De Facto

Jūrmalā mēram Truksnim vēlēšanās sīva konkurence

De Facto

De Facto

Jaunajā Ogres novadā spēkiem mērojas apvienoto pašvaldību vadītāji

Jaunajā Ogres novadā spēkiem mērojas apvienoto pašvaldību vadītāji

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Viena no lielākajām gaidāmo pašvaldību vēlēšanu intrigām ir saistīta ar Ogres novadu, kur uz 23 vietām domē konkurē 12 saraksti. Līdz ar reformu tajā nu būs ne tikai Ogres novads, kādu zinājām līdz šim, bet arī Lielvārde, Ķegums un pat Ikšķile, kurā jauno partnerību nemaz negribēja.

Tagad visu līdzšinējo pašvaldību vadītāji cīnīsies par vietām vienā domē – Ogres mērs Egils Helmanis (no saraksta “Nacionālā apvienība, Latvijas Zemnieku savienība, Latvijas Zaļā partija”), Lielvārdes domes priekšsēdētāja Santa Ločmele (no saraksta “Kustība “Par!””), Ķeguma domes vadītājs Raivis Ūzuls (no saraksta ““Latvijas attīstībai”, Vidzemes partija”) un nu jau par dažādiem pārkāpumiem atstādinātais Ikšķiles mērs Indulis Trapiņš (no saraksta “Nacionālā savienība “Taisnīgums””).

Helmanis un Trapiņš kopīgu valodu neatrod 

Partijas esot gatavas dažādiem iznākumiem, un par katru cenu pie vadītāja krēsla neturēšoties arī pašreizējais Ogres novada mērs. “Tāpat kā putniem, kas lido kāsī, pirmais nomaina otro, tam, kam ir lielāka jauda, kam ir lielāks spēks vest tālāk visus pārējos. Tāpat arī pašvaldībā, ja kāds būs konkurētspējīgs, kāds būs labāks, tad lai  viņš nāk vietā un dara, un pilsēta būs tikai ieguvēja,” viņš sacīja.

Tik mierīga kā vārdos gan nav cīņa praksē. To apliecina kaut vai tas, ka kopīgu valodu tā arī neatrada Helmanis un Trapiņš, kura vadībā Ikšķile pretojās iekļaušanai lielajā Ogres novadā. Trapiņš, kurš pagājušās vēlēšanās kandidēja no “Vienotības”, bet vēlāk iestājās Latvijas Zaļajā partijā, šoreiz kandidēs no cita saraksta, jo Latvijas Zaļā partija nolēma iet vienā sarakstā ar Helmaņa pārstāvēto Nacionālo apvienību.

Trapiņš interviju LTV raidījumam “De facto” atteica, bet no Helmaņa teiktā izriet, ka piedāvājums startēt kopā bijis: “Viņš vienkārši nepiekrita. Nu, varbūt tāpēc, ka cilvēks grib būt pirmais savā sarakstā, viņš grib būt līderis, un tas tak ir demokrātiskā sabiedrībā iespējams.”

“Kustība “Par!””

No cita – “Kustības “Par!”” – saraksta šajās vēlēšanās kandidēs arī Lielvārdes domes priekšsēdētāja Santa Ločmele. Viņu iepriekš ievēlēja no otras Helmaņa sabiedrotās – Latvijas Zemnieku savienības. Līdz ar Ločmeli sarakstu nomainīja arī vairāki citi pašreizējie Lielvārdes deputāti. Sadarboties gan “Par!” pārstāvji esot gatavi ar praktiski visiem, taču lielāku savstarpēju cieņpilnu attieksmi griboties jau tagad.

“Lai šī priekšvēlēšanu cīņa neizvēršas par tādu melno kampaņu vai apmaiņu ar dusmām vai apvienojumiem vienam pret otru, ka pēc tam nevar apsēsties pie viena galda. Jo, neskatoties uz to, kādi būs šie rezultāti – opozīcija vai koalīcija, vai kā –, visiem būs jāsēž pie viena galda. Un arī tur būs nepieciešama šī cieņpilnā attieksme un spēja sastrādāties,” sacīja Ločmele.

“Kustība “Par!”” vēlēšanās startēs bez partneriem, jo tā esot vieglāk salāgot sarakstu.

“Latvijas attīstībai” un Vidzemes partija

Saeimas partneris, ar ko bija kopīgs starts arī Rīgā, kur vēlāk gan ceļi šķīrās – partija “Latvijas attīstībai” – Ogres novadā startēs kopā ar Vidzemes partiju, no kuras iepriekšējās vēlēšanās Ķeguma domē nonāca tās vadītājs Raivis Ūzuls.

Viņš skaidroja: “Sapratām to, ka vieni mēs īsti nebūsim cīnītāji, ka ir jāmeklē papildspēki, jāapvienojas, jānāk ar konkurētspējīgu sarakstu. Mēs veicām pārrunas un nonācām pie šāda gala rezultāta.” Ūzuls neslēpa, ka meklēti arī citi partneri, bet nesanāca, taču neatklāj, ar ko runāts.

“Jaunā Vienotība”

Jāatzīst, ka Ogres novada pašvaldību deputātiem dažādu partiju un partiju kombināciju pielaikošana jau iepriekš bijusi aktuāla. Pēc iepriekšējām vēlēšanām līdz ar Trapiņu Ikšķilē “Vienotību” atstāja un Zaļajai partijai pievienojās arī citi no šī saraksta ievēlētie.

Tādējādi šobrīd vienīgā “Vienotības” pārstāve Ikšķiles domē ir gaidāmo vēlēšanu “Jaunās Vienotības” saraksta līdere Dace Kļaviņa. Viņa gan norādīja, ka komandu uz šim vēlēšanām izdevies savākt: “Mēs savu komandu vērtējam kā ļoti spēcīgu, mēs esam apvienojušies “Jaunās Vienotības” Ogres, Lielvārdes un Ikšķiles nodaļas, un arī Ķeguma pārstāvji mums šobrīd sarakstā ir.”

Atpazīstamu seju meklēšana sarakstam gan noritēja ne bez grūtībām. Piemēram, sākumā izskanēja, ka no “Jaunās Vienotības” kandidēs rakstniece Nora Ikstena, kas vēlāk pārdomāja. Taču tagad ar otro numuru no šī saraksta startē Neatliekamās palīdzības dienesta direktore Liene Cipule.

Latvijas Reģionu apvienība

Latvijas Reģionu apvienība, kurai iepriekšējās vēlēšanās nevienā no jauno novadu pašvaldībām neveicās, tagad par sevi ir pārliecinātāki, jo savās rindās ieguvuši jau esošus deputātus no citām partijām. Piemēram, Ogrē apvienībai pievienojās partija “Ogres novadam”, bet Ikšķilē – vairāki deputāti no Latvijas Zemnieku savienības, kas negribēja startēt vienā sarakstā ar Helmani.

Saraksta līderis Rūdolfs Kudļa pauda: “Pats svarīgākais, ka domes deputāti beidzot sāk strādāt kā vienota komanda, jo, ja mēs redzam, kā bija darbs esošajā Ogres pašvaldībā, nu tad skaidri iezīmējas tāds autoritārs vadības stils, kas mūsu skatījumā nav pieņemams.”

Jaunā konservatīvā partija

Uz autoritāro Ogres novada vadības stilu, ko gan noraida pats Ogres mērs, norādīja arī Jaunās konservatīvās partijas pārstāvis Ainars Bašķis: “Paskatieties paši Ogres pašvaldības sēžu ierakstu. Nu, man diemžēl jāsaka, ka tādas lietas, kā mēs tur redzam, paldies Dievam, mēs citur neredzam. Mēs citu nevaram novērot, es gadiem neesmu novērojis, ka būtu, piemēram, Lielvārdē autoritārisma izpausmes vai mobings pat, ka nelabi skatīties.”

Viņam pašam gan nākas skaidroties par iespējamo nodokļu nemaksāšanu viņa uzņēmumā, kas tirgo auto detaļas, kur norādes uz to paustas ar slēpto kameru uzfilmētā video. Taču Bašķis pauda, ka patieso ainu, lai skaidro Valsts ieņēmumu dienests, kuram paši lūguši to izvērtēt.

“Apvienība Iedzīvotāji”

Neraugoties uz savstarpēju kritiku, partijas gan nesteidz norobežoties potenciālai sadarbībai domē.

To uzsver arī “Apvienība Iedzīvotāji”, kas sevi pozicionē kā iedzīvotāju pārstāvi, tāpēc gatavi sadarboties ar visiem, ja vien tiek nodrošināta informācijas pieejamība, kas līdz šim trūcis. Apvienības saraksta pirmais numurs Ogres novadā Edgars Logins uzsvēra, ka partijai nav ne sarkano līniju, ne kādu citu. “Mēs esam par atklātām demokrātiskām sarunām un atklātām sarunām turpmāk,” viņš piebilda.

Ne visām partijām Ogres novadā izdevies pilnībā nokomplektēt sarakstus.

Piemēram, “KPV LV” pieteikuši 15 no 26 iespējamiem pretendentiem, bet partija “Jaunā Saskaņa” divus, savukārt Latvijas Krievu savienība – vienu.

Politisko spēku pārstāvji Ogrē diezgan izvairīgi runā par konkrētiem plāniem un projektiem, uzsverot, ka pirmais, kas būs jāatrisina, būs pārvaldības jautājums, kā jauno novadu vadīt un nodrošināt saikni ar visām teritorijām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti