4. studija

Kāpēc e-talonu iegāde bezkontakta veidā tiek piedāvāta, bet nav iespējama?

4. studija

Ceturtā studija

Kādus zudušos dārgumus ļaudis dodas meklēt atkritumu kalnos?

Izmesta grāmata ar naudu un sievas drēbes – lielākas cerības atgūt «dārgumus» no atkritumiem ir pirmajās 5 stundās

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Ja kaut kas ļoti svarīgs vai vērtīgs nejauši ir izmests atkritumu konteinerā, vai ir iespējams šīs lietas pēc tam atrast? Latvijas Televīzijas (LTV) raidījums “4. studija” skaidroja, kādas lietas cilvēki ir meklējuši atkritumos un kā rīkoties, lai atgūtu izmestos “dārgumus”.

Cerības atrast pirmajās 5 stundās

SIA “Clean R” sabiedrisko attiecību vadītāja Zane Auziņa pastāstīja, ka katru gadu ir gadījumi, kad cilvēks izmisis zvana un meklē visneiedomājamākās lietas. Piemēram, sieva ir veikusi ģenerālo tīrīšanu grāmatu plauktā un izmetusi arī kādu grāmatu – “seifiņu”, kurā vīrs glabājis naudu.

SIA “Eco Baltia vide” valdes priekšsēdētājs Jānis Aizbalts paskaidroja – tekstila atkritumus ir sākts vākt dalīti, un ļoti bieži kaut kas tiek atstāts kabatās. “Grāmatas, gredzeni, atslēgas – tā ir klasika, kas vienmēr kaut kur ir iekšā, un nauda grāmatās joprojām cilvēkiem ir,” teica Aizbalts.

Ja atkritumu konteinerā ir izmests kas ļoti svarīgs un dārgs, galvenais ir iespējami ātri vērsties pie sava atkritumu apsaimniekotāja. “Diezgan precīzi var izsekot katras mašīnas maršrutam un var pateikt, kurā vietā, kurā brīdī, kurā adresē konteiners ir tukšots un kāds ir tas nākamais reiss. Ja izdodas to lielo zaudējumu piefiksēt savlaicīgi – tajā pašā dienā pēc iespējas tuvāk izvešanas brīdim, tad pat ir cerības, ka kaut ko izdosies atrast,” norādīja Auziņa.

“Lielākās cerības ir pirmo piecu stundu laikā no tā brīža, kad mēs aiztiekam konteineru un esam to izveduši,

 jo viens maršruts, kad mašīna piepildās pilnībā, ir kādas piecas līdz sešas stundas. Tas ir no starta līdz izkraušanai poligonā. Ja šo piecu, sešu stundu laikā paspēj, tad tā iespēja ir ļoti liela, jo mēs varam nokrauties maliņā un cilvēks var nākt un meklēt. Ja tas to piecu, sešu stundu laikā nenotiek, tad viss tiek sabērts ļoti lielā kaudzē. Jā, tad ir šķirošana, bet tas atrašanas procents jau ir minimāls,” skaidroja Aizbalts.

Ja jūs esat izmetis sev ko ļoti dārgu un jums ir paveicies, ka ir izdevies atrast konkrēto mašīnu, tik un tā cerība pazaudēto atgūt ir ļoti niecīga. Vienas šādas mašīnas atkritumu apjoms ir aptuveni 12 tonnas.

Auziņa piebilda, ka bijušas reizes, kad patiešām ir izdevies izmesto priekšmetu atrast, bet tas esot neliels procents gadījumu. Katra lieta, piemēram, bērna mīļotais rotaļu lācītis, arī netiekot meklēta. Kā teica Auziņa, palīdzēts tiek gadījumos, kad izmestajam ir materiāla vērtība.

Izmesta kāzu kleita un dokumentu koferis

Bet katrai meklēšanas operācijai, protams, ir savs īpašais stāsts. Kāds topošais vīrs, kuram acīmredzot bijusi vētraina vecpuišu ballīte, nozaudējis līgavas kleitu.

“Situācija norisinājās vienā no viesnīcām, kur vecpuišu ballīte bija notikusi, un tur bija čakla istabene, kas ļoti laicīgi iztīrīja numuriņu un sagatavoja nākamajiem viesiem. Un topošais vīrs ne uzreiz attapās, ka tā kleita tur palika istabiņā. Un tā tika uzskatīta par atkritumu un izmesta ārā,” stāstīja Auziņa. Kleitu sameklēt neesot izdevies.

Bet Aizbalta minētajā “veiksmes stāstā” palaimējies policijai, kurai izdevies piecu, sešu stundu laikā paspēt atrast koferīti ar dokumentiem, kuru cilvēks izmetis atkritumos kratīšanas laikā. “Kas tur bija, nezinu un nevaru zināt, bet policija bija priecīga,” sacīja Aizbalts.

Veiksmīgi beidzās arī kāds ģimenes strīds, kurā vīrs izlicis no mājas sievu un viņas drēbes sašķirojis tekstila konteinerā. “Tad salaba, viss bija labi, bet sieva nenāca atpakaļ mājās, kamēr vīrs neatgrieza visas viņas mantas. Tad viņš mums zvanīja, mēs atdevām, un ģimene atkal ir kopā,” pauda Aizbalts.  

Tāpat arī ir bijuši visnotaļ skumji, bet tai pat laikā sirsnīgi atgadījumi. Kā pastāstīja Auziņa, no daudzdzīvokļu mājas pietiekami augsta stāva izkritis kaķītis. Kaķītis bija miris, un sētnieks dzīvnieciņu ielicis atkritumu konteinerā.

“Sieviete paspēja ļoti laicīgi atbraukt uz Vides resursu centru un burtiski pēdējā brīdī, pirms visi atkritumi tiek samalti, sasmalcināti, vēl uz tās līnijas tika pamanīts kaķītis. Saimniece bija laimīga un varēja ar cieņu un godu apglabāt savu kaķīti,” pastāstīja Auziņa.

Taču juristiem un notāriem, kuri sūta savas pārāk čaklās sekretāres meklēt dokumentus, no kuriem viņas atbrīvojušās ģenerālajā tīrīšanā, līdz šim neesot paveicies to atdabūt. Arī atrast, piemēram, gredzenu vai putekļu sūcējā nonākušus auskarus būs ārkārtīgi sarežģīti, tomēr cerība mirst pēdējā.

Jāpiebilst, ka “Getliņu” poligona atkritumu kalnā apmeklētājiem pašiem doties un meklēt pazaudēto nav atļauts. Arī meklēšanas darbi, pirms atkritumi nonāk šķirošanas līnijā, iepriekš ir jāsaskaņo.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti