem gadiem rosināja Ekonomiskas un Iekšlietu ministrijās. Priekšlikums noraidīts.

Būvvaldē ir nemierā arī ar to, ka noteikumu izstrādes gaitā neesot runāts ar būvniecības ekspertiem par labākajiem risinājumiem vecajās daudzdzīvokļu mājās. Tur situācija esot vissarežģītākā.  Butāns norādīja, ka iedzīvotājiem, kurus skar šie noteikumi, vajadzētu vērsties pie sertificēta apkures un vēdināšanas speciālista un būvinženiera.

Risinājums būtu jāizstrādā visai ēkai, nevis katram dzīvoklim atsevišķi, spriež būvvaldē. Tiesa, ar nosūcēju pārbūves risinājumiem būvvaldē vēl neviens nav vērsies.

Butāns norādīja, ka, lai izvairītos no ķēpas ar būvatļaujas meklēšanu, no tvaika nosūcējiem būtu jāatsakās, izmantojot citas metodes.

Noteikumi spēkā stāsies 1.janvārī. Tiesa, VUGD masveida pārbaudes neveiks. "Ja būs kaut kādas sūdzības, tad mēs uz neplānotām pārbaudēm, reidu kārtā pārbaudīsim," teica VUGD pārstāvis.

Pārkāpumu atklājot, dienests dos laiku to novērst. Ja mājokļa īpašnieks prasību ignorēs, viņam var draudēt naudas sods. Par ugunsdrošību atbildīgais Lagzdiņš norādīja, ka, ja likuma prasības būs ignorētas, īpašniekiem, kuri savu mājokli ir apdrošinājuši, nelaimes gadījumā var būt problēmas saņemt kompensāciju.

Apdrošinātāji gan to apšauba. Apdrošinātāju asociācijas prezidents Jānis Abāšins uzsvēra, ka Latvijā valda brīvais tirgus un apdrošinātāji nedrīkst vienoties par šādām detaļām.

No biznesa viedokļa skatoties, šādos gadījumos atteikta apdrošināšana var ietekmēt uzņēmuma reputāciju, piebilda Abāšins.

Neskatoties uz to, Lagzdiņš piebilda, ka arī vietās, kur nestāv ceļu policists, atļautais braukšanas ātrums ir jāievēro. Tas pats attiecas uz ugunsdrošības prasībām. Vēl viens no risinājumiem ir gāzes plīti nomainīt pret elektrisko.

11 komentāri
Īra Alksne
Vai ugunsdzēsēji negribētu pievērst uzmanību tām gaisa ventilāciju šahtām, kurās ir sabāzti vairāki desmiti vadu, ko patvaļīgi vai ar mājas pārvaldnieku "atļauju", nejautājot attiecīgo piekto stāvu dzīvokļu īpašniekiem, dažādas tv un interneta firmas ir pilnīgi nobloķējušas. Saurbušas caurumus dzīvokļu sienās, griestos. Piemēram, vannas istabās vispār nav nekādas ventilācijas, vai kāpņu telpās virs durvīm tek ūdens uz galvas. Un ja rodas īssavienojums un tie vadi aizdegas????
Anonīms lietotājs 6871
Par gāzi prasītāji gvelž pilnīgas muļķības - gāzes noplūdē ventilācijas šahta nepalīdzēs. Toties mitruma novadīšanai no dzīvokļa un vēdināšanai šahta ir vajadzīga, īpaši pakešu logu dzīvokļos. Ja jau tā gribas atjaunot ar nosūcējiem likvidētos ventilācijas caurumus, tad nav jāmaina ne plītis, ne jāaizliedz nosūcēji, bet vnk līdzās nosūcēja izvada ieejai ventilācijā jāizkaļ vēl viens caurums un jāatjauno bijusī ventilācijas reste. Daudzdzīvokļu māju ventilācijas šahta taču tam domāta un nekur nav teikts, ka katrā dzīvoklī drīkst būt tikai viens pieslēguma punkts šai šahtai. Parasti tādas šahtas ir arī vannas istabās un tualetēs, tās taču nav aizbāztas ar tvaika nosūcēju caurulēm, tātad tās strādā! Ja gaisa mitrums par lielu, atjaunojam ventilāciju virtuvē un lieta darīta. Nav ko te celt aziotāžu un baidīt cilvēkus!
Anonīms lietotājs 24523
muļķības pašlaik gvelz tu... kāpēc lai ventilācija nepalīdzētu pie gāzes noplūdes, ja gāze sprāgst tikai pie konkrētas koncentrācijas, bet reāli strādājoša ventilācija šo koncentrāciju samazina... tikai tādiem muļķiem kā tu, vajadzētu saprast, ka ventilācija sastāv no pieplūdes un aizplūdes, bet ja nebūs pieplūdes telpā, tad restītes atjaunošana neko nedos... ventilācija ir lieta, kuru cilvēki mācās ilgus gadus augstās skolās, bet tagad pamuļķi soc tīkolos gvelž muļķības, tēlojot visziņus...
Jānis Lietavietis
Kārtējais piemērs par to, ka valsts iestādēs tiek maksātas pārāk lielas algas, tādēļ ierēdņiem šķiet, ka visiem nav ko darīt ar naudu un domā jaunas muļķības, lai to citu cilvēku naudu tērētu. Tas noteikti maksātu daudzus tūkstošus sastādīt projektu un izbūvēt jaunu izvades kanālu ārā no mājas, neviens pie pilna prāta esošs cilvēks to nedarīs, ja vien nebūs plānoti apjomīgāki pārbūves darbi, kam to varētu pielikt klāt, bet tad būtu arī jānosaka ieviešanas termiņš vismaz 20 gadi, lai varētu šādus darbus sagaidīt un pārbūvi veikt racionāli... Kas attiecās uz ideju par elektriskajām plītīm - ar Latvijas dārgo elektrību tas noteikti nebūtu prāta darbs. Ierosinu šos noteikumus nomainīt pret 20% algu samazinājumu atbildīgajās iestādēs un pēc gada varēs apjautāties vai viņiem šī ideja joprojām šķiet laba. Vajag palīdzēt ierēdņiem tikt vaļā no liekās naudas, lai viņu prātus sāktu nodarbināt, kas lietderīgāks.
Anonīms lietotājs 24523
iesākumā saviem paketniekiem nodrošini ventilācijas atveres un tad nebūs ne aizsvīdušu logu, ne melnu pelējumu uz sienām ne problēmu ar smakām... un mājai nepiemērotus paketniekus salika tur dzīvojošie muļķi, kuri tagad pārmet speciālistiem, kuri cenšās cīnīties par pamuļķu dzīvību un veselību...
Aleksandrs Miks
Pēc šīs Legzdiņa kunga prasības var spriest, ka viņš savā izglītošanās laikā nav apguvis ne fiziku ne ķīmiju. Legzdiņa kungs, gāze no virtoves sāks virtuvi atstāt tikai pēc tam, kad virtuves telpa būs piepildīta ar gāzi līdz grieztiem- līdz ventilācijas lodziņam, tāpēc, ka gāze ir smagāka par gaisu.
Anonīms lietotājs 24530
Daudzdzīvokļu mājās tiek izmantota dabasgāze, metāns, kas ir vieglāka par gaisu. Tā virtuvē pie noplūdes gāze telpu piepildīs sākot no augšas, un kādā brīdī var veidoties sprādzienbīstams maisījums. Ja tiek izmantots gāzes balons, kas pildīts ar propāna un butāna maisījumu, tad tas ir smagāks par gaisu un telpu piepildīs sākot no apakšas. Protams, kamēr viss ir kārtībā, visiem liekas absurdas ugunsdrošības prasības, bet tas ir līdz brīdim, kamēr notiek nelaime. Tāpat kā ugunsdzēšamie aparāti un aptieciņas mašīnā - vislabāk, ja nekad nav jālieto, tomēr lietošanas kārtībā ir jābūt.
Anonīms lietotājs 17949
Aleksandra kungs - "griestiem"
Kaspars Vanags
Nav kaut kā skaidrs. Kas tad notiek ar dūmiem vai to pašu smaržu? Otrs par tiem pašiem dūmu detektoriem, vini tak uzreiz pīkst, ja nav sūknis (cik reizes ir aizpīkstējis pat ar nosūcēju). Kaut kā tiešam šķiet VUGD lēmums bez īpašas konsultēšanas.
Anonīms lietotājs 24519
Cik zinu,tad gāze smagāka par gaisu. Kādēļ tā pēkšņi celsies līdz ventilācijas restītei, kura atrodas pie griestiem?
Anonīms lietotājs 24517
Neuzskatu, ka šī muļķīgā iecere būtu attiecināma uz jaunajām gāzes plītīm, kuras ir aprīkotas ar automātisko padeves pārtraukšanu gadījumos, kad nodziest liesma gāzes plītij ( vējš, pārgājis pāri ēdiens u.c.). Vienkāršāk būtu aizliegt vecās gāzes plītis un tas pat būtu drošāk priekš pārējiem kaimiņiem. Kārtējā nepārdomātā ideja, kas rada lieku ažiotāžu.
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti