Pēcpusdiena

Latvijas nākotne jaunajā klimata realitātē

Pēcpusdiena

No darba atlaiž uzņēmuma "KVV Liepājas metalurgs" darbiniekus

Šadurskis iepazīstina ar jauno pedagogu atalgojuma modeli

Izglītības ministrija piedāvā skolotāju algu celt par 62%

Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) izstrādātajā pedagogu atalgojuma jaunajā modelī piedāvā pedagogu mēnešalgu paaugstināt par 62% – no pašreizējiem 420 eiro par likmi līdz 680 eiro par likmi, liecina IZM pirmdien publiskotais pedagogu atalgojuma jaunais modelis.

Ja tagad par likmi, kas ietver 21 stundas darbu, atalgojums ir 420 eiro mēnesī, tad saskaņā ar jauno modeli par likmi maksās 680 eiro. Saskaņā ar jauno modeli viena likme nozīmēs 30 darba stundas nedēļā, tostarp būs 21 kontaktstunda, kas jāveltī mācībām, bet deviņas stundas – sagatavošanās darbam.

Savukārt 884 eiro skolotājs mēnesī saskaņā ar jauno modeli varēs nopelnīt par 1,3 likmēm jeb 40 stundu darbu nedēļā. Tagad skolotāja alga par 1,9 likmes slodzi jeb 40 darba stundām nedēļā ir 798 eiro mēnesī, liecina IZM informācija.

Izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis ("Vienotība") Latvijas Radio raidījumā "Pēcpusdiena" atzina, ka plānots saglabāt piemaksas par pedagogu kvalitātes pakāpēm – 140 eiro paredzēti par piekto pakāpi, bet 114 eiro un 45 eiro par attiecīgi ceturto un trešo pakāpi.

Piedāvā Motivācijas fondu

IZM aprēķini liecina, ka pedagogs ar trešo kvalitātes pakāpi, kurš patlaban strādā 40 darba stundas, līdz ar reformu 859 eiro vietā varētu saņemt 1057 eiro. Tostarp būtu arī 13% Motivācijas fonda piemaksas.

Savukārt pedagogs ar ceturtās kvalitātes pakāpei, strādājot 40 darba stundas un saņemot arī valsts ģimnāziju 10% piemaksu, iepriekšējo 1029 eiro vietā varētu rēķināties ar 1247 eiro. Tostarp būtu arī Motivācijas fonda piemaksa.

Papildu finansējumu 13% apmērā Motivācijas fondam saņems skolas direktors, tādējādi palielināsies skolu direktoru atbildība un iespējas. No fonda varēs piemaksāt pedagogiem par papildu pienākumu izpildi un izcilību.

Šadurskis raidījumā "Pēcpusdiena" lēsa, ka no Motivācijas fonda varētu maksāt piemaksas par papildu darbu, piemēram, par kolēģu aizvietošanu, darbu ar slimiem bērniem, ar reemigrējušo latviešu bērniem, arī klases audzināšanu.

Uz fiskālās rezerves rēķina?

Atalgojums tiks palielināts arī atbalsta personālam: psihologiem, bibliotekāriem, logopēdiem, karjeras konsultantiem un speciālajiem pedagogiem. Tāpat jaunais atalgojuma modelis paredz darba samaksas palielinājumu skolas administrācijai, direktoram un direktora vietniekam, norāda IZM.

Ministrijā atzīmē, ka ar jauno atalgojuma modeli tiek risināts arī darba samaksas jautājums bērnudārzu pedagogiem.

Jaunais modelis paredz arī, ka pašvaldības vairs nevarēs pārdalīt valsts mērķdotācijas starp skolām. Valsts finansējumu skolas saņems bez pašvaldību starpniecības.

IZM skaidro, ka šogad jaunā modeļa ieviešanai papildus atvēlēti deviņi miljoni eiro, bet nākamgad tam nepieciešami vēl 27 miljoni eiro. Ministrs uzskata, ka šo naudu nākamgad varētu rasts uz fiskālās rezerves veidošanas rēķina - tieši 27 miljonus eiro nākamgad ir paredzēts novirzīt fiskālajai rezervei.

Šadurskis uzskata, ka plāni par fiskālās rezerves veidošanu nākamgad būtu jāatliek uz vēlāku laiku.

LIZDA vīlusies jaunajā modelī

Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) vadītāja Inga Vanaga gan Latvijas Radio raidījumā "Pēcpusdiena" atzina: "Mēs cerējām, ka tas [jaunais atalgojuma modelis] labāk izskatīsies.

Saskaņā ar pašreizējām aplēsēm, no jaunā modeļa algas ziņā zaudēs Rīgas un Pierīgas skolās strādājošie pedagogi, teica Vanaga, norādot, ka nebūtu pareizi mazo skolu pedagogiem palielināt algas uz citu kolēģu rēķina.

Tiesa, LIZDA vēl ir jāveic aprēķini, lai pārliecinātos, kas ir ieguvēji un kas zaudētāji no jaunā modeļa ieviešanas. Tālab šo piektdien, 29.aprīlī, un arī 6.maijā sanāks LIZDA darba grupa, kas veiks šos aprēķinus.

Tāpat, pēc Vanagas sacītā, jaunais modelis nerisina skolotāju pārslogotības jautājumu. Arī nav skaidrs, vai papildu piemaksa par klases audzināšanu tiks paredzēta Motivācijas fondā, jo klases audzināšana ir ikdienas darba pienākums.

Pēc Vanagas sacītā, jaunais modelis tikai daļēji risina pirmsskolas pedagogu atalgojuma jautājumu. Tāpat netiek runāts par atalgojuma paaugstināšanu mācībspēkam augstskolās, kas arī bija viena no pagājušā gada rudens streika prasībām.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti