Panorāma

Rīgā viesojas Ukrainas prezidents V. Zelenskis

Panorāma

I. Rimšēviča un M. Martinsona tiesa sāksies, kā plānots

PVD pie vairākiem vairumtirgotājiem konstatē salmonellu

Izmeklējot masveida saslimšanas Siguldā un Rīgā, uziet salmonellas putnu gaļā no Polijas

Vairāki desmiti izglītības iestāžu, kā arī ēdnīcas oktobra sākumā saņēmušas un jau izlietojušas vairākas tonnas ar Salmonella enteritidis baktēriju inficētu vistas gaļu. Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) oktobra sākumā ņemtās analīzes baktērijas klātbūtni apstiprinājušas vistas gaļā, ko Latvijā izplatījuši vairāki vairumtirdzniecības uzņēmumi. 

ĪSUMĀ:

  • PVD uziet salmonellas baktēriju vistas gaļā.
  • Gaļa Latvijā ievesta no Polijas uzņēmuma "Cedrob S.A.".
  • Inficētie paraugi iegūti no SIA "Gaļsaimnieks" un SIA "EVBL", kas šo putnu gaļu sadalījuši.
  • Baktērija atrasta arī bāzē Smiltenē.
  • Produkcija tika piegādāta vairāk nekā 100 ēdināšanas uzņēmumiem visā Latvijā.
  • PVD pētīs, vai šī gaļa varētu būt par pamatu saslimšanām Siguldā.

Baktērija konstatēta uzņēmumā “Gaļsaimnieks” ņemtajos Polijas izcelsmes putnu gaļas paraugos.Tas konstatēts, pētot saslimšanas bērnudārzos Siguldā un lielveikalā Rīgā. Ārpuskārtas pārbaude uzņēmumā notika pēc tam, kad tika konstatēts, ka tas piegādā putnu gaļu SIA “Baltic Restaurants Latvia”, kas nodrošināja ēdināšanas pakalpojumus gan Siguldas pirmsskolas izglītības iestādēm laikā, kad tur tika konstatēti saslimšanas gadījumi ar salmonelozi, gan arī tirdzniecības centra “Stockmann” darbiniekiem.

Salmonella enteritidis ir konstatēta arī SIA “EVBL” ņemtā Polijas izcelsmes putnu gaļas paraugā. Šis uzņēmums pārbaudīts pastiprināto pirmsskolas izglītības iestāžu ēdināšanas uzņēmumu pārbaužu ietvaros, kas tika uzsāktas pēc bērnu saslimšanas gadījumiem Siguldā.

Abos gadījumos Salmonella enteritidis konstatēta izejvielā, ko piegādājis Polijas uzņēmums “CEDROB S.A.”.

Uzņēmuma produkcija tika piegādāta vairāk nekā 100 ēdināšanas uzņēmumiem visā Latvijā, tostarp bērnudārziem un skolām.

Tāpat baktērija konstatēta bāzē Smiltenē “Tim-T’, kas savukārt to iegādājusies bāzē “Bono Food” Rīgā. PVD norādīja, ka, pēc primārās informācijas, daļa inficētās gaļas nonākusi skolās šajā reģionā.

Lielākā daļa no produkcijas jau ir izlietota, medijiem pastāstīja PVD ģenerāldirektors Māris Balodis.

PVD ģenerāldirektors Māris BalodisKristaps Feldmanis

“Vai šī salmonella būs saistīta ar Siguldas gadījumu, to mēs noskaidrosim laboratoriski. Mēs jau vērsāmies pie visām Latvijas pašvaldībām, lai jau operatīvi savu bērnudārzu un skolu līmenī paskatītos, vai konkrētā Polijas ražotāja konkrētās partijas atlikumi nav palikuši ēdināšanas blokā un gadījumā, ja ir atlikumi, šos atlikumus iznīcināt,” sacīja Balodis.

PVD aicina neizmantot Polijas izcelsmes broileru gaļu ar partijas Nr. L07102019 un Nr. 277/1/338/18.

Par konstatēto PVD informēs arī Polijas pārtikas apriti uzraugošo dienestu, kā arī ziņos Eiropas Savienības Ātrās brīdināšanas sistēmā.

Tikmēr SIA "Baltic Restaurants Latvia" valdes priekšsēdētājs Aigars Kaugurs paziņojumā medijiem norādīja ka "Baltic Restaurant Latvia" nebija iepircis gaļu no ar salmonellu inficētās gaļas partijas, par kuru ziņoja PVD.

Kaugurs skaidroja arī, ka līgums ar SIA "Gaļsaimnieks" apturēts kopš 7. oktobra. "No šī datuma nekāda produkcija no tā netiek iepirkta. Līdz tam šī uzņēmuma produkcija tika izmantota tikai tajos gadījumos, kad nepietiekamas kapacitātes dēļ citi piegādātāji nevarēja piegādāt savu produkciju."

Savukārt ar SIA "EVBL" līgumattiecības apturētas no šodienas, kad  saņemta informācija no PVD. Produkcija no šī uzņēmuma netiek pasūtīta, norādīja "Baltic Restaurants Latvia" vadītājs.    

SIA "EVBL" pārstāvis Imants Matulis situāciju nekomentē un kategoriski aizliedz ierakstīt sarunu. Savukārt SIA "Gaļsaimnieks" vadītājs norāda, ka šāds analīžu rezultāts bijis pārsteigums. Līdz apstākļu noskaidrošanai "Gaļsaimnieks" ar Polijas uzņēmumu "CEDROB" sadarbību pārtrauks.

"Pusotru mēnesi ņēma ļoti daudz analīzes, un visas negatīvas, un viss it kā kārtībā. Te pēkšņi septītajā noņem, ilgi gaida, un no piecām vienībām divās viņi izejvielā atrod salmonelozes klātbūtni, kaut gan mūsu analīzēs, ko mēs paralēli ņēmām, ir negatīvas," stāstīja "Gaļsaimnieka" vadītājs.

KONTEKSTS:

Sākoties jaunajam mācību gadam, piecos Siguldas bērnudārzos bērniem un darbiniekiem konstatēti zarnu infekcijas simptomi. Šajos bērnudārzos ēdinātājs bija "Baltic Restaurants Latvia", kurā, kā secināja PVD nebija ievērotas personīgās higiēnas prasības. Meklējot smago E.Coli saslimšanas gadījumu cēloņus, izdevies atklāt arī salmonelozes uzliesmojumu.

Līdz ar PVD un SPKC infekcijas uzliesmojuma cēloņiem izmeklēšanu sākusi arī Valsts policija. Tikmēr Siguldas novada pašvaldība lauza līgumu ar SIA „Baltic Restaurants Latvia” un izvēlējās citu bērnudārzu un skolu ēdinātāju.

Savukārt oktobra sākumā vēdera infekcija tika konstatēta apmēram 50 universālveikala "Stockmann" darbiniekiem. PVD nevienā no universālveikalā darbinieku ēdināšanas blokā ņemto pārtikas paraugu un nomazgājumu laboratoriskajiem izmeklējumiem nav konstatējis piesārņotājus, taču pārbaudē atklāti atsevišķi vispārīgās higiēnas prasību pārkāpumi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt